Köşe Yazarları

Öğretmenlik sınavları: Eğitimde tasarruf olmaz

Kamu Hizmeti Komisyonu yeni öğretim yılı için öğretmenlik sınav münhallerini duyudur ve sınav tarihini 22-23 Eylül olarak da açıkladı.

Peki okullar ne zaman açılıyor? 17 Eylül’de… Peki bu ne şimdi!

Bunun anlamı “okulları eksik öğretmenle açın” demektir. Bu konuda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı devreye girip sınav tarihini erkene alması gerekmektedir. Son üç yılın sınav tarihlerine baktığımızda öğretmenlik sınavları Eylül ayının ilk haftası yapılmış. Peki, şimdi ne oldu da sınav Eylül ayının üçüncü haftasına alındı?

Çeşitli söylentiler var. 9 günlük bayram tatili Kamu Hizmeti Komisyonu’nun Eylül ayı başında sınavı yapmasına engelmiş. Bayram öncesinde hazırlanaydı ya bu komisyon…

İkinci bir söylenti de, bu ekonomik kriz ortamında yeni göreve başlayacak yaklaşık 130 öğretmenin Eylül ayında devlete getireceği külfetten kurtulmak… Eğer hükümetin böyle küçük hesapları varsa vay halimize…

Her zaman da söyledik bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz: ”Eğitimde tasarruf olmaz”. Eğitimde kısarak devleti kurtaramazsınız.

Peki hükümet ve Kamu Hizmeti Komisyonu geri adım atmaz ve sınav tarihleri erkene alınmazsa bazı okullar öğretmensiz, bazıları da eksik öğretmenle açılacak. Eğer sınav 22-23 Eylül’de yapılacaksa yeni atanacak öğretmenler en erken Ekim başı göreve başlarlar. Gitti mi çocukların 15 günlük eğitim hakkı; Gitti.

Peki kimin hakkı var çocukların eğitiminden çalmaya? Sonra da öğretmen sendikaları grev yaptığında ortalık velveleye verilir. Napsın yani sendikalar? Bu durumu sineye çekip seyretsinler mi? Vatandaş razı mı okullarda öğretmen olmamasına?

***

KTÖS’ün açıklamalarından anlıyoruz ki bu yıl ilköğretimde eksik öğretmen sayısı 56. Ancak açılan münhal 36. Demek ki sınavdan sonra da öğretmen eksikliği devam edecek veya geçici kadroları ile doldurulacak.

Belki bayram tatili başladı ama Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kamu Hizmeti Komisyonu ile istişare içinde sınav tarihini erkene alması kaçınılmazdır. Aksi taktirde bakanlığın başı çok ağrıyacaktır.

Zaten öğrenci yoğunluğu nedeniyle birtakım sorunlar yaşanacak. Bir de buna öğretmen eksikliğini eklersek Eylül ayı tam bir kaos içinde geçecek.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanımız Cemal Özyiğit birçok kez Girne’ye bir ilkokul ve İskele’ye yeni bir kolej binası yapılacağını söyledi. Bunların inşaatları başladı mı? En azından bir sonraki öğretim yılına hazır olacaklar mı? Bu yıl geçti zaten. Gelecek yıla bakalım.

Belli ki bu yıl geçtiğimiz yıl yaşanan öğrenci yoğunluğu yeniden yaşanabilir. Daha geçen yıl 80 çocuğun 3 ay okul bulamadığı için okula gidemediğini hatırlıyoruz. Bu yıl benzer bir sorun yaşanmaması için bakanlık nasıl bir çalışma yaptı bilmiyoruz. Yoksa bu yıl da Girne bölgesinde çocuklar okulsuz mu kalacak?

Açıkçası ben bayram sonrasında yeni öğretim yılı için bakanlıktan bir açıklama bekliyorum. “Planımız budur” demelerini bekliyorum. Yoksa palyatif çözümlerle bir yere varamayacağımızı ben görebiliyorum. Eminim bakanlık yetkilileri de görüyordur.

O zaman, bir an önce doğru adımları atma zamanı geldi de geçti bile…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı