KıbrısManşet

Onbaşı: 6 hasta yoğun bakımda, 2’si entübe


Havadis WEB TV’de yayınlanan Damla Dabis’in hazırlayıp sunduğu Gün Başlarken programına katılan Yoğun Bakım Sorumlusu Doktor Şükrü Onbaşı Pandemi Hastanesi’ndeki son durumu aktardı.

Dün öğle saatlerinde yoğun bakımdaki, hasta sayısının 6’ya yükseldiğini belirten Onbaşı, hastaların 2’sinin entübe olduğunu belirtti.

Yoğun bakımdaki hastaların  39, 51, 67, 68, 67 ve 74 yaşlarında olduğunu söyleyen Onbaşı, 39 yaşındaki hastanın bugün taburcu edileceğini açıkladı. 

“Yoğun bakımdaki hastaların 3’ü çift doz, 2’si tek doz aşılı, biri aşısız”

Yoğum bakımda yatan hastaların 3’ünün çift doz, 2’sinin tek doz Sinovac aşılı olduğunu belirten Onbaşı, diğer hastanın ise aşısız olduğunu belirtti. Hastaların hepsinin erkek olduğunu söyleyen Onbaşı, entübe olan hastaların 67 ve 74 yaşında olduğunu ve çift doz aşılı olduğunu söyledi.

“Aşılanma hızlandırılmalı”

Aşılanmanın  önemini vurgulayan Onbaşı, “Şubat ayında ülkede aşılanma daha yeni başlamışken, günde 60-70 vaka çıkarken,hastaneye 15 kişi yatıyordu. Bugün neredeyse günde 200 vaka var ve yoğun bakıma tek tük hasta yatırıyoruz. O yüzden aşılanma hızlandırılmalı. Ne kadar çok hızlı aşı,o kadar çok hızlı sonuçlar” dedi. Entübe edilen 2 hastanın  birçok farklı hastalıkları da olduğunu belirten Onbaşı, bu kişilerin aşılarının Mart ayında yapıldığını, İlk aşılanan ve özellikle kronik hastalığı olan kişilere hatırlatıcı bir doz aşı yapılması gerektiğini vurguladı.

 

 

 Başa dön tuşu