On numara adam: Mert Karakaya - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
BasketbolSpor

On numara adam: Mert Karakaya

HEM DERSLER HEM BASKETBOL: Mert Karakaya hem spor yaşantısını hem de derslerindeki başarıyı anlatırken, “Spor hayatım boyunca birçok şampiyonluklar yaşadım, tüm bunları yaparken derslerimi de asla ihmal etmedim. Her ikisi bir dengede yürüdü, yürütmeye çalıştım ve başardım sanırım. Bu yıl okulum TMK’dan 10.00 derece ile mezun oluyorum” dedi 

“SPOR ENGEL DEĞİL”: Başarılı sporcu Mert, “Bütün spor hayatımda 10 numarayı taşıdım ve onun anlamını bilerek formamın, okulumun ve kulübümün hakkını vererek oynadım. Belki zaman zaman oyunum on numara olmadı ama okulumda ve kulübümde hep on numara oldum.  Spor bana göre asla hiçbir şey için engel değildir” açıklamasında bulundu 

Tonguç KOTAK

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]Y[/dropcap]akın Doğu Üniversitesi Genç Erkek Basketbol Takımı ve Türk Maarif Koleji’nin etkili yıldızı Mert Karakaya sporculuğunun yanında derslerindeki başarısı ile de herkese örnek oluyor.


Bu yıl Türk Maarif Koleji’nden 10.00’luk derecesi ile mezun olmaya hazırlanan Mert Karakaya, üniversite hayatını artık İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde sürdürecek.

 

“Basketbola çok küçük yaşta başladım”

Basketbola henüz üç yaşındayken başladığını söyleyen Mert Karakaya, “Anne ve babamın isteği ile bu sporla tanıştım” dedi.

Karakaya, “Başaran Spor Salonu’nda, Basketbol Federasyonu Başkanı Ertuğ Nasıroğlu gözetiminde, haftanın üç günü idmanlara çıktım. Üstelik o zamanlar top bedenimden bile büyük görünüyordu.

Yıllar geçti, ilkokulda Eser Taçoy kontrolünde çalıştım. Bazı nedenlerden dolayı ilk sene gittiğim ilkokuldan ayrılıp Yakın Doğu İlkokulu’na devam ettim. Buradaki hocalarım da bana büyük destek oldu. Hemen hemen her gün antrenman yapıp oynuyorduk. (O dönem seçilen sporcuların tamamı farklı takımlarda halen oynamaktadırlar.) Çok güzel bir ekip oluşmuştu ve bu ekip o yıllarda çok büyük başarılara imza atmıştı.

Daha sonra ben Türk Maarif Koleji’nde okumaya başladım. Burada da önce Şenol Avcı ve ardından yedi yıl boyunca Mehmet Doğanöz hocamla çalıştım ve yedi yıl takımın kaptanlığını yaptım. Bu esnada Ayhan Birsel gözetiminde YDÜ kulüp takımlarında da basketbol oynamaya devam ettim.

Basketbol benim için bir yaşam tarzı oldu ama hiçbir zaman eğitimimin önüne geçmedi. Her zaman ders ve sporu dengeleyerek her ikisini de yürütmeye çalıştım. Basketbol oynamak bana birçok bölgeden birçok dostluklar ve arkadaşlıklar kazandırdı. Bu arkadaşlıklarım, bu spor sayesinde ebedi bir şekilde devam edecek. Zaten spor dostluk arkadaşlık ve centilmenlik değil mi? Zaman zaman en yakın arkadaşın ile rakip olabilirsin, maç sırasında hırs ve kazanma arzusu ile birbirimizle didişiyor olabiliriz ama maç bitimi ile yine dost olarak kalırız” ifadelerini kullandı.

“Okul derecem 10.00”

Hem sporu hem de eğitimini bir arada yürüttüğünü belirten Mert, “Eğitimime Londra’da devam etmeyi planlıyorum. Bu nedenle senenin başında artık bir karar vermem gerektiğini hissettim ve spora nokta koymak istedim. Bu düşüncemi annem ve babamla konuştuğumda onlar bana “Karar senin sen nasıl istersen yap” dediler.

Spor hayatım boyunca birçok şampiyonluklar yaşadım, birçok kez ülkemi milli takımlar seviyesinde gururla temsil ettim. Bunların hepsi benim için unutulmaz anılar oldu. Tüm bunları yaparken derslerimi asla ihmal etmedim. Her ikisi bir dengede yürüdü, yürütmeye çalıştım ve başardım sanırım. Bu yıl okulum TMK’dan 10.00 derece ile mezun oluyorum. İstemesem de eğitimim için basketbola şu anda ara vermek durumundayım. Ancak gideceğim Reading Üniversitesi’nin bir takımı varsa orada oynamak isterim.

Bütün spor hayatımda 10 numarayı taşıdım ve onun anlamını bilerek formamın, okulumun ve kulübümün hakkını vererek oynadım. Belki zaman zaman oyunum on numara olmadı ama okulumda ve kulübümde hep on numara oldum.

Spor bana göre asla hiçbir şey için engel değil. Yaşamınızı da engellemez derslerinizi de. Eğer hayatınızı bir düzene ve programa koyarsanız her şey kendiliğinden düzene girer. Spor, hiçbir zaman başarı için engel değildir. Spor, sizin hayatınızı bir disipline sokar ve kendinize dikkat etmenize yardımcı olur, daha başarılı olmanızı sağlar” şeklinde konuştu.

“Herkes spor yapmalı”

“Herkes spor yapmalı. Aileler de çocuklarının bir sporla ilgilenmelerine olanak tanımalı ve destek vermeli” diyerek konuşmasını sürdüren Karakaya, “Benim annem ve babam her koşulda her zaman yanımda durdular ve desteklediler. Hiçbir zaman, hiçbir konuda, hiçbir baskı yapılmadı; her şeyin kararını birlikte verdik.

Bu arada gerek spor hayatım gerekse eğitimim konusunda üzerimde emeği olan herkese sizin aracılığınız ile sonsuz teşekkür etmek istiyorum.

Son dönemde birçok kulüp bana basketbol konusunda transfer teklifinde bulundu, hepsine beni düşündükleri için sonsuz teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar