KıbrısManşet

Özyiğit: TDP’ye destek gün geçtikçe artmaktadır
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit Havadis’e özel açıklamalarda bulundu, kendi ayakları üzerinde duran, laik demokratik bir düzende insanca yaşamak; adalet ve sosyal demokrasi için şimdi TDP zamanı olduğunu söyledi.

Toplumun TDP’ye olan desteğinin gün geçtikçe arttığını belirten Özyiğit, kamuoyu yoklamalarında da gezdikleri yelerde de edindikleri izlenimin bu olduğuna dikkat çekti. Güçlü bir şekilde Meclis’e girecek olan TDP’nin farkını mutlaka hissettireceğini belirten Özyiğit, “Elbette önceliğimiz toplumsal iradeye sahip çıkacak, barışı, laik-demokratik düzeni, adaleti, paylaşımı ve insanca yaşamayı savunacak bir hükümet olacaktır” dedi.
Ülkedeki mevcut düzenden herkesin mutsuz ve şikayetçi olduğunu, her alanda tam bir yıkım yaşandığını belirten Özyiğit, yeniden yapılanmanın şart olduğunu ifade etti. TDP’nin tertemiz ve donanımlı kadrosuyla, plan ve projeleriyle, kararlı duruşuyla değişimi gerçekleştirmeye hazır olduğunu söyleyen Özyiğit, “Halkımızla birlikte omuz omuza bu ülkenin geleceğini şekillendireceğiz ve bu yeni gelecekte söz de, yetki de, öncelik de halkımızda olacak” diye konuştu.Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda özgür bir şekilde yaşayabilmesinin, kendi ayakları üzerinde duran bir yapı kurulabilmesinin, yaşamın her alanında adil paylaşım ve fırsat eşitliği yaratılmasının, kaliteli ve eşit hizmetin, kısacası tam anlamıyla sosyal devlet olmanın zamanı çoktan geldiğini ifade eden Özyiğit, “Bu uğurda ülkemizin TDP’ye, TDP’nin ilke ve amaçlarının da toplumun destek ve inancına ihtiyacı vardır. Yıllardır savunduğumuz sosyal demokrat ve yurtsever siyaseti, bir adım daha ileriye taşıma kararlılığındayız. Bunda da en büyük ve tek güvencemiz halkımızdır” dedi.

 

“Kıbrıs sorununda çözüm odaklı siyasete dönüş”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’ta en mümkün ve en gerçekçi çözüm şeklinin Federasyon olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının ihtiyacı olan yeni maceraların peşinden gitmek değil, mümkün olabilecek gerçeklerin peşinden gitmek olduğunu vurguladı.

Federasyon tezinin tarafların üzerinde uzlaştığı, defalarca çerçeve anlaşması imzaladığı ve BM Parametrelerine girmiş bir olgu olduğu belirten Özyiğit, bugüne kadar bir sonuca ulaşılamamışsa da Kıbrıs Türk tarafı olarak birçok önemli kazanımların elde edildiğini, dolayısı ile yapılması gerekenin elde edilen kazanımlar çerçevesinde ve gerçekçi bir zeminde Federal çözümün zorlanması olduğu vurgulandı.

İki ayrı devletli çözümün bugünkü konjonktür ve görünür gelecekte mümkün olmadığı belirten Özyiğit, egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devlet formülünde ısrar etmenin geçmişte olduğu gibi Kıbrıs Türkü’nü uluslararası alanda zorda bırakmaktan başka bir işe yaramayacağı uyarısında bulunuldu.

TDP olarak  en kısa sürede “çözüm odaklı siyasete” geri dönüşü savunduklarını belirten Özyiğit, çözümün sadece Kıbrıslı Türklerin uluslararası statü kazanması açısından değil, aynı zamanda sosyal ekonomik gelişimi açısından da hayati bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

 

“Şimdi TDP Zamanı”

‘Şimdi Sosyal Devlet Zamanı’ diyoruz çünkü kimsenin kimseyi sömürmesini istemiyoruz. Kimsenin yoksunluk içinde boğulmasını ya da kimsenin, ayrımcılık yaşamasını, ötekileştirilmesini kabul etmiyoruz.

‘Şimdi Adalet’ diyoruz çünkü her şeyin adil olmasını, adilce paylaşılmasını, adalet hissimizin toplum kimliğimiz olmasını istiyoruz.

‘Şimdi Paylaşım Zamanı’ diyoruz çünkü güzel olan her şeyin birlikte ve paylaşarak inşa edildiğini biliyoruz. Hepimiz bir olursak, en güzel geleceği paylaşacağımızdan hiç şüphe duymuyoruz.

Ve ‘Şimdi TDP Zamanı’ diyoruz çünkü; Hepimizin ihtiyaç duyduğu bu değişimi, bu düzeni kuranlar ile değil, ancak bizim gibi kendini gerçekten buna adayanlar ile elde edebileceğimize inanıyoruz. Çünkü Biz Şimdi TDP Zamanı derken, bu sorumlulukları almaya ve halkımız için bütün gücümüzle hazır olduğumuzu söylüyoruz.

 

 

Başa dön tuşu