DünyaSpor

Oscar Pistorius’a altı yıl hapis


Kız arkadaşını öldürmekten yargılanan atlet ‘hafifletici nedenlerle’ beklenenden daha az ceza aldı. Hakim, olimpiyatlara katılan ilk paralimpik atlet olarak tarihe geçen Pistorius’un azınsanmayacak ve ikna edici koşullar altında tetiği çektiğini söyledi.

Dünya rekorları sahibi Güney Afrikalı ünlü paralimpik atlet Oscar Pistorius’a verilen ceza belli oldu. Güney Afrika’nın Pretoria kentinde görülen davada hakim Thokozile Masipa, ünlü sporcuyu kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı öldürmekten altı yıl hapse mahkum etti.

Masipa, 15 yıl hapis cezasına çarptırılması beklenen Pistorius’a daha az ceza verilmesinde, azımsanmayacak ve ikna edici koşulların var olduğunu açıkladı.

1986 doğumlu Güney Afrikalı paralimpik atlet Pistorius, davanın geçtiğimiz ay gerçekleşen duruşmasında protezlerini çıkararak mahkeme salonunda yürümüştü.

Pistorius, 2013 yılının Sevgililer Günü’nde kız arkadaşı Reeve Steenkamp’ı banyoda olduğu sırada kapı arkasından ateş ederek öldürmüştü.

Ünlü atlet, olay gecesi eve hırsız girdiğini zannettiğini ve sevgilisini hırsız sanarak silahı ateşlediğini söylemişti. 29 yaşındaki manken, realite şov yıldızı ve hukuk fakültesi mezunu Reeva Steenkamp, tuvaletteyken başına isabet eden üç kurşunla yaşamını yitirmişti.

Güney Afrika mahkemesi 2014’teki duruşmada Pistorius’un önceden planlayarak değil, ‘taksirle’ ölüme sebebiyet verdiğine karar verilmişti.

Güney Afrika’da ‘kusurlu cinayet’ olarak ifade edilen bu suç, öldürme niyeti olmaksızın, ihmal sonucu işlenen cinayet anlamına geliyor ve 15 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ancak avukatları, Pistorius’un hapiste geçirdiği zamanı da hesaba katarak ve hafifletici sebepler göstererek cezayı indirmeye çalışıyordu.

Pistorius 2012 Londra Olimpiyatları’nda engelsiz sporcularla yarışan ilk çifte ampute sporcu olarak olimpiyat tarihine geçmişti. Doğuştan yürüme engelli olan Oscar Pistorius, kemiksiz bacaklarla dünyaya gelmiş ve bacakları 11 aylıkken diz altından kesilmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı