KıbrısManşet

Okkalı zam


Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından önceki gün açıklanan ilaç zammı dün itibari ile KKTC’de de uygulamaya girdi

YÜZDE 12,1: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda alınan karar doğrultusunda; tıbbi ilaçlara yüzde 12,1 zam yapıldı. Zamlı tarife 19 Şubat 2020 itibari ile Türkiye ile birlikte KKTC’deki özel eczanelerde de uygulamaya girdi

ZAMDAN KAÇIŞ YOK: Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz: Yeterli miktarda yerli ilaç üretimimiz olmadığı için Türkiye’de ve diğer ilaç aldığımız ülkelerde gelişen tüm dalgalanmalardan, bizim vatandaşımız da nasibini alacak

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, KKTC özel eczanelerindeki tüm beşeri ve Türkiye menşei ilaçların fiyatlarında dün itibari ile yüzde 12,1 artış yapıldığını açıkladı.

Birlikten yapılan açıklamada, özel eczanelerde bulunan beşeri ilaçlarının yaklaşık yüzde 80 ‘inin Türkiye menşei olduğundan ve 18 Şubat’ta geç saatlerde açıklaması yapılan beşeri ilaçlar zammının akabinde, 19 Şubat’ta (dün) tüm üye eczanelerine gerekli bilgilendirmenin yapıldığı ve fiyatların komisyon kararına bağlı olarak güncellendiği kaydedildi.

Öksüz: Yapılan zamlar, online olarak eczacının ekranına düşüyor

İlaç zammıyla ilgili, Havadis’e konuşan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Dr. Eczacı Umut Öksüz, Kıbrıs’taki eczacıların 2 tane farklı stok ve fiyat programıyla çalıştıklarını ve bu programların veri tabanlarının Türkiye’ye bağlı olduğunu söyledi.

Öksüz, “Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan zam ve artışlar online olarak eczacılarımızın ekranına yansıyor” dedi.

“Zam gelecek varsayımıyla, piyasaya ilaç akışını yavaşlattılar”

Ülkemizdeki ilaçların yüzde 80’inin Türkiye’den geldiğini hatırlatan Öksüz, zam geleceği haberlerini genelde önceden duyduklarını ama hangi tarih ve hangi oranda zam geleceğini bilemediklerini belirtti.

Son haftalarda, zam geleceği varsayımından dolayı, Türkiye’deki ilaç depolarının piyasaya ilaç akışını azalttıklarını da dikkat çeken Öksüz, “Bu bize de yansıdı haliyle. Bizde de piyasa eksiği ilaçlar oldu. Vatandaşlar, son günlerde bazı ilaçları tedarik edemedi” dedi.

“Zamları yansıtmamak mümkün değil”

Yaşanan gelişmelerle ilgili, süreç içinde hiçbir şeyin kendi ellerinde olmadığının altını çizen Öksüz, Türkiye’de zamlanan biz ilacın, Kıbrıs’ta zamlanmaması yönünde alınacak herhangi bir tedbirin bu şartlar altında mümkün olmadığını ifade etti.

Öksüz, “Yeterli miktarda yerli ilaç üretimimiz olmadığı için Türkiye’de ve diğer ilaç aldığımız ülkelerde gelişen tüm dalgalanmalardan, bizim vatandaşımız da nasibini alacak” dedi.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı