Özyiğit: Başbakan İstifa Etmelidir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Özyiğit: Başbakan İstifa Etmelidir

Özyiğit: Başbakan İstifa Etmelidir

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki 8 milletvekilinin ihraç istemiyle disiplin kuruluna verilmeleriyle birlikte, UBP’deki milletvekili sayısının 22’ye düştüğünü belirterek, bu durumda çoğunluğunu kaybeden Başbakan İrsen Küçük’ün etik olarak istifa etmesi gerektiğini ileri sürdü.

“2009’daki milletvekilliği seçimlerinde elde ettiği salt çoğunluğu, 2010’daki ara seçimlerde kaybetmesine rağmen, milletvekili transferleri ile ayakta durmaya çalışan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümetin”  artık yolun sonuna geldiğini iddia eden Özyiğit, “Sayın  Küçük siyasi entrikalar neticesinde seçimlere kadar o koltukta oturabilirsiniz, ancak artık gideceğiniz köyün minareleri görünmüştür” dedi.


TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, 8 UBP’li muhalif, TDP ve DP ile anlaşma imzalayan, ancak buna sadık kalmayarak UBP ile erken seçim konusunda işbirliği yapan CTP-BG’nin, seçimlere İrsen Küçük başkanlığında gidilmesine çanak tuttuğunu savundu.
Güvensizlik Önergesi geçse bile çok kısıtlı bir zaman kaldığından, İrsen Küçük başkanlığındaki hükümetin seçimlere kadar görevde kalmasına olanak yaratıldığını belirten Özyiğit, “CTP-BG adeta İrsen Küçük’e kalkan oldu” dedi.

Özyiğit, CTP-BG’nin bu hamlesi ile seçimden önce Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası gibi konularda değişiklikler yapılmasının önüne takoz koyduğunu da belirti.

Cemal Özyiğit, erken seçim kararının alınmasıyla birlikte telaşa kapılan UBP Hükümeti’nin bir süreden beridir azar azar yaptığı vatandaşlık işlemlerini son günlerde hızlandırdığını ve Muhaceret Dairesi’nin akşamlara kadar çalışarak binlerce kişiyi vatandaş yapmayı planladığını da iddia etti.

İrsen Küçük başkanlığındaki UBP Hükümeti’nin biran önce görevden düşürülmesini istemelerindeki temel noktalardan birinin de, “keyfi ve usulsüz vatandaşlık verme, arsa dağıtma, kredi verme, borç silme ve münhalsiz istihdam yapma gibi partizanlıklara son vermek” olduğunu ileri süren Özyiğit, “Ancak CTP –BG maalesef buna izin vermemiş ve İrsen Küçük hükümetinin seçimlere kadar görevde kalmasına olanak sağlamıştır” dedi.

Cemal Özyiğit, direkt ya da dolaylı olarak UBP’nin hükümette kalmasına destek verenlerin son günlerde yapılan tüm bu işlerden sorumlu oldukları görüşünü de ortaya koydu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar