Özersay: Gerçekten pes ve gerçekten yazık! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 8, 2023
KıbrısManşet

Özersay: Gerçekten pes ve gerçekten yazık!

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bugün Meclis'te oylanacak Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi'ni eleştirdi.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bugün Meclis’te oylanacak Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi’ni eleştirdi.

Kudret Özersay sosyal medya paylaşımında “Yasalar kişiye özel yapılamaz” ama bu yasa SİYASİ PARTİLERE ÖZEL bir yasa olarak yapılıyor. Hangi partilere? Yasayı İHLAL EDEN, yasayı HATALI UYGULAYAN siyasi partilere özel yasa yapıyorlar. Gerçekten pes ve gerçekten yazık!” ifadelerini kullandı.


Açıklama şöyle:

BU YASA DEĞİŞİKLİĞİ YASAYI İHLAL EDEN PARTİLERİN KENDİ AYIPLARINI ÖRTME ÇABASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR!

Birileri dünkü YSK kararını hatalı haberleştirdiği için önce durumu netleştirmek lazım:

1) Dün YSK yasayı uyguladı ve hata yapan siyasi partilerin hatalı olan listelerini İPTAL ETTİ.

2) Halkın Partisi listeleri cinsiyet kotası konusunda yasaya UYGUN olduğu için iptal edilmedi, tüm listelerimiz geçici olarak ilan edildi. Yani bizim listelerde hata ve iptal yok, cinsiyet kotasını yasaya uygun olarak doğru hesaplayıp doğru uyguladık.

3) YSK dünkü kararıyla hata yapan siyasi parti listelerini İPTAL ETTİ ve ilave süre VERMEDİ! Süreyi UZATMADI. Yasayı uyguladı, yasaya aykırı davranan ve hata yapan parti listelerini iptal etti.

4) Bazı basın mensupları YSK kararının en son kısmına gidip oradaki ifadelere baktıkları için yanıldılar ve kamuoyunu da yanıltacak haber yapmış oldular. YSK kararı, yasayı doğru uyguladı ve yanlış listeleri iptal etti. Ancak karar oy çokluğu ile alındığı için kararın en sonuna karşıt görüşe sahip yargıçlar kendi görüşlerini yazdılar. YSK kararının en sonuna eklenen ve bağlayıcı olmayan yargıç görüşlerini YSK kararı gibi algılayanlar ve bunu haberleştirenler oldu. Özetle YSK ek süre vermedi, hatalı parti listelerini iptal etti.

5) Peki hata yapan siyasi partiler ne yaptı? Meclis’teki UBP, CTP, DP ve YDP, çeşitli noktalarda yasaya aykırı davrandıkları, İHLAL ettikleri için bunun bedelini ödemek, bunun cezasını çekmek yerine bir menfaat birlikteliğine girdi. Yasanın ihlalinin bedeli kendi listelerinin iptaliydi. Ama bu bedeli ödemek istemedikleri için MADEM YASA YAPMA YETKİSİ ELİMİZDE BUNU KENDİ MENFAATİMİZE GÖRE KULLANALIM dedi. Ve şimdi yasayı bir gecede değiştirip yaptıkları ihlalin sonuçlarına katlanmak yerine, bedelini ödemek yerine kendilerine has ve sadece bu seçime özgü yasa değişikliğine gidiyorlar.

6) “Yasalar kişiye özel yapılamaz” ama bu yasa SİYASİ PARTİLERE ÖZEL bir yasa olarak yapılıyor. Hangi partilere? Yasayı İHLAL EDEN, yasayı HATALI UYGULAYAN siyasi partilere özel yasa yapıyorlar. Gerçekten pes ve gerçekten yazık!

7) Yasaları ihlal eden vatandaş olursa ceza yer, bedel öder. Yasaları bazı siyasi partiler ihlal ederse yasaları değiştirir ve AYIBINI ÖRTER öyle mi?

Bu yasa değişikliği toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda övünmeye gelince bir harman yer isteyen bazı siyasi partilerin, cinsiyet kotasını anlamayıp yanlış uyguladıklarında KENDİ AYIPLARINI ÖRTMEYE çalışmalarından başka bir şey değildir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
2
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar