Okul ile ilgili iddialar gerçekdışı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EğitimKıbrıs

Okul ile ilgili iddialar gerçekdışı

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]ıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Şehit Tuncer İlkokulu Okul Aile Birliği, Veliler ve okul idaresi, okul ile ilgili “geçek dışı iddialarla çamur atma ve karalamak için” yapıldığını ifade ettiği haberleri protesto etti ve kınadı.

Şehit Tuncer İlkokulu Müdürü Güven Varoğlu, okul ile ilgili yapılan “Okulu öğrenciler temizliyor” ve “Voyvodalık” başlıklı haberleri Medya Etik Kuruluna da, tüm öğretmenlerin imzasıyla şikayet edeceklerini vurguladı.


Elcil: İddialar tümüyle yanlış

Şener Elcil
Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, okul bahçesinde yer alan basın açıklaması sırasında yaptığı konuşmada, Lefkoşa’nın “en gözde” okullarından Şehit Tuncer ile ilgili yapılan; “okulun kirli olduğu, yeteri kadar çalışmadığı, öğretmenlerin ve yöneticilerin görevini yapmadıkları” yönündeki haberlerinin tümüyle yanlış olduğunu ve bunu kınadıklarını kaydetti.

Elcil, KTÖS, Kamu-İş, veliler, öğretmenler, okul aile birliğinin, okul yöneticilerinin burada olduğunu ama milli eğitim bakanlığının olmadığını ifade ederek, okula sahip çıkması gerektiğini söyledi.

“Bakanlığın okula sahip çıkmadığını, sorulmadan araştırılmadan haber yapılıp okula çamur atıldığını ama iddiaların üzerine gidilmediğini” belirten Elcil, Okulun geçmişe göre “çok çok iyi” noktada olduğunu, öğrenci sayısının 100 artışla yaklaşık 500 sayısına ulaştığını, salon yapıldığını, izcilik faaliyetleri, spor faaliyetlerinin sürdüğünü, tuvaletlerin yenilendiğini anlattı.

Okula ilk kez güneyden öğretmenlerin ziyarette bulunduğunu, barış adına ağaç dikildiğini ama bu tip karalama haberleriyle  güzel işlerin geri plana atıldığını ifade eden Elcil, “Sendika olarak öğretmen, çalışan, veliler ve devlet okullarının yanındayız, bu tip haberleri protesto ediyoruz, gazeteciler doğruları aktarmalı, haber yaparken her iki taraftan da görüş alınmalı” dedi.

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek de, okulda hademeden müdüre kadar tüm kademelerin çok verimli çalıştığını, okulda çocukların gelişimine yönelik iyileştirmeler olduğunu, örnek okul konumuna geldiğini ancak kötüleme yapıldığını, emeklerin karalandığını ifade etti, “bunu kınıyoruz” diye konuştu.

Dilek, bugün buradan tepkiyi koymak adına toplandıklarını, bu okulda güzel başarılı geleceğe yönelik İşler yapıldığını, bu yüzden bu tip karalamalara fırsat vermeyeceklerini belirterek, Okul hakkında yanlış yanlı açıklamalar yapıldığını, bundan dolayı da rahatsız olduklarını, bugün de tepki koyduklarını, geleceği koruyacaklarını vurguladı.

Özveriyle çalışan okulları karalayıp hizmetleri durdurmak için bu gibi söylemlerin yapıldığını ifade eden Dilek, herkesin huzursuz edildiği, bunun da çalışanların motivasyonunu etkilediğine işaret etti.

Dilek, okul müdürü Güven Varoğlu, çalışanlar ve öğretmenlere destek belirtti, bu haberlerde ortaya konan iddiaları hakaret saydıklarını ve kınadıklarını kaydetti.

Okulların tuvaletlerinin yenilendiğini, sınıflar ve çevrenin temiz, eğitimin iyi noktada olduğuna işaret eden Dilek, “karalamayın sahip çıkın, basın camiası karalama değil doğru haberler yapsın” görüşünü dile getirdi.

Okul müdürü Güven Varoğlu da, okula destek veren herkese teşekkür ederek, gösterilen duyarlılığın çok anlamlı olduğunu, çünkü bu okulda çok güzel işler yaptıklarını, 30 yılda yapılanların 4 yılda artarak devam ettiğini, mevcuda 100 öğrenci eklediklerini, bunda da okul idaresi ve öğretmenlerin çalışmalarının etkili olduğunu, tüm ekibin birlikte çalıştığını ve başarılı olduğunu kaydetti.

Varoğlu, okullara bütçe sağlanmadığını, bu kapsamda okul idaresinin de çalışarak eğitime katkı sağladığını, bütçe yarattığını ama bu çalışmalar içinde “İşgüzarlıkla” karşılaştıklarını, yanlış bir haberle okulu karalama yapıldığını söyledi.

Bunun kendilerine haksızlık olduğunu, çocuklar için yapılan çalışmalar ve emeklere yazık edildiğini ifade eden Varoğlu, bu haberlerle ilgili Medya Etik Kuruluna şikayette bulunacaklarını, hassasiyetleri ortaya koyacaklarını belirtti, tüm öğretmenlerin buna imza koyduğunu kaydetti.

Okulların kamu malı olduğunu, herkese açık ve şeffaf çalıştığını, öğretmenlerin de vicdanen rahat olacak şekilde hizmet verdiğine işaret eden Varoğlu, “bu atılan çamur tutmaz” dedi.

Okul Aile Birliği Başkanı Mesut Büyükakşeker de, okul hademeleri ve veliler adına yaptığı konuşmada, idare ile sürekli işbirliği içinde çalıştıklarını ve okul için çalışmalar yaptıklarını, tuvaletlerin yenilendiğini, sorunların çözümü için sürekli çalıştıklarını, her sorunu anında çözdüklerini söyledi.

Büyükakşeker, eğitimi gözde olan bir okula bu tip bir karalama yapılmasını kınadığını belirtti.

Veliler ile hademeler de, okula gerekli hizmetlerin verildiğini, temizliğin yapıldığını, yapılan haberlerin çok yanlış olduğunu kaydetti ve bu haberleri kınadı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar