Orgazm olmanın 8 faydası! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Erkek SağlığıKadın SağlığıSağlık

Orgazm olmanın 8 faydası!

Seks yapmak ve orgazm olmak bedeninizin kan akışını düzenler ve sizi zinde tutar.

Seks yapmak ve orgazm olmak bedeninizin kan akışını düzenler ve sizi zinde tutar. Aynı şekilde vajinal bölgedeki metabolizmanın da canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Kan Akışını düzenlemesinin yanı sıra sayısız faydası vardır. Gelin bu faydaları birlikte öğrenelim.


Bir kardiyo çeşididir

Orgazm olmak bir kardiyovasküler egzersiz biçimi olarak da değerlendirilebilir. Kadın cinselliği uzmanları “Nabzınız ve kan basıncı yükselir, solunum hızı artar” diyor. Birçok psikolojik faydaya ek olarak vücudumuz endorfin salgılar. İçinizi dökmenin harika bir yolu gibi değil mi?

Moralinizi yükseltir

Moralsiz ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Belki de tek ihtiyacınız bir orgazmdır. Ayrıca orgazm sırasında endorfin, dopamin ve oksitosin salgılanır. Bu üç hormon moralinizi kimyasal yollarla da olumlu etkileyecektir. Aslında dopamin bazı uyşturucular kullanıldığında veya çok lezzetli bir şey yediğinizde salgılanan hormonun ta kendisidir.

Uyumanıza yardımcı olur

Birazcık zevk almak uzun ve rahat bir gece uykusu almanızı sağlayabilir. 1800 kadın üzerinde yapılan son araştırmalardan biri, kadınların %30’unun cinsel rahatlamayı bir yatıştırıcı olarak gördüklerini ortaya koyuyor.

Beyninizi sağlıklı tutar

Orgazm olmak sadece kalbinizi değil beyninizi de çalıştırır. Araştırmacılar, orgazm yaşayan bir kadının beyninin normalden daha fazla oksijenle beslendiğini tespit etmiş bulunuyor.

Doğal ağrı kesici

Bir düşünceye göre Victoria Dönemi’nde sağlıkçılar, ağrı ve acıları dindirmek için, özellikle de migren ve adet sancıları için orgazm tavsiye etmiş olabilirler. Uzmanlar, orgazm sırasındaki kasılmaların, adet dönemlerinde geçici rahatlama sağlayabileceğini ifade ediyorlar.

Stresi azaltır

Çoğumuzun hayatları gerçekten karmaşık ve rahatlamayı aklımıza bile getiremiyoruz. Bununla birlikte cinsel boşalma çifte rahatlama sağlayabilir. Sadece hormonlar yoluyla değil beynimizin de bir mola vererek günlük hayat dışında bir şeye tam olarak odaklanması bizi stresten uzaklaştırabilir.

Yüzünüz ışıldar

Sadece ruhsal olarak almayın. Cinsel ilişkiden sonra salgılanan DHEA (dehydroepiandrosterone) hormonu cildinizi gerçekten fizyolojik olarak güzelleştirir.

Duygusal sağlığınıza katkıları

Sizi neyin orgazma ulaştırdığını bilmek, duygusal güven ve duygusal zekanızı yükseltir. Uzmanlar “bedeninizin nasıl çalıştığını ve partnerinize bağlı olmaksızın nasıl zevk aldığını anladığınızda ilişkilerinizle ilgili daha doğru kararlar verebilirsiniz. Böylece bir başkasının cinsel varlığınızı onaylamasını beklemezsiniz” diyor.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar