Köşe Yazarları

Ortaklıkları-Birleşmeleri ve “ START-UP ” şirketleri teşvik etmeliyiz


Kuzey Kıbrıs ekonomisinin en büyük sorunlarından biri “ yetersiz sermaye birikiminin ” olmasıdır. Haliyle, bu sıkıntı şirketlerimizi küçük olmaya ve zayıf kurumsallaşmaya iteliyor. Ne yazık, sosyo-ekonomik ve ekonomi-politiği bakımından da “ küçük olsun-benim olsun “ felsefesi genetiğimize işlemiştir. Çeşitli sebeplerden dolayı KKTC ‘de ortaklık ve işbirliği kültürü yeterince gelişmemiştir.

Bu felsefe ,bizi hayatın her alanında(siyaset,sivil toplum,iş dünyası vs) küçük ve çok parçalı yapılara mahkum ediyor.Böylesi arızalı bir felsefe, bizi hayatın her alanında kaynak israfına,rakiplerimiz karşısında zayıf kalmaya ,kurumsallaşamamaya ve profesyonelleşememeye iteliyor.Özellikle iş hayatında işbirliği ve birlikte iş yapma kültürümüz çok yetersiz.

Ama Kuzey Kıbrıs ekonomisinin büyümesini, rekabet gücünün ve verimliliğinin artırılmasını istiyorsak,  kesinlikle sermaye birikimimizin,yurt dışı sermaye erişimimizin ve yerli-yabancı şirket birleşmelerinin-ortaklarının ve girişimciliğin artırılması gerekmektedir.

Peki ne yapmalıyız?

Devlet olarak, bu vizyonun-kültürün oluşması için politika ve teşvik paketi oluşturmalı(eş zamanlı ekonomik,mali,idari mevzuat paketi) ve piyasayı dürtmeli-motive etmeli-harekete geçirmeliyiz.Devlet, ortaklıklar,birleşmeler,satın almalara için özel bir “düzenleyici-teşvik edici regülasyonlar paketi” hazırlamalı ve bunu piyasaya sunmalıdır.

Bu pakette, eş zamanlı, uyumlu ve entegre olarak “ VERGİ MEVZUATLARINDA, ŞİRKETLER YASASINDA ve SÖZLEŞMELER YASASINDA ” da düzenlemeler olmalıdır. Bu regülasyonların hedefi caydırıcı değil, bilakis teşvik edici olmalıdır. Bütün bunlar da elbette, muhasebe standartları,mali raporlama ve muhasebe meslek yasası ile ilgili de tamamlayıcı adımlarla desteklenmelidir.

Böylesi bir paketi de elbette eşzamanlı “ Yeni Yatırım Enstrümanları ve Kurumları” ile de desteklemeliyiz. KKTC ekonomisinin büyümesi, refah ve istihdam yaratması için yeni ekonomik-mali enstrümanlara ve eş zamanlı yeni şirket türlerine- kurumlarına-organizasyonlarına da ihtiyacımız vardır.

Girişimciliğin  ve yatırımların artırılması için “ Girişim-Risk sermaye şirketleri,Gayrı menkul yatırım Ortaklıkları,Yatırım Fonları, Melek Yatırımcılık vs” gibi enstrümanların,mevzuatların ve şirketlerin KKTC ekonomisine kazandırmamız gerekmektedir.

Bunun yanında, özellikle yeni girişimcileri ekonomiye kazandırmak için, “start-up şirketlere ” yaratıcı ve güçlü devlet destek  ve teşvik politikaları ortaya koymalıyız.Ne yazık,teşviklerin çoğunu mevcut faaliyette olan şirketlere veriyoruz.Çünkü,mevcutların lobisi var, yeni girişimcilerin yok…

Eğer,KKTC ekonomisinin daha fazla büyümesini istiyorsak,ayni zamanda direkt yabancı yatırımlara da şiddetle ihtiyacımız vardır. Bunun için de “yabancı yatırımcıların şirket kurmalarını ” da kolaylaştırmalıyız.

Son tahlilde, niyet ve vizyon varsa ve derdimiz de memleketse bütün bunlar çok kolay yapılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı