Özyiğit: Hükümetin toplum sağlığını riske atma hakkı yoktur - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
KıbrısManşet

Özyiğit: Hükümetin toplum sağlığını riske atma hakkı yoktur

Cemal ÖzyiğitCemal Özyiğit

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-HP Hükümetinin 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye karantinasız giriş kararını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, “Tüm toplumun sağlığını riske atacak kararda daha fazla ısrar edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Hükümetin kriterleri ile Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerinin bazı noktalarda çeliştiğini kaydeden Özyiğit, “Elimizde yeterli kit var mı? Ülkeye gelenlere nerede PCR yapılacak? Test sonuçları çıkana kadar bu kişiler nerede kalacak, Bu kişileri kaldıkları yerlerde kim denetleyecek? diye sordu.


TDP Başkanı Özyiğit bugün Meclis’te yaptığı konuşmada UBP-HP Hükümetinin 1 Temmuz kararını değerlendirdi. Özyiğit konuşmasının başında Meclisin YSK’nın açıklayacağı seçim yasakları tarihine kadar yaz tatili sürecinde haftada 1 kez olağanüstü toplanması kararını desteklediklerini belirtti. Hükümetin Pandemi süresince aylar geçmesine rağmen görev ve sorumluluklarını yerine getirmediği için ikinci dalgaya hazır olunmadığını belirten Özyiğit, “Pandemi Hastanesi yok, sağlık altyapısı tamam değil, yeterli hemşire ve doktor yok. Sağlık örgütlerinin aylardır bu uyarıları maalesef hükümet tarafından dikkate alınmamıştır” dedi.

Sağlık alanında bu kadar eksik varken, üstelik TC’de vaka sayısı halen riskli düzeyde seyrederken hükümetin ülkeye karantinasız gelişlerde ısrar ettiğini belirten Özyiğit, “Ülkeye gelişler olmasın mı, tabii ki olsun ancak bu kriterler Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre belirlensin. Bu kriterler de herkese her giriş kapısında aynı şekilde uygulanasın” dedi. Hükümetin 1 Temmuz kararı ile ilgili hukuk dahil her türlü mücadelenin verileceğini kaydeden Özyiğit, “Test sonuçları çıkana kadar ev ve hotel karantinasının denetlenemeyeceğini yaşayarak gördük. Üstelik dahası var 13 kişi geldi ülkede gezdi, sağlık bakanının söylediği otele bile gitmediler. Bu şartlarda bu denetim nasıl olacak, bu toplumun sağlığını riske atmaya hak ve yetkisinde değildir” ifadelerini kullandı. Özyiğit, Güney’e geçecek KKTC vatandaşlarından ücret istenirken, yurtdışından gelecek olanlara ücretsiz PCR yapılacak olmasının doğru olmadığını da belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar