Güney KıbrısKıbrısManşet

“Öncelik Mağusa ve Baf Kapısı”


LTB Başkanı Harmancı en kısa sürede Lefkoşa’daki Mağusa ve Baf kapısı ile ilgili Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Yorgacis’le görüşeceğini söyledi. Harmancı Havadis’e konuştu:

 

Mehmet Harmancı
Mehmet Harmancı

“YORGACİS’LE UZLAŞTIK: Harmancı: Geçmişte Lefkoşa’daki Mağusa ve Baf kapısı ile ilgili Yorgacis’le uzlaşmamız var. Liderlere bu kapıların açılması için mektup yazdık. Olabilecek bütün geçiş noktalarının her iki şehri birbirine bağlayacak şekilde açılmasını istiyoruz ama önceliğimiz Mağusa ve Baf kapısı

 

“TRAFİK RAHATLAYACAK”: Harmancı: Kapının açılması ile Güneyden Kuzeye geçişlerde Arasta, Girne Kapısı gibi yerlere ulaşım çok kısa bir süreye düşecek, trafik rahatlayacak. Lefkoşa’nın batı cephesinde geçiş koridoru var, Lefkoşa’nın nefes alabilmesi için doğudan da akışkanlığın sağlanması gerek

 

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Havadis’in “Mağusa Kapısı açılsın” başlıklı haberi, Rum basınında da gündem oldu. Politis Gazetesi haberi yanlış çevirerek Mağusa Kapısı yerine Baf Kapısı dedi, ama haberde tarif edilen kapı Mağusa Kapısı’ydı. Öte yandan Politis Gazetesi, Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın gazetemize yaptığı açıklamalardan yola çıkarak Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis’in açıklamalarına yer verdi. Rum gazetesinin haberinde Yorgacis Harmancı’nın bu konu hakkında kendisiyle iletişime geçmemiş olmasına karşın dile getirdiği önerinin “mantıklı olduğunu ve gerekirse destekleyeceğini” söylediğini aktardı.

“Geçmişte uzlaşımız var”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, gazetenin muhtemelen tercümeyi yanlış yaptığını, kendisinin geçmişte Lefkoşa’daki Mağusa ve Baf kapısı ile ilgili Yorgacis’le uzlaşmaları olduğunu ve Liderlere bu kapıların açılması için mektup yazdıklarını dile getirdiğini söyledi.

 

“Yorgacis’le kısa zaman zarfında görüşeceğiz”

Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis’le kısa zaman zarfında görüşeceğini söyleyen Harmancı, Yorgacis’le sürekli iletişimleri olduğunu ve ortada yanlış bir tercüme olduğunu vurguladı. Şu an sadece Lefkoşa’nın batı cephesinde geçiş koridorunun olduğunu söyleyen Harmancı, Lefkoşa’nın nefes alabilmesi için doğudan da akışkanlığın sağlanması gerektiğini aktardı. Mağusa Kapısı’nın açılması ile Kuzeyden Güneye, Larnaka Limasol ve Baf’a gideceklerin çok kısa sürede ana yola bağlanma imkanı sağlayacağının altını çizen Harmancı, bunun yanında Güneyden Mağusa’ya, Mesarya Bölgesine ve Karpaz’a gidecek olanlar için de Mağusa Kapısı’nın açılması ile özellikle Çağlayan’dan, Mağusa anayoluna bağlanma imkanlarının kolaylaşacağını vurguladı.

 

“Kapının açılması trafik yoğunluğunu rahatlatacak”

Aynı zamanda Kapının açılması ile Güneyden Kuzeye geçişlerde Arasta, Girne Kapısı gibi yerlere ulaşımı çok kısa bir süreye düşeceğini söyleyen Harmancı, bu kapının açılmasının trafik yoğunluğunu rahatlatacağını, akışkanlıkta büyük bir kolaylık sağlayacağını ve trafik yoğunluğunu dengeleyeceğini sözlerine ekledi.

 

Taraflar kapıların açılmasını istiyor

Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis ile bu konuda geçmişte görüştüklerini ve uzlaştıklarını söyleyen Harmancı, ikisinin de niyetinin bu kapının yeniden canlandırılması olduğunu vurguladı. Yorgacis’in ve kendilerinin pozisyonun açılması mümkün olacak tüm kapıların açılması olduğunu kaydeden Harmancı, olabilecek bütün geçiş noktalarının her iki şehri birbirine bağlayacak şekilde açılmasını tarafların istediğini, ama önceliklerinin ise Mağusa ve Baf kapısı olduğunu belirtti.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı