Köşe Yazarları

Öğretmen plansızlığı! Bu kadar da olmaz…

Bu kadar plansız bir ülke acaba dünyada var mı? Düşünün 43 yıllık bir devlet adı KKTC. 43 yılda bilimsel bir planlama yapılmamış; gelecek on yıllarda hangi alanda öğretmen ihtiyacı olacak? Planlanmamış. Bu konuda ülkedeki üniversitlerle işbirliği yapılmamış. Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleriyle işbirliği yapmanın yolları aranmamış. Halkın parası ile dağıtılan burslar, plansız bir şekilde yandaşlara dağıtıldı. Toplumun ihtiyacı olacak alanlar belirlenip, gençlerimiz ihtiyaç alanlarına yönlendirilip, halkın vergileri ile toplanan burslarla, gençlerimizin toplumun ihtiyacı olacak alanlardaki mesleklerde okumaları sağlanmamış.

43 yılda ESKİ SİYASET ve onun AKTÖRLERİ ‘gün geçsin, yandaşlarımıza yaranalım, adam kayırmacılık yapalım’ anlayışının dışında taş üstüne taş koymamış ve gelinen köy şimdi göründü. TC’den değişik branşlarda 167 öğretmen, kültür antlaşmasıyla KKTC’ye görevlendiriliyor. Halkı tamamen aldatma… Afedersiniz halkı aptal yerine koyma.

Bakınız buraları yönetenlerin plansızlık uygulamalarına. KKTC vatandaşı 580 adet Psikolojik Danışman ve Rehber (PDR) uzmanı ve 185 Özel Eğitim (ÖE) öğretmeni genç işsiz. Pedagoji sertifakası programlarında tanıdığım en az 10 adet ‘Muhasebe ve Finans’ mezunu genç, öğretmen kadrosuna girmek için hazır. Şu anda ve geçmiş yıllarda tanıdığımız pek çok Güzellik ve Saç Bakım uzmanları mevcut. Yığınla pedagoji sertifikası almış Elektrik-Elektrik Teknolojisi mezunu genç, devlete öğretmen olarak girmeyi bekliyor. TC’den kültür antlaşması ile gelecek diğer bölümlerden de KKTC vatandaşı gençlerimiz bekliyor ama sadece uzaktan bakarak bekliyorlar.

Ancak şundan eminiz, eğer yöneticilerin çocukları veya yakınları olsaydılar, onlar için kadrolar hemen sonuna kadar açılacaktı. Torpilli olup, pedagoji sertifikası bile olmadan devlete atanan öğretmenleri kamuoyu hala daha hatırlıyor.

Plansızlık şurda yatıyor, KKTC maliyesi kadro vermiyor. Gerekçe da hazır; para yok. Halbuki Dünya’da en pahalı vergileri olan ülke burası. Seyrüsefer harçları, Araç muayene harçları, Belediye meslek vergisi, Emlak vergisi, evde kullanılan gaz vergisi, ehliyet, kimlik kartı, pasaport harçları ve daha pek çok ağır vergi şampiyonu KKTC’de para yok! Vergi kaçakçılarının peşine düşemeyen hükümetler! Vergi toplama başarısı % 60’larda; %40 vergi kaçak. Gelir-gider dengesi kuralamamış. Bu kadar ağır vergiler başka ülkede olsa, gelişmişlik liginde ilk 10’a kesin girilirdi.

Plansızlık ÖE öğretmenliğinde ise şu şekilde: ÖE öğretmenliği, KKTC MEB teşkilatında İlköğretim Dairesi’ne bağlı. Aslında ÖE öğretmenliği ayrı bir birim olmalı. İlköğretimden ayrılmalıdır çünkü özel eğitime ihtiyaç ortaokul ve lisede de mevcut. ÖE öğretmenliği kadrosu ilköğretimde olduğu için devlet ortaokul ve liseye yasal olarak ÖE öğretmeni atayamıyor ve problem de burada başlıyor. Bu nedenle de ortaokul ve liseye TC’den kültür antlaşması ile gelen öğretmenler atanıyor. Öğretmenler yasasında küçük bir değişiklikle 185 işsiz genç öğretmenimizi işe alabilir ve yarınlara daha ümitle bakmalarını sağlayabilirdik.

Özel Eğitim kesinlikle ayrı bir yasa gerektiriyor; çünkü ÖE öğretmenleri ‘öğretmenler  yasası’na bağlı oldukları için onlar da 3 ay tatil yapmaktalar; ancak özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler, ‘özel’ oldukları için öğrenmiş oldukları bilgileri unutmaları daha kolaydır. Bu nedenle özel eğitimde üç ay tatil olmaz. Plansızlık burda da mevcut.

PDR uzmanları ise KKTC’de, yalnızca ortaokul ve lise kadrolarına girebiliyorlar. PDR yasası 43 yıldır hazırlanamadı ve henüz ortada yok! O nedenle ilköğretim okullarında PDR uzmanları kadrolanamıyor. Dolayısıyla ilkokullarda ihtiyaç, TC’den kültür antlaşması ile gelen öğretmenler tarafından karşılanıyor; ancak bu durum beraberinde pek çok problemi de getirmektedir. Örneğin PDR uzmanları, hizmet verdikleri öğrencilerin kültürlerine ne kadar yakın olurlarsa, onlara daha çok katkı sağladıkları literatürde ortaya konmuştur. Ancak 43 yılda yasalarda küçük bir değişiklik bile yapılarak, ilkokulara da KKTC vatandaşı genç PDR uzmanlarının atanması sağlanamamış. Tabi ki sonuçta da TC’den öğretmen getirme yolu seçilmiş.

Bir ülkede aynı kurum içerisinde bu kadar plansızlık olur mu? Olur işte. Eğer ülkenin adı KKTC ise olur, ne yazık ki.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı