Magazin

Oytun Ersan, bir ilke daha imza atıyor


DÜNYACA ÜNLÜ JAZCILAR BİR ARAYA GELİYOR: Ülkemizin değerli sanatçılarından bas gitarist Oytun Ersan bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl Kıbrıs’ ta ilk bas gitarist albümünü çıkararak gerek yurt içi gerekse yurt dışında adından sıkça söz ettirmeyi başaran sanatçı, ikinci albümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Jazz Fusion tarzında hazırlamakta olduğu ‘Fusiolicious’ adlı albüm, üç farklı kıtadan dünyaca ünlü Jazz enstrümanistlerini bir araya getiriyor.

 

Jazz Fusion müziğinin atası olarak bilinen ve 1980’lerden bu yana Jazz listelerinde ilk sırayı kimseye kaptırmayan Chick Corea Electric Band’ın davulcusu, ayni zamanda Natalie Cole, B.B. King ve Mike Stern gibi dev isimlerle sahne alan Dave Weckl, tüm besteleri Oytun Ersan’a ait Fusiolicious albümünde yer alan dünyaca ünlü sanatçılardan sadece bir tanesi.

Ersan’a saksafonda yine Chick Corea Electric Band üyesi olan ve Elton John, Stevie Wonder gibi dev isimlerle yaptığı çalışmalarıyla da bilinen Eric Marienthal eşlik ediyor. Klavye’de Randy Baker, Billy Cobham ve Quincy Jones gibi isimlerle sahne alan enstrümanistler Gary Husband ve Gerry Etkins bulunuyor.

Gitarda uluslararası arenada büyük başarılara imza atan, Oytun Ersan’ın abisi ve değerli sanatçı Okan Ersan’ın yanı sıra, Marcus Miller, Chris Minh Doky gibi isimlerle çalışan dünyaca ünlü gitarist Dean Brown, Chick Corea ve Yellow Jackets gibi guruplar ile ayni sahneyi paylaşan Mike Miller ve Avusturalyalı ünlü gitarist Brett Garsed yer alıyor. Albümde ayrıca, Royal Northern College of Music ve Virginia Commonwealth Üniversitesinden müzik profesörü ve trompet virtüözü Rex Richardson, trombonda ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi, Sayın Aycan Tezel’in öğrencisi Dr. Gökay Gökşen bulunuyor. Fusiolicious adlı albüme Yanni’nin baş kemanisti, ‘Lady in Red’ olarak da tanınan, Stanley Clarke ve Diana Ross gibi dev isimlerle çalışan keman vitrüözü Karen Briggs de eşlik ediyor. Albümde son olarak, büyülü sesleriyle ülkemizi uluslararası platformlarda başarıyla temsil eden değerli vokalistler Simge Akdoğu ve Aytunç Akdoğu kardeşler yer alıyor. Büyük bir bölümü Amerika’nın Los Angeles eyaletinde kayıt edilen albümün ses mühendisliğini ise kendisi de bas gitarist olan ve yaptığı çalışmalarla sayısız Grammy ödülüne sahip değerli sanatçı Ric Fierabracci üstleniyor.

5-karen-briggs

İlk kez bir araya gelecekler

Jazz dünyasının en iddialı enstrümanistlerini belkide ilk kez bir araya getirecek olan bu albüm, Oytun Ersan’a ait toplam 6 besteden oluşuyor. Funk Jazz ve Batı ezgilerinin ağırlıkta hissedileceği Fusiolicious albümü, dünyanın en prestijli müzik ödülleri olarak bilinen Grammy Awards platformunda büyük isimlerle yarışacak. 2017 yılının ilk aylarında piyasaya sürülmesi beklenen albüm, başta Ana Sponsor SAYTEV Tarih ve Eğitim Vakfı olmak üzere, Li-Koop Bankası ve KKTCELL’in değerli katkılarıyla müzik severlerle buluşacak.

2-eric-marienthalBaşa dön tuşu