Kıbrıs

Olayın yaşandığı yol vizesiz

İnşaat Mühendisleri Odası, sel felaketinde can kaybı yaşanan yolun, diğer yollar gibi, vizelendirilmiş bir projesinin bulunmadığını açıkladı İnşaat Mühendisleri Odası, sel felaketinden can kayına neden olan olayın yaşandığı yolu incelemeye aldı. Oluşturulan heyet, yolda ilk tespitlerini yaparak, kapsamlı rapor için çalışma başlattı.

Odadan yapılan açıklamada, yasal zorunluluk olmasına rağmen sözkonusu yolun vizelendirilmiş bir projesi bulunmadığına da dikkat çekildi.

İMO’den yapılan açıklama şöyle:

“5 Aralık, 2018 tarihinde ciddi mal kayıplarının yanında 3 gencimizin hayatını kaybetmesi ve 1 gencimizin ise halen kayıp olması ile sonuçlanan doğa olayını en acı şekilde tecrübe etmiş bulunmaktayız.

İnşaat Mühendisleri  Odası (İMO)  kendi meslek disiplini altında bulunan yol/trafik ve su/sel taşkınları ile ilgili çeşitli dönemlerde çözüm raporları hazırlanmış ve  yetkililere sunmuştur.  Lâkin, gerekli siyasi irade oluşturulmadığından sunulan rapor ve projeler rafta kalmıştır.

Fasıl 96 ve 21/2005 sayılı yasalar tahtında uygulanacak tüm projelerin vize alma zorunluluğu vardır. Bunu defa kez dile getirmemize ve ilgili dairelerin tüm altyapı ve karayolu projelerini yazılı olarak talep etmemize rağmen, İMO bünyesine inşa edilmiş herhangi bir karayolu projesi sunulmamıştır. Dolayısıyla, yasal çerçevede söz konusu ölümlü  olayın meydana geldiği yol güzergahı ile ilgili muhatap olacağımız fenni sorumlu bir inşaat mühendisi  yoktur.

Yaşanan facianın hemen ardından, İMO konusunda uzman inşaat mühendislerinden oluşan  bir teknik heyet kurmuştur. İlgili teknik heyet olay yerini incelemiş ve kapsamlı bir teknik rapor hazırlanması için çalışmalara başlamıştır.

İMO en erken zamanda hazırlanması hedeflenen kapsamlı  raporu  tüm kamuoyu ile paylaşacak ve takibi yapılacaktır.”

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı