Baş KoyulanYastıkta 5 Bin Canlı Yaşıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Sağlık

Baş KoyulanYastıkta 5 Bin Canlı Yaşıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Alerjisi ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Fadıl Öztürk, baş koyulan temiz bir yastıkta 5 bin akar canlısının bulunduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesi'nde sık görülen ev tozu akarları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fadıl Öztürk, 'Bunlar bizim vücudumuzdan dökülen kepekler, deri döküntüleri artıklarıyla beslenir. Karadeniz Bölgesi'nde yüzde 90 oranında akar alerjisi görülür. Akar alerjisinin Karadeniz Bölgesi'nde fazla görülmesinin nedeni akarların vücutlarının büyük bir oranda su içermesi ve nem oranın yüksek olmasıdır. Yüzde 40'ın altına düştüğü bölgelerde yaşamaları çok zordur. Karadeniz Bölgesi'nde daha fazla görülmesinin bir diğer nedeni nemin yanında ılıman bir iklime sahip olmasıdır. Bu iki özellik nedeniyle bu bölgede evlerimizde çok miktarda ev tozu akarları bulunmaktadır' dedi.


Akar alerjisine karşı alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Fadıl Öztürk, 'Ev tozu akarları özellikle kumaş materyal olan ev eşyalarında oluşur. Bu hayvan, 1 mm'nin 3'te biri kadar büyüklüktedir ve gözle görülemez. Başımızı koyduğumuz temiz yastıkta 5 bin kadar akar bulunur. Özellikle kilim, yorgan, döşek, yastık, perdeler ve kumaşla kaplı mobilyalarda fazla miktarda bulunurlar. Odada bulunan eşyaları mümkün olduğunca azaltmak, mümkün olduğu kadar halı sermemek, odanın özellikle güneş alması ve nem içermemesi çok önemli' şeklinde konuştu.

Alerjik hastalığı olan bir kişinin tek başına koruyucu önlemler almasının yetersiz kalacağını ifade eden Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların belirtilerini şöyle dile getirdi:
'Astım; yineleyen öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Alerjik rinit hastaları; peş peşe hapşırma, berrak burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burun, damak ve boğazda kaşıntıdan şikayet eder. Alerjik konjunktivit hastalığında gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarma gözlenir. Atopik dermatit (egzama) hastalığı, çoğunlukla erken çocukluk (genellikle 6 ay civarında) döneminde başlar. Alevlenmeler ve sönmelerle seyreden kronik yangısal bir deri hastalığıdır.

Başlangıçta yanaklarda, alında görülen çok kaşıntılı kırmızı döküntüler çocuk büyüdükçe boyun, dizler ve dirseklerin ön ve arka yüzleri, el ve ayak bileklerinde görülür. Ürtiker-anjioödem; deride kabarma, kızarma, kaşıntı ve şişlik ile kendini belli eder. Besin, ilaç ve böcek alerjileri ise sıklıkla ürtiker-anjio ödeme neden olur.'
Öztürk, sıraladığı belirtileri yaşayan kişilerin bir an önce hekime başvurmasını önerdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar