KıbrısSürmanşet

Oğuz: Domatesin bol olduğu zaman salça yapılması ve depolanması için bir merkeze ihtiyaç var


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güncel konuşmalarla devam etti.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, birçok alanda kendi kendine yeten bir ülke olduklarını fakat beklenmeyen bu salgından dolayı bazı olumsuzluklar yaşadıklarını kaydetti.Gıdanın temel ihtiyaç olduğunu söyleyen Oğuz, özellikle bazı gıdalardaki fiyat dengesine yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Domatesin bol olduğu zaman salça yapılması ve depolanması için bir merkeze ihtiyaç olduğunu söyleyen Oğuz, ihracat anlamında da önlerini görecek bir yapıya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye ile görüşmelere devam edildiğini ve kooperatifleşmenin önemli olduğunu kaydeden Oğuz, gerekli çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Oğuz, bu yıl mevsimlik işçilerin gidiş gelişinin sorun olduğunu fakat bu yaşananların yüz yılda bir olmasından dolayı da ileriki süreçte sıkıntıların yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Orman alanlarda ekonomik geliri olan ağaçların dikilmesinin öncelikleri olduğunu dile getiren Oğuz, şu anda gıda denetimleriyle ilgili bir sorun olmadığını belirtti.

Hayvan hastalıkları konusunda özel veterinerle ilgili ihalelere çıkılacağını ve AB ile anlaşmaların da yapıldığını dile getiren Oğuz, AB ile geçmiş dönemde yaşanan sorunların giderildiğini söyledi.

Oğuz, mezbahalarla ilgili de AB ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Limana gidip de damızlık hayvanların karşılanmasının eleştirilmesine anlam veremediğini dile getiren Oğuz, hayvan açığı ve et ihtiyacının güneyden kaçak yöntemlerle karşılanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Hayvan üretim merkezlerine adam yollayarak, gerekli inceleme yapıldıktan sonra hayvan alımlarının yapıldığını kaydeden Oğuz, ülkede hayvancılığın geliştirilmesi için hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

KKTC’ye hayvan getirmek için bedel ödenmesinin gerektiğini ve başka çarenin de olmadığını söyleyen Oğuz, hedeflerinin üreticiyi destekleyerek, hayvan artırımı olduğunu kaydetti.

Oğuz, hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi adımlar attıklarını ve denetimlerinin de yapıldığını belirtti.

Su konusunda yerel kaynaklardan takviye yapıldığını dile getiren Oğuz, su konusunda tasarruf yapılması için gerekli uyarıların yapıldığını söyledi.

Başa dön tuşu