Özberk: Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 30, 2023
KıbrısManşet

Özberk: Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalı

Tağmaç Özberk

Bağımsızlık Yolu Gazimağusa milletvekili adayı Tağmaç Özberk, ülkede nitelikli bir sağlık sistemine ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Sağlığa ayrılan bütçe artırılmalı” dedi.

Bağımsızlık Yolu Basın Ofisi’nden verilen bilgiye göre, Özberk, sağlıkta yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu.


Özberk, sağlık sisteminin “kar amacı güden bir meta” olarak değerlendirildiğini savunduğu mevcut yapının kökten değiştirilmesi gerektiğini, herkese ücretsiz, kamusal, nitelikli sağlık hizmeti sunulmasının devletin en temel görevi olduğunu kaydetti.

Tüm kaynakların bu hedef doğrultusunda seferber edilmesi için mücadele edeceklerini söyleyen Özberk, Bağımsızlık Yolu olarak ücretsiz kamusal sağlık hizmetinin zaruri olduğunu söylediklerini, bunun için mücadele ettiklerini belirtti.
Bununla beraber ücretsiz kamusal sağlık hizmetinin tek başına yeterli olmadığını, nitelikli bir sağlık sistemine ihtiyacının olduğunu ifade eden Özberk, ilk etapta sağlığa ayrılan bütçenin artırılarak, personel, tıbbi alet ve teçhizat eksikliklerinin derhal giderilmesi gerektiğine işaret etti.

Özberk, her ilçeye hastane, her köye ise yeterli sayıda doktor, hemşire, kayıt memuru ve ambulansın olduğu tam teşekküllü sağlık ocaklarının açılmasının gerekliliğine vurgu yaptı, “Hastaneye hizmet almak için gelemeyecek derecede yaşlı, kimsesiz ve sağlık sorunu olan hastaların muayene ve kontrollerinin evlerinde yapılabilmesi için sağlık ekibi oluşturulmasının bir seçenek olmadığını düşünüyor ve mücadele ediyoruz” dedi.

Özberk, kamuda taşeron sisteminin derhal ve tamamen kaldırılması gerektiğini ifade ederek, taşeron hizmet veren firmaların temizlik, güvenlik, yemek ve benzeri tüm çalışanlarının kadroya alınmasını ve tüm taşeron sözleşmelerinin feshedilerek yasaklanması için mücadele edeceklerini kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar