Önal: Nihai karar Türkiye’nin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
EkonomiKıbrısManşet

Önal: Nihai karar Türkiye’nin

KKTC Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, Türkiye’de uygulanmaya başlanan, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın KKTC’de uygulanıp uygulanmayacağı ve muhtemel etkilerini Havadis okurları için değerlendirdi: Nihai karar Türkiye’nin

DOĞRUDAN ETKİ: Bankalar Birliği Başkanı Önal:  Teknik olarak yurtdışı sayılan bir bölgede, TL tutulan mevduatlar için Türkiye’deki uygulamanın geçerli sayılıp sayılmayacağına karar verecek olanlar Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri. Ancak, şunu belirtmek gerekir ki, TL ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Yetkilileri’nin aldığı kararlar haliyle bizleri doğrudan etkiliyor


DAHİL OLMAK İÇİN GİRİŞİM: Önal: Türkiye’de yayımlanan uygulamaya ilişkin metinlerde kapsam içinde KKTC’deki bankalarda açılmış hesaplar yok. Buradaki hesapların da kapsam içine alınması için bizim temas ve taleplerimiz oldu. Bizim yanımızda, Ekonomi ve Enerji Bakanımızın, Maliye Bakanımızın, Merkez Bankası Başkanımızın girişimleri olduğunu biliyoruz

FARKI KİM KARŞILAYACAK?: Önal: Uygulamanın kapsamına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dahil edilirse, oluşacak kur farkı bizim yetkililerimiz ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılacak anlaşma çerçevesinde ödenebilir hale gelecek. Kur farkının kimin tarafından karşılanacağı da muhtemelen bu anlaşmanın bir parçası olacak

Haber: Şerife ÇETER

Türkiye’de uygulanmaya başlanan, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın KKTC’de de uygulanması yönünde talep ve girişimler başladı.  Resmi makamlar bu yöndeki talebi Türkiye’deki yetkililere iletti. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın Türkiye’de uygulamaya girmesi ile yaşanan gelişmeleri endişeyle takip KKTC’deki bankalar da sisteme dahil olmak istiyor.

Havadis’in sorularını yanıtlayan Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, bir Türk Lirası bölgesi ve resmi para birimimiz Türk Lirası olduğuna dikkati çekti. Önal Buna rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ayrı bir ülke olduğunu ve buradaki Türk Lirası mevduatların Türk Bankacılık sistemi içerisinde bulunmadığına dikkati çekti.

“Teknik olarak yurtdışı sayılan bir bölgede, Türk Lirası tutulan mevduatlar için Türkiye’deki uygulamanın geçerli sayılıp sayılmayacağına karar verecek olanlar Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri. Ancak, şunu belirtmek gerekir ki, Türk Parası ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Yetkilileri’nin aldığı kararlar haliyle bizleri doğrudan etkiliyor.Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’na bu çerçeveden bakmak lazım” diyen Olgun Önal, şu an için Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı kapsamına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bankaların alınmadığını kaydetti.

Bankalar Birliği talepte bulundu

Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, KKTC’deki hesapların da Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesapların da  kapsam içine alınması temas ve talepte bulunduklarını belirtti.

Olgun Önal’ın konuya ilişkin tespit ve değerlendirmesi şöyle:

“Bizim yanımızda, Ekonomi ve Enerji Bakanımızın, Maliye Bakanımızın, Merkez Bankası Başkanımızın girişimleri olduğunu biliyoruz.

Konunun bizim taraftaki resmi yetkilileri zaten onlar ve onlar da konuyu görüşüyorlar.

Bu konuda resmi açıklamaları beklemek, bir beklenti ya da hayal kırıklığı yaratmamak, spekülasyona neden olmamak en doğrusu olacaktır bu aşamada.

Uygulamanın koşulları

Eklemek istediğim bir başka konu da,  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı uygulamasının bazı koşulları olduğu.

Bu koşullar çerçevesinde bizdeki mevduat yapısına baktığımızda durumu aşağıdaki tablo ile özetleyebiliriz.

Toplam mevduatlar içerisinde sarı ile renklendirdiğimiz kısmın ilgisini çekebilecek bir ürün.

Müşteri davranışı ne yönde şekillenir, varlıklarını döviz tutanlar uzun vadeli Kur Korumalı Türk Lirası bir hesaba dönüştürmek isterler mi bunun cevabını şu anda söylemek zor.

Önemli olan talep

3 ay ve üzeri vadeli Türk Lirası mevduatı olanlar ise, zaten Türk Lirası mevduat yaptıkları ve uzun vadeyi tercih ettikleri için daha kolay bu ürüne geçmek isteyebilirler.

Türkiye’deki büyüklüklerle karşılaştırıldığında, bizdeki büyüklükler Türkiye Bankacılık sistemindeki büyüklüklerin onbinde ikisi seviyesinde.

Küçük toplam hacim, burada da kolaylıkla uygulama kararı çıkartılmasına neden olabileceği gibi ihmal edilmesine de neden olabilir. Kararı hep birlikte takip edeceğiz.

 

Oluşacak farkı kim ödeyecek?

Uygulamanın kapsamına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dahil edilirse, oluşacak kur farkı bizim yetkililerimiz ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılacak anlaşma çerçevesinde ödenebilir hale gelecek.

Kur farkının kimin tarafından karşılanacağı da muhtemelen bu anlaşmanın bir parçası olacak.”

 

kktc mevduat hesap miktarı

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar