Özersay aklın yolunu gösterdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Özersay aklın yolunu gösterdi

Özersay aklın yolunu gösterdi

Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Dr. Kudret Özersay  Kıbrıs sorunuyla ilgili bir yazı yazdı: işte Kudret Özersay’ın yazısı:
Enerji devi Shell tarafından yapılan açıklama, devletler ve uluslararası örgütler dışındaki aktörlerin (şirketlerin) de bu bölgede ilgili taraflar anlaşmadan önemli bir yatırım yapmayacağını gösteriyor. Tarafların anlaşması Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü şeklinde olabileceği gibi, belirli bazı konularda işbirliği yapma konusunda “anlaşma” şeklinde de olabilir. Yani kapsamlı çözümden önce bazı konularda anlaşarak yapılacak işbirliği, kapsamlı çözümü de, iki tarafın zaman içinde karşılıklı olarak geliştirmiş oldukları ön yargıları yenmelerine yardımcı olup kolaylaştıracaktır.

Uzun bir süredir vurguluyorum. Kıbrıs sorununun kapsamlı şekilde çözümü öncelikli tercihimiz olsa da, çözüm olup olmayacağından bağımsız şekilde Doğu Akdeniz bölgesinde tüm ilgili aktörlerin de katılımıyla enerji, turizm, ticaret ve ulaştırma alanlarında işbirliği yapmak aklın yolunun gereğidir.


Elektrik konusunda Rum tarafında bir ihtiyaç ortaya çıktığında bu adada işbirliği yapılabilmiştir. Bir taraf diğer tarafa, taraflar birbirini tanımadan, elektrik satabilmiştir. Ada etrafındaki zenginliklerin çıkarılması ve uluslararası piyasalara ulaştırılmasında da sadece Kıbrıslı Türklerin ve Rumların değil, uluslararası şirketler de dahil tüm ilgili aktörlerin işbirliği yapmaları sağlanabilir.

Çıkarılacak zenginliğin ya Türkiye piyasasına ya da uluslararası piyasalara taşınması açısından en ucuz, güvenli ve istikrarlı güzergah Türkiye üzerinden görünüyor. Kıbrıs Türk tarafı hale hazırda BM Genel Sekreterine bu zenginliği birlikte işletme ve Türkiye üzerinden satma konusunda bir öneri yapmış durumda. Rum kilisesinden dahi bu konuda yumuşama olarak görülebilecek açıklamalar geliyor.

Güney Kıbrıs’ta hafta sonu yapılacak seçimlerden kim galip çıkarsa çıksın (ki ben hala ikinci tura kalırsa sürpriz ihtimali olduğunu düşünüyorum), yaşanan ekonomik çöküntüye de çare olabilecek pragmatik, akılcı bir yaklaşım ortaya koymasını diliyorum. Güneyde ekonomik bir çöküntü, kuzeyde ise ağırlıklı olarak idari bir tıkanıklık, bir sistem tıkanıklığı yaşanıyor. Her iki halka da bir nefes alma imkanı verecek ve Kıbrıs Türk tarafının yeniden kendi iradesine dayalı bir gelecek tasarlamaya başlayabileceği bir aktör olmasına yardımcı olacak işbirliği modellerini artık çözüme endekslemeyelim. İKİ PARALEL SÜREÇLE, bir yandan kapsamlı çözüm arayışını sürdürürken diğer yandansa çözümün olup olmayacağından bağımsız olarak komşu ülkeler ve şirketleri de dahil ederek işbirliğine yönelelim.

Rum tarafında yapılacak olan seçim sonucunda Rum Ulusal Konseyinin değişmeyeceğini, bu seçimle tek bir kişinin yani Rum Başkanın değişeceğini göz ardı etmeyelim. Bu yüzden olası fırsatları yine çözüme bağlayıp erteleme lüksümüz yok diye düşünüyorum. Bu durum Kıbrıs Rum tarafı için de geçerlidir, dilerim Rum toplumu yoluna bunu görecek bir liderle devam eder…

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar