Güzelyurt (omorfo) kökenli rumların “anti-işgal” yürüyüşü gerçekleştirildi

13 Ekim 2013 Pazar | 15:17
Güzelyurt (omorfo) kökenli rumların “anti-işgal” yürüyüşü gerçekleştirildi
Kıbrıs Town Houses

 

Güzelyurt (Omorfo)kökenli Rumların, bu yıl 33’üncüsünü gerçekleştirdikleri geleneksek sözde “anti-işgal” yürüyüşlerinin, bugün Astromerit (Bostancı)’da yapıldığı haber verildi.

Etkinlikteki baş konuşmacının Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis olduğunu haber veren Rum haber kaynakları, Astromerit’teki kültür merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe, Anastasiadis’in yanı sıra, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, siyasi parti başkan ve temsilcileri, aynı zamanda Rum ve yabancı milletvekillerinin katıldığını kaydetti.

Bunu, 1974 yılında hayatını kaybeden Güzelyurt kökenli Rumların anısına, Bostancı barikatına doğru gerçekleştirilen yürüyüşün izlediği ve burada BM temsilcisine muhtıra verildiği belirtilirken, daha erken saatlerde ise, Agios Avksiviu kilisesinde, hayatını kaybedenler için bir anma töreni düzenlendiği ifade edildi.

ANASTASİADİS

Habere göre, etkinliğe katılan ve burada bir konuşma yapan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise, çok sayıda Rum’un KKTC’deki mallarını satmasından dolayı endişe belirtti ve Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini gündeme getirecek yeni bir dinamik oluşması gerektiğini söyledi.

KKTC’deki mallarını satmak için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuranları, Rum tarafının müzakerelerdeki, ileri sürülen “işgal bölgelerinin iadesi” ve özellikle de toprak düzenlemelerine dair görüşünü zayıflatmakta olduklarının farkına varmaya da çağıran Anastasiadis, Türk tarafı ve Türk yetkililerin Kıbrıs sorununun hızlı bir şekilde çözülmesine dair söylemlerine de değindi.

Sözlerinin devamında, Noel’e kadar çözüm olabileceği konusunda  hem fikir olduğunu dile getiren Anastasiadis, Türklerin cesur adımlar atmaları gerektiği, aynı zamanda BM kararlarına ve Türkiye’nin AB’ye katılma çabalarından kaynaklanan her şeye saygı duymaları gerektiğinin farkına varmaları gerektiğini savundu.

Türkiye’yi çözümle ilgili yeni çaba çerçevesinde, güven ortamı yaratılması için, cesur adımlar atmaya da çağıran Anastasiadis, “Kıbrıs devletinin, tek egemenlik, tek uluslar arası temsiliyet ve tek vatandaşlığa sahip olması, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümü olması gerektiğini” de ifade etti.

Anastasiadis, bu kabul edilmeden, diyaloğun başlamasının anlamsız olacağını sözlerine ekledi.