Okulöncesi eğitim hakkı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Köşe Yazarları

Okulöncesi eğitim hakkı

Başkan Obama geçtiğimiz salı günü geleneksel olarak senede bir kere yapılan ulusa sesleniş konuşmasını bütün kongre üyelerinin, kabinenin ve anayasa mahkemesi yargıçlarının önüne geçerek gerçekleştirdi.  Hem Amerika’nın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi, hem de önümüzdeki dört yılda kanunlaştırıldığını görmeyi istediği yasaları tek tek sıraladı. Bunu yaparken de doğal olarak vaktinin büyük bir kısmını ekonomi ve özellikle de iş imkanları yaratılması üzerinde harcadı.  
* * *
Obama kamunun bütçe açıklarını azaltmaya niyetli olduğunu söyledi. Fakat bunu dengeli bir şekilde yapmakta kararlı olduğunu, yani muhafazakarların düşündüğünün aksine sadece devlet harcamalarını kısarak değil, vergi gelirlerini artırarak ve vergi kaçırmaya fırsat veren açıkları kapatarak yapılması gerektiğine inandığının altını çizdi. Obama devletin yaptığı harcamaları azaltmayı bırakın, esasında ciddi miktarlarda artırmayı düşünüyor. Belli ki ekonomik büyümenin olabilmesi için (1) kaynakların, özellikle de insan kaynaklarının nitelik olarak artması ve (2) ciddi teknolojik ilerlemelerin olması gerektiğine inanıyor. Bunların gerçekleşmesinde de devletin büyük bir rol oynaması gerektiğini öngörüyor.
* * *
Obama devlet arazilerindeki petrol ve doğal gaz kaynaklarının kullanıma açılacağını belirtip bunların işletme haklarının satışından elde edilecek gelirin belli bir bölümünün bir fonda toplanmasını istediğini belirtti. Fondaki para enerji konusunda teknolojik yeniliklere yol açacak araştırma ve geliştirme çalışmalarını finanse edecek. Amaç değişik enerji kaynaklarının kullanılmasını, örneğin araba ve kamyonların benzin dışındaki enerji kaynakları kullanılarak çalıştırılması ve benzeri alanlarda teknolojik yenilikler yapılmasını teşvik etmek. 
* * *
Obama’nın yapmak istediğini açıkladığı ve konuşmasından bir gün sonra hemen üzerinde çalışmaya başladığı diğer büyük bir girişim de beşeri sermaye kaynaklarının iyileştirilip artırılmasıyla ilgili. Obama her Amerikalının okulöncesi eğitim alma hakkı olmasını istiyor. Bunun niye önemli olduğunu göstermek için de aralarında Nobel Ekonomi ödülünü kazanmış olan James Heckman’ın da olduğu uzmanlar tarafından yapılmış çalışmalardaki bulguları kullanıyor: Çocuklar en fazla bilgiyi hayatlarının ilk beş yılında öğreniyorlar. Okulöncesi eğitim almış olanların okuldan mezun olma oranları daha yüksek, genç yaşta hamile kalma ve şiddet içeren bir suç işleme oranları ise daha düşük. Bu konuda yapılan bir dolarlık yatırımın 4 ve 11 dolar arasında değişen çok yüksek bir getirisi var! İşte bu yüzden Obama okulöncesi yaştaki her Amerikalının (1) kalite standartlarını tutturmuş, (2) uygun nitelikte öğretmenlerin çalıştığı, (3) eyalet tarafından belirlenen akademik standartları uygulayan ve (4) ölçme ve değerlendirme sistemi olan okulöncesi kurumlarına gidebilmesini sağlamak istiyor.
* * *
Kuşkusuz parası olanlar zaten çocuklarını okulöncesi kurumlara yolluyorlar. Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlar fakir aileler. Obama’nın önerisi fakirlik sınırına denk gelen gelirin iki mislinden az kazanan her aileye okulöncesi servislerin parasız sağlanması. Örneğin iki çocuklu dört kişilik bir aile 46 bin doların ve iki çocuklu tek velili bir aile ise 38 bin doların altında kazanıyorsa, çocuklarını parasız olarak okulöncesi bir kuruma yollayabilecekler. 
* * *
Federal hükümetin eğitim ve araştırma ve geliştirme konularındaki karnesi pek de iyi değil. Fakat özellikle ekonomik kriz sonrası dönemde, Amerikalıların yükselen işsizlik, bozulan gelir dağılımı ve artan fakir sayısı konularındaki duyarlılığı artmış durumda. Bu yüzden muhafazakarların tepkilerine rağmen Obama’nın “daha büyük, sosyal ve ekonomik konularda daha fazla rol oynayan devlet” fikrini uygulamaya koyan Amerikan başkanı olarak tarihe geçme şansı oldukça yüksek.
* * *

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar