Spor

Oyunlar başka baharaİDRİS: “OYUNLAR YAPILAMAYACAK”:
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, her yıl yasa gereği yapılması gereken ve İçişleri Bakanlığı’nın uhdesi altında bulunan Dr. Fazıl Küçük Oyunları’nın, geçmiş hükümetin gerekli kaynağı yaratmamasından ötürü bu yıl yapılamayacağını açıkladıTARTIŞMA YAŞANDI:
İdris’in konuşması sonrasında Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Serdar Savim ile yöneticiler, Spor Bakanı İdris ve kurmayları ile tartışmaya girerek oyunların yapılmasını istedi ancak bakanlık ikna edilemedi

YENİ TÜZÜK GEÇTİ:
Bu arada, Bakanlar Kurulu, Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları Tüzüğü’nün İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak kaydıyla Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na verilmesine karar verdi

Tonguç KOTAK

Milli Olimpiyat Komitesi’nce 15’incisi düzenlenmesi planlanan “Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları” konusunda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda organizasyonun yapılamayacağı açıklandı.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris başkanlığında dün sabah bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıya bakanlık bürokratları ve Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Serdar Savim ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Bütçede para yok
Bakan Asım İdris, oyunlar için bütçe bulunamadığını belirterek bu yıl kesinlikle organizasyonun düzenlenemeyeceğini, gelecek hükümetin kaynak sağlaması halinde uluslararası spor oyunlarının gerçekleştirilebileceğini söyledi.
Göreve geldikleri ilk andan itibaren halka gerçekleri anlatma yönünde karar aldıklarını ve bu doğrultuda hareket ettiklerini ifade eden Bakan İdris, yasa gereği her yıl yapılması gereken Dr. Fazıl Küçük’ü anma oyunlarının, geçmiş UBP Hükümeti’nin kaynak ayırmaması sebebiyle yapılamadığını, ancak kendilerinin yine de bu oyunların kalıcı ve sürekli olarak yapılabilmesi için önemli bir adım attıklarını belirtti.

Oyunlar artık Spor Dairesi’nin bünyesinde
Geleneksel oyunların yapılabilmesi için Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) ile istişare içerisinde olduklarını aktaran bakan İdris, kamuoyunun oyunları, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediğine yönelik bilgisi olmasına rağmen, yasaya göre oyunların İçişleri Bakanlığı’nın bünyesinde yer aldığını gördüklerini, bunun için de bir kaynak ayrılmadığını üzülerek tespit ettiklerini açıkladı. Bakan İdris, tüm girişimlere ve sponsor arayışlarına rağmen, oyunlar için aranan kaynağın sağlanamadığını ve bu yıl Dr. Küçük Oyunları’nın yapılamayacağını vurguladı. İdris, yapılan çalışmalar neticesinde Dr. Küçük Oyunları’nın bundan böyle Spor Dairesi’nin uhdesi altında olacağını da anlattı.

“Oyunların devamlılığı sağlandı…”
Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’nın sürekli ve kalıcı olabilmesi için çok önemli bir adım attıklarını ifade eden Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı İdris, oyunları İçişleri Bakanlığı’nın uhdesinden alıp, Spor Dairesi’nin uhdesine verilmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını ve Bakanlar Kurulu’ndan bu kararı geçirdiklerini hatırlattı. Bakan, bundan böyle oyunların bu tip sorunlarla karşılaşılmadan sürekli olarak yapılabileceğini ve gerekli olan kaynağın da yılbaşındaki bütçe görüşmelerinde ayrılacağını açıkladı.

Basın önünde tartışma
Bu arada, İdris’in konuşması sonrasında Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Serdar Savim ile yöneticiler, bakan İdris ve kurmayları ile tartışmaya girerek oyunların yapılmasını istedi ancak bakanlık kanadı ikna edilemedi.
Öte yandan, Bakanlar Kurulu, Dr. Fazıl Küçük Oyunları Tüzüğü’nün İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak kaydıyla Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na verilmesine karar verdi

Başa dön tuşu