Kıbrıs

Özkardaş: Güvensizlik iyimserliğe dönüşebilir


Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, yeni hükümetten beklentilerini dile getirerek, Tüm halkın Ramazan Bayramı ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler ile Ulusal Birlik Partisi’nin yakaladıkları fırsatı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Özkardaş, öncelikle, tüm yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin dosyalarının açılarak, hesabının sorulması ve “ Nerden Buldun Yasası”nın hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Özkardaş, özelleştirme adı altında yapılanların hesabının sorulması gerektiğini ifade ederek, “Göç Yasası” olarak nitelendirilen Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş, Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Özkardaş, “özelde sendikalaşma zorunlu hale getirilerek, özeldeki çalışma hayatı  ILO sözleşmelerindeki  gibi insani koşullara getirilmelidir” dedi.

Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın değiştirilerek ülkede tek seçim bölgesi yapılması gerektiği görüşünü dile getiren Özkardaş, Kamu Görevlileri (Değişiklik )Yasa Tasarısı’nın, tüm kesimlerle uzlaşılarak, Kamuyu verimli hale getirirken, çalışanların da haklarını koruyup, siyasetin kamunun içinden elini çekecek hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

“Tefecilik yapan bankalardaki fahiş faiz oranları ve alınan birçok masrafın aşağılara çekilmesi gerektiğini” ifade eden Özkardaş, şöyle devam etti:

“Yedi yıldır artış alamayan memur, işçi ve emekliye kaybettiği %50'lik alım gücünün bir kısmını karşılayacak seyyanen bir artış verilmelidir.

Hayvancı, çiftçi, üretici ve küçük esnaf desteklenerek üretimin girdi maliyetleri aşağıya çekilmeli, istihdam yaratacak tedbirler alınmalıdır.

Daha yapılması gereken bir çok konu var, ancak bunlarda dahi somut adımlar atılması halkımızın umutlarını yeşertebilecektir. Umarız ve dileriz ki, bu hükümet bizleri şaşırtsın ve bunları yapmayı  başarsın.”

Özkardaş, iki bayramın birden yaşandığı bu haftada, tüm Müslüman aleminin Ramazan Bayramını kutlayarak, barış, hoşgörü, kardeşlik ve sağlık diledi.

20 Temmuz’un Kıbrıs’ın ve Kıbrıs Türk halkının kaderinde önemli bir dönemeç olduğuna da dikkat çeken Mehmet Özkardaş, “Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda özgürce var olması için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anarken gazilerimize minnetlerimizi sunarız. Dileğimiz, hiç savaşların olmadığı, insanların dostça ve kardeşçe yaşadığı, barış dolu bir dünyadır” dedi.Başa dön tuşu