Artık Rum kadınlar da insan tacirlerinin kurbanı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Güney Kıbrıs

Artık Rum kadınlar da insan tacirlerinin kurbanı

Artık Rum kadınlar da insan tacirlerinin kurbanı

Simerini “Şimdi de Kıbrıslı Kadınlar İnsan Ticaretinde” başlıklı haberinde “Cyprus Stop Trafficking” isimli sivil toplum örgütü Başkanı Andrula Hritofidi Enrike’yi kaynak göstererek, insan tacirlerinin Rum kadınları da ağlarına düşürmeye başlamasına en son örneğin 18 yaşındaki bir Rum kızı olduğunu yazdı.Habere göre bir masaj salonuna temizlikçi olarak alınan Rum kızı, daha sonra işletmeciler tarafından fuhuş yapmaya zorlandı ve aylarca müşterilere satıldı. Enrike, çocukları babaları tarafından terk edilen birçok Rum genç annenin, terk eden eşleri Rum değilse Sosyal Yardım Dairesi’nden yardım da alamadığını (Daire sadece baba meşru olduğunda yardım yapıyor) ve zor durumda bulunduğunu anlattı.

Enrike, kısa süre önce de 3 yaşında çocuğu olan yabancı bir annenin, çocuğunun babası Rum olmasına karşın Sosyal Yardım Dairesi’nden yardım alamadığını, iş de bulamadığını, bir komşusunun verdiği yemekle yaşadığını ve komşusunun da artık ekonomik sorun yaşamasından dolayı verdiği yemeği kestiğini anlattı. Sosyal Yardım Dairesi’nin çok ağır hareket ettiğini, küçük çocukların yemek konusunda, bürokrasi çarkının işlemesini bekleyemeyeceğini vurgulayan Enrike, konuyla ilgili başka örnekler de verdi.


OLAĞANÜSTÜ HAL… MUHTAÇ SAYISI ARTTI, İNTİYAR, ALKOLİZM VE HASTALIKLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Fileleftheros “Olağanüstü Hal” başlıklı haberinde, Rum okullarında birkaç ay öncesine kadar 8 bin civarında olan fakir öğrenci sayısının geçen hafta itibarıyla 10 bin 623’ü aştığını, Lefkoşa’nın Rum kesiminde yalnız Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğu tarafından yardım edilen aile sayısının 2 bine ulaştığını, Sosyal Yardım Dairesi’nin olağanüstü hal durumunda bulunduğunu yazdı.

Habere göre Rum Çalışma Bakanlığı işsiz sayısının önümüzdeki üç ay içerisinde dramatik şekilde artmasını beklerken işsiz ve yeni mezunların da artık ‘muhtaç kesim’ içinde hesap edilmesi gerekiyor. Anksiyete bozukluklarında artış kaydeden Rum Sağlık Bakanlığı intihar, alkolizm ve bulaşıcı hastalıklarda artış bekliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar