Önce özlük hakları sonra tam gün - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
ManşetRöportaj

Önce özlük hakları sonra tam gün

Tartışmalara neden olan ‘sağlık’ konusunda içini HAVADİS’e döken Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu doktorların mesai saatlerine uymadığı iddialarına yanıt verdi:

“KENDİ KENDİMİZİ KANDIRIRIZ”: Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu doktorların özlük haklarıyla ilgili ciddi düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Sucuoğlu, bu yapılmadan doktorların tam gün mesaiye uymasını beklemenin “kendimizi kandırma” anlamına geldiğini ifade etti

 


MALİYE HAZIR Sucuoğlu, Başbakan ve Maliye Bakanı ile yaptığı toplantılarda sorunların aşılması için beklediği desteği aldığını açıkladı. Sucuoğlu, “Son toplantımızda bir noktada doktorlarımız onay verdi. Maliye Bakanı da tamam dedi. Biz de rakamsal ve özlük hakları konusunda hem fikiriz” dedi

 

“DOKTORLAR MESAİYE UYACAK” Sucuoğlu: Özlük hakları ile birlikte 8.00-15.30 kati bir şekilde uygulanacak. Bu konuda TIP-İŞ ve Tabipler Birliği’nin de onayı var. İkinci iş konusu ise yargı sürecine bağlı

 

 

Baykan Gürses ÖZDAĞ

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu doktorların özlük haklarıyla ilgili ciddi düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek “Tabipler Birliği ve TIP-İŞ’le yaptığımız toplantılar sonucunda ortaya çıktı ki özlük hakları çok ciddi bir düzelme istiyor. Bunu yapmadığımız sürece de kendimizi kandırırız” dedi.

Sucuoğlu Başbakan ve Maliye Bakanı ile yaptığı toplantılarda sorunların aşılması için destek aldığına işaret ederken “Son toplantımızda bir noktada doktorlarımız onay verdi. Maliye Bakanı da tamam dedi. Biz de rakamsal ve özlük hakları konusunda hem fikiriz” şeklinde konuştu.

“Özlük hakları ile birlikte 8.00-15.30 kati bir şekilde uygulanacak. Bu konuda TIP-İŞ ve Tabipler Birliği’nin de onayı var” diyen bakan Sucuoğlu sağlığa ayrılan bütçenin yeterli olmadığına vurgu yaptı.

“Bütçe Avrupa koşullarının çok altında. Daha iyi olacak ama ideal değil elbette. Biraz iyileşme var. Özellikle ilaç alımında iyileşme var. İlaç eksikliği 2017’de olmayacak” şeklinde konuşan Sağlık Bakanı Sucuoğlu ikinci iş konusunda devam eden yargı süreciyle ilgili Savcılık’tan görüş beklediklerini açıkladı.

“Mahkemede süren bir yargı süreci var. 2. işle ilgili Sağlık Çalışanları Yasası’nda ufak bir değişiklik öngördük. Bu şu anda savcılıktadır. Görüş bekliyoruz. 2. İşin Sağlık Bakanlığı izni ile ve gerekli branşlarda verilecek şekilde düzenleme yaptık” diyen Sucuoğlu “Eğer özelde o branşlarda doktor yoksa ve genel olarak bir doktorun dışarıda çalışmaması ülkenin sağlığını etkileyecekse bu kabul edilemez. Bazı branşlar var dışarıda yok zaten. Halkın alması gereken bir hizmettir. Bu hizmeti öyle ya da böyle şekilde vermek zorundayız. Dolayısıyla böyle bir yasal düzenleme, tadilat verdik, Savcılıktan görüş bekliyoruz” diye konuştu.

 

Soru: Girne Akçiçek Hastanesinde bir hastanın Dâhiliye uzmanı doktorun eksikliği nedeniyle hayatını kaybetmesi devlet hastanelerindeki hekim eksikliğini yeniden gündeme taşıdı. Bu konuda adım atmaya hazır olduğunuzu söylerken, 3-4 bin TL’ye bir hekimi çalıştırmak mümkün değil dediniz. Bu sorunu nasıl aşmayı hedefliyorsunuz?

Sucuoğlu: Göreve geldiğimiz günden bu yana kısa bir sürede tüm hastane ve sağlık ocaklarını gezdikten sonra Tabipler Birliği ve TIP-İŞ’le yaptığımız toplantılar sonucunda ortaya çıktı ki özlük hakları çok ciddi bir düzelme istiyor. Bunu yapmadığımız sürece de kendimizi kandırırız. Burada sadece özlük hakları da değil alt yapı açısından olan sorunları da aşmak lazım. Doktor ve sağlık çalışanları mutlu olacak ki hasta mutlu olsun. Bir yanda özlük hakları, ondan kaynaklanan personel yetersizliği ve alt yapı eksiklikleri sıkıntı yaratıyor.

Soru: Nasıl aşacaksınız peki?

Sucuoğlu: Başbakan ve Maliye Bakanı ile yaptığımız toplantılarda sorunların aşılması için destek alıyoruz. Son toplantımızda bir noktada doktorlarımız onay verdi. Maliye Bakanı da tamam dedi. Biz de rakamsal ve özlük hakları konusunda hem fikiriz.

Soru: Sizin telafuz ettiğiniz bir rakam var, 5 bin civarında…

Sucuoğlu: Aynen öyle. Maliye Bakanlığı bakanlıkların bütçeleriyle ilgili çok yoğun bir tempo içerisinde ama tahmin ediyorum Ekim ayı sonundan sonra da özlük hakları ile ilgili küçük bir yasal değişiklik de gerekiyor. Önümüzdeki bütçede bunun yer alması için hükümette çok ciddi bir istek var. Bunu geçiremezsek istediğimiz kadar alt yapılarda iyileştirmeler yapsak da içten dışa kaymayı önleyip, dışarıdaki doktoru içeriye almayı gerçekleştiremezsek bir anlamı kalmaz.

Soru: Serbest Çalışan Hekimler de diyor ki sorun hekim istihdamında değil, çalışma saatlerine uyulmamakta…Sorun bundan mı kaynaklanıyor?

Sucuoğlu: Özlük hakları ile birlikte 8.00-15.30 kati bir şekilde uygulanacak. Bu konuda TIP-İŞ ve Tabipler Birliği’nin de onayı var. Döner Sermaye ve performansa dayalı yasayı geçirdiğimiz zaman hedeflenen doktor maaşlarının çalışmaya göre daha yükseleceği için sorunlar kısmen ortadan kalkacak

Soru: Alt yapı sorunlarını nasıl aşacaksınız? Ciddi sıkıntılar var…

Sucuoğlu: Kısa vadeli olan birçok şeyi yaptık. Mağusa Hastanesi’nin merkezi ısıtma-soğutma sistemi çalışmıyordu. 1 buçuk yıldır çalışmıyordu. 20 Temmuz itibariyle sistemi çalışan, sıcak suyun da aktığı bir sistemi yaratık. Orada çok ciddi bir sıkıntı yok. Girne Akçiçek Hastanesi genelde diğer hastanelere göre alt yapı konusunda en iyi olandır. Cengiz Topel eski bir hastane. Orada da şu anda yavaş yavaş eksiklikler tespit edildi. KKTC’nin kalbi Lefkoşa Hastanesi’nde göreve geldiğimizde çok ciddi sıkıntılar içinde bulduk. Asansörleri günde 5-6 defa arızalanan, sıcak suyu hiç akmayan, soğuk suyu zaman zaman akan bir hastane bulduk. Merkezi ısıtma-soğutma sistemi çalışmayan bir hastaneydi. Düşük voltaj nedeniyle sürekli aletlerin bozulduğu bir durumla karşılaştık. İlk yaptığımız asansörlerin tamirini yapmak oldu. Merkezi ısıtma-soğutma sistemi tek bir trafo olduğu için 17 yıldır aşırı sıcak ve soğuk günlerde hastanenin 3’de 1’i bu sistemin dışında kalıyordu. Buraya ikinci bir trafo takıldı. Bütün sistem çalışıyor. 2 yıldır hastanenin sıcak suyu akmıyordu. Bu durumdan kimsenin de umuru olmadı.

Soru: Sağlığa ayrılan bütçe yeterli mi?

Sucuoğlu: Avrupa koşullarının çok altında. Daha iyi olacak ama ideal değil elbette. Biraz iyileşme var. Özellikle ilaç alımında iyileşme var. İlaç eksikliği 2017’de olmayacak.

Soru: Sizden önce görevde olan Sağlık Bakanları 2. konusunu yaşanan tartışmayı kucağında buldu. Bu konuda mahkemenin kararının uygulanmadığı gerekçesi ile de mahkeme tarafından uyarı yapıldı. Bu konuda nasıl bir adım atacaksınız?

Sucuoğlu: Mahkemede süren bir yargı süreci var. 2. işle ilgili Sağlık Çalışanları Yasası’nda ufak bir değişiklik öngördük. Bu şu anda savcılıktadır. Görüş bekliyoruz. 2. İşin Sağlık Bakanlığı izni ile ve gerekli branşlarda verilecek şekilde düzenleme yaptık. Eğer özelde o branşlarda doktor yoksa ve genel olarak bir doktorun dışarıda çalışmaması ülkenin sağlığını etkileyecekse bu kabul edilemez. Bazı branşlar var dışarıda yok zaten. Halkın alması gereken bir hizmettir. Bu hizmeti öyle ya da böyle şekilde vermek zorundayız. Dolayısıyla böyle bir yasal düzenleme, tadilat verdik, Savcılıktan görüş bekliyoruz.

Soru: Yeni bir hastane yapımı yıllardır gündemde… Bunun için takvim nasıl işliyor?

Sucuoğlu: Türkiye’den 5 kişilik bir ekip geldi. Hastanenin yerini de ziyaret ettiler. Gidip Tükriye’de hazır olan projelerden en güzelini en uygununu seçecekler. Bizim hedefimiz 2017’nin ilk çeyreğinde başlamasıdır.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar