KıbrısManşet

Ortağın cezası düştüYüksek Mahkeme, “pense ile tecavüz” davasının istinaf kararını açıkladı
MAHKUMİYETTE HATA YOK: Ahmet Kalkan başkanlığında, Yargıtay Ceza Mahkemesi olarak oturum yapan, Yüksek Mahkeme yargıçları Bertan Özerdağ ve Peri Hakkı’dan oluşan heyet, alt mahkemenin mahkumiyet kararını onadıCEZASI 3 YIL DÜŞTÜ: Yargıtay Ceza Mahkemesi, eşi ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle, T.E.’ye pense ile tecavüz eden Ömer Çalıcıoğlu’nun 12 yıllık hapis cezasını da onadı. Mahkeme, eşine yardım eden Rahme Çalıcıoğlu’un 8 yıllık hapis cezasını, 5 yıla düşürdü

Devrim DEMİR

Gazimağusa’da 2015 yılında Rahme Çalıcıoğlu ile T.E. arasındaki yasak aşkın ortaya çıkması sonucu yaşanan pense ile cinsel tecavüz olayının sanıkları Rahme ve Ömer Çalıcıoğlu çifti, 2017 yılında toplamda 20 yıl hapse mahkum edilmişti.

Çalıcıoğlu çifti, aldıkları hapislik cezasını çok bularak cezalarının indirimi istemiyle Yüksek Mahkemeye başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme Heyeti, alt mahkemenin Ömer Çalıcıoğlu aleyhinde verdiği 12 yıllık hapislik cezasını onarken,  Rahme Çalıcıoğlu’nun aldığı 8 yıl hapislik cezasını çok bularak 5 yıla indirdi.

Tecavüz kararı onandı

Yargıtay Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Kalkan, üye Yargıçlar Bertan Özerdağ ve Peri Hakkı huzurunda görüşülen istinaf duruşmasının kararını Başkan Ahmet  Kalkan açıkladı.

Başkan Ahmet Kalkan,  kararda sanıkların aleyhlerine getirilen davalardan alt mahkeme tarafından suçlu bunup mahkum edildiklerini ve sanıklar tarafından istinaf dosyalandığını belirtti.

Kalkan,alt mahkemenin Ömer Çalıcıoğlu’na 12 yıl , Rahme Çalıcıoğlu’na ise 8 yıl hapis cezası verdiğini söyledi. Başkan Ahmet Kalkan sanıkların suçlu bunup mahkum edilmelerinde bir hata olmadığını ancak Ömer Çalıcıoğlu’nun almış olduğu 12 yıl hapis cezasının yerinde olduğunu Rahme Çalıcıoğlu’na verilen 8 yıl sürenin ise fazla olduğunu belirtti.

8 yıl 5 yıla düşürüldü

Yargıtay Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Kalkan, Ömer Çalıcıoğlu’nun 12 yıl hapis cezasını onayladıklarını , Rahme Çalıcıoğlu’nun ise almış olduğu 8 yıl hapis cezasını 5 yıl olarak düzelttiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Ömer Çalıcıoğlu, Mağusa’da eşi Rahme Çalıcıoğlu ile ilişkisi olduğunu öğrendiği T.E isimli  banka müdüründen 2015 yılı Ocak ayı ile Şubat ayları arasında silah zoruyla ve “Kızına tecavüz ettiririm” tehdidiyle toplam 27 bin TL para almış, akabinde ise eşi Rahme Çalıcıoğlu vasıtası ile T.E’yi Güvercinlik köyü yakınlarına çağırarak pense sapı ile cinsel tecavüzde bulunup videoya kaydetmişti.

Başa dön tuşu