Özyiğit: Müzakerelerin bir an önce başlaması gerekir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Özyiğit: Müzakerelerin bir an önce başlaması gerekir

Özyiğit: Müzakerelerin bir an önce başlaması gerekir

TDP’den yapılan açıklamaya göre, Vedat Çelik başkanlığındaki  heyet  TDP Genel  Sekreteri Cemal Özyiğit tarafından kabul edildi.
ÖZYİĞİT

Özyiğit ziyarette yaptığı konuşmada dondurulmuş olan Kıbrıs müzakerelerinin bir an önce başlaması, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasının yollarının bulunması gerektiğini söyledi.


Özyiğit, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir barışa ulaşılmasını istediklerini ve Kıbrıslı Türkler ve Rumların yanı sıra azınlıkların da huzur içinde yaşayabilecekleri birleşik bir federal Kıbrıs arzu ettiklerini ifade etti.

Kıbrıs Türkü’nün kendi öz yurdunda uzun yıllar büyük acılar çektiğini, yerinden yurdundan edildiğini kaydeden Özyiğit,  TDP olarak Kıbrıs’ta çözüm ve barışı arzu etmelerinin en büyük nedenlerinden birinin de, bu acıların son bulması ve bir daha tekrarlanmaması olduğunu söyledi.

Binlerce Kıbrıslı Türkün yıllar içinde çeşitli nedenlerle yurtdışına göç ettiğini belirten Özyiğit, kalıcı barışın tesis edilmesinden sonra, göç etmiş olan Kıbrıslı Türklerin kendi öz yurtlarına rahatça gelebilecekleri bir ülke yaratma peşinde olduklarını  ifade etti.

Kıbrıs’ta yaşanan olaylardan her iki toplumun da büyük acılar çektiğini, ancak, acılar üstüne mutluluk inşa edilmemesi gerektiğini kaydeden Özyiğit, “Kıbrıslı Rumlar yıllarca kendilerinde olan refahı bizlerle paylaşmak istemediler, ancak, şimdi Güney’de de ciddi bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Bu bizi sevindirmez, ancak, Kıbrıslı Rumlar da doğru tespitleri yapıp ve gereken dersleri çıkarıp çözüm yönünde gereken adımları atmalıdırlar” dedi.

Özyiğit, bugüne kadar çözümsüzlük nedeniyle çok şey kaybeden Kıbrıs Türk tarafının da yapıcı bir şekilde çözüm yönünde adım atması gerektiğini de belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar