Poli

Okullar Açıldı, Şimdi Programlı Olma Zamanı!


 

Damla Günsel
Damla Günsel
Uzman Psikolojik Danışman

Geçtiğimiz hafta tüm okullar yeni eğitim dönemine başladı. Kimi çocuk eğitim hayatına ilk adımını attı kimi ise okula dönüş yaptı. Peki sizler ebeveyn olarak yeni eğitim yılını rahat geçirebilmek için kendinize iyi bir plan hazırladınız mı?

Kendi aile yaşantınıza göre şekillendirip düzenleyerek uygulayacağınız rutinler yeni eğitim yılında hem anne-baba olarak sizin işinizi hem de çocuklarınızın hayatını kolaylaştıracaktır. Zaman kaybetmeden harekete geçmenizi tavsiye ederim. Öncelikle çocuklarınızın belirlenen saatte yatması alışkanlığını ele alalım. Uyku düzenini ne kadar ertelerseniz çocuğunuzun yatma saatinin düzene girmesi de o kadar gecikecek, sabah erken kalkamayacak, derslerine konsantre olamayacak. Üstelik her gece yatmalarını, sabah da kalkmalarını sağlamak sizin için yorucu bir uğraş olacak. Uyku alışkanlığı düzene koyabilmek için neler yapabileceğinizi “Çocuklarda Sağlıklı Uyku Alışkanlığı” başlıklı yazımdan erişmeniz mümkün. Peki ya sabah okula hazırlanış sürecini kolaylaştırmak için siz neler yapmanız gerektiğini ve sizinle beraber bu süreci kolaylaştırmak için çocuklarınızın gece yatmadan önce çocuklarınızın üniformalarını hazırlamak, ödevlerini ve kitaplarını kontrol etmek gibi ne tür alışkanlıklar kazanmaları gerektiğini düşündünüz mü?

Çocuklarınız neden rutine ihtiyaç duyarlar?

Çocukların yetişkinler tarafından belirlenen rutinlere ihtiyaçları vardır, bunu her fırsatta hatırlatıyorum sizlere.  Rutinler çocukların kendilerini güvende ve rahat hissedip öz-disiplin geliştirmelerinde çok önemli bir yere sahip. Yeni bir okula ya da yeni bir eğitim yılına başladığınız zaman kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlamaya çalışın. Bu durum sizin çocuğunuz için de geçerli. Yeni yaşantılarında onlara sunabileceğiniz en önemli destek ise okul rutinlerini oluşturmalarında yardımcı olmanız.

Çocuğunuzun uyku rutini nasıl olmalı?

Okullar açıldığı zaman neredeyse tüm ailelerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri çocukların akşam erken yatmakta ve dolayısıyla sabah erken kalkmakta zorlanmaları. Ancak çocuklarınızın sabah kaçta kalkacaklarını belirlerseniz akşam yatma saatlerini belirlemeniz de kolaylaşacaktır. Uzmanlar çocukların en iyi şekilde dinlenip sağlıkla gelişebilmeleri için minimum 8 ama idealde 9 ile 10 saat arasında uyumaları gerektiği konusunda hemfikirler. Uyku süresi çocuğunuzun yaşına göre değişiklik gösterecektir elbette. Çocuğunuzun okula gitmek için evden çıkması gereken saati ele alalım. Diyelim ki sabah 07.30’da yola çıkması gerekiyor. İdeal bir hazırlanma süresi verdiğimizde –uyanma, diş fırçalama, üniforma giyme, kahvaltı yapma vs.- çocuğunuzun sabah 6:30’da kalkmış olması gerekir. Bu durumda, ideal uykuyu uyuyabilmesi için akşam en geç 20:30’da yatmış olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Çocuklarınızın akşam yatma saatleri belirlendiğinde ailenizin günlük rutinlerini planlamak da kolaylaşacaktır. Elbette uzun bir yaz tatilinin ardından çocuklarınızın erken yatma ve erken uyanma konusunda şikayet etmeleri beklenen bir durum. Ebeveynler olarak işinizi kolaylaştıracak olan ise uyku düzeninin onların ertesi güne daha iyi hazırlanabilmeleri için gerekli olduğunu onlara anlatmak ve itirazlara kulak asmamak olacaktır.

Günlük rutininizin geri kalanını planlamak ise yatma saatlerini belirdikten sonra daha kolay. Şimdi çocuklarınız için uyku öncesi takip etmeleri gereken rutinleri de belirlemelisiniz. Sabah için okul üniformaları ya da giyeceklerini ve okul çantalarını, ödevlerini kontrol edildikten sonra dişlerini fırçalayıp pijamalarını giymeleri güzel bir rutin olabilir. Hazırlayacağınız davranış listeleri ve davranışların gerçekleşeceği saatler çocuklarınızın yaşlarına göre farklılaşacaktır. Küçük çocuklara bu alışkanlıkları kazanmaları konusunda başta siz yardımcı olabilirsiniz; ancak zamanla sorumluluğu onlara bırakmalısınız. Eğer çocuklarınız bu görevleri kendileri yerine getirebilecek kadar olgunlarsa başlangıçta onlara yardımcı olmanız düzenlerine alışana kadar streslerini azaltıcı olacaktır.

Çocuklarınız küçükse bu listeleri resimlerle hazırlayabilir ve onların görebilecekleri bir yere asarak kendi rutinlerini kontrol etmelerini öğretebilirsiniz. Yeterince büyükse sabah yapmaları gerekenleri listeleyerek görebilecekleri bir yere asmalarını sağlamanız yeterli olacaktır. Akşam rutinleri için size şöyle bir liste önerebilirim.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı