Köşe Yazarları

Okullar normale döner mi?Şubat tatili bitti. Bu tatil sonrasında okullarda çıkacak olan covid-19 vakalarının sayısı önemli… Ocak ayının son haftasında vaka sayıları bir önceki haftaya göre düşüş göstermişti. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın verilerine göre 21 Ocak’ta pozitif olan öğrenci sayısı 1222, temaslı öğrenci sayısı ise 2028 idi. Bir hafta sonra yani 28 Ocak’ta ise bu rakamlar, 828 pozitif, 1215 temaslı şekline dönüştü. Görüldüğü gibi önemli bir düşüş yaşandı. Pozitifleşme oranı % 2.31’den %1.61’e düştü.
Şubat tatili sonrasında ortaya çıkacak ilk veriler çok önemli… Ancak vakaların artmasını bekleyenler çoğunlukta. Çünkü bu tatil döneminde çocuklar okul dışında vakit geçirdiği için farklı insanlar ile temas etmiş ve temas çemberi genişlemiştir.Durumun ne olduğunu okullar açıldıktan sonra daha net görebileceğiz. Tatil sonrasında vakalar Ocak ayının sonunda olduğu gibi düşmeye devam ederse okulların normalleşmesine fırsat doğabilir.

Bildiğiniz gibi ilkokullardaki çocukların yarısı diğer yarısına göre okula yarım gidiyor. Bu çocuklar arasında ciddi bir eşitsizlik yaratıyor. Bu öğretim yılının başından beri bu eşitsizlik devam ediyor. Bu durumun düzelebilmesi için okullardaki vaka sayılarının azalmasına bağlı… Belki bu durum okulların normalleşmesine katkı sağlar.

2021-22 öğretim yılının ilk dönemini bu çocuklar bu şekilde kapattı. En büyük çekincem bütün öğretim yılının bu şekilde kapanabilecek olmasıdır. Çocuklar arası bu kadar eşitsizlik artık çok fazla… Yeterince ders kayıpları yaşandı daha fazlası yaşanmaması gerekiyor.

Öğretmenler istedikleri kadar canını dişine taksın, bu açık kolay kolay kapanmaz. Dolayısı ile yeni kurulacak hükümetin eğitim adına yapacağı ilk iş çocuklar arasındaki bu eşitsizliği bir an önce ortadan kaldırmak olmalıdır.

Vakalar düşme eğilimi göstermeye devam ederse okulları normale döndürmek gerekiyor. Avrupa’da birçok ülke önlemleri gevşetmiş, okullarda maskeler kaldırılmış durumdadır. İngiltere’de Mart ayı başında genel anlamda önlemlerin çoğu kaldırılacak. Okullarda zaten maske sınıflarda zorunlu değil. Sadece okulun diğer kapalı alanlarında takılması isteniyor. Açık alanlarda maske takmanıza gerek yok. Avrupa’nin birçok ülkesinde de durum İngiltere’den çok farklı değil.

Bizim artık okulların normalleşmesini dört gözle beklemek ve fırsat doğduğunda da hemen normale dönmek için bugünden hazır olmamız gerekiyor. Kısacası daha planlı ve programlı olmak zorundayız.

Umarım hükümet kurma çalışmaları daha da uzamaz. Mart ayını bulmadan hükümetin kurulması ve yeni eğitim bakanının belirlenmesi gerekiyor. Devletin devamlılığı esas alınarak her gelen bakan ile yeni bir ekibin kurulması işinden vazgeçilirse, her gelen hükümet ile birlikte tekrar tekrar her şeye yeniden başlanmasına da gerek kalmaz.

Tabii ki okulların normalleşmesinin görevi sadece Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın değildir. Vatandaş olarak bizlerin de sorumlulukları vardır. Biz de geçtiğimiz bu süreçte görevimizi tam anlamı ile yaptığımız söylenemez. Özel olarak okulların genel olarak da ülkenin normalleşmesini istiyorsak uymamız gereken kurallar ve yapmamız gerekenler vardır.

Okulların normalleşmesi demek daha sağlıklı eğitim ve öğretim faaliyetleri demektir. Çocukların ders kayıplarının azalması demektir. Bir sonraki eğitim kademesine daha iyi hazırlanmak demektir.

 

 

Başa dön tuşu