Öğrencilere "haftaya gelin" dendi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Kıbrıs

Öğrencilere “haftaya gelin” dendi

Öğrencilere "haftaya gelin" dendi

 

“BUGÜN GİT, HAFTAYA GEL”… KKTC’nin en eski okullarından Namık Kemal Lisesi, bitmeyen tamirat çalışmaları nedeniyle eğitime başlayamadı. Büyük bir heyecanla okula giden öğrencilere “Tamirat nedeniyle eğitim bir hafta sonra başlayacak. Haftaya pazartesi gelin” denilerek evlerine gönderildi


BİR AYDA AÇILIRSA İYİ… Bir skandal da Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde yaşandı. Okul tadilat nedeniyle eğitime başlamadı. Okulu değil, şantiyeyi andıran lisede devam eden çalışmaların bir haftada tamamlanması mümkün görünmüyor. Aileler isyanda 

Nadire KRAŞLIOĞLU
2012-2013 eğitim yılı sorunlu başladı. 17 Eylül itibari ile ders başı yapan orta eğitim öğrencileri de ilköğretim de yaşanan pek çok sorunun benzerini yaşadı. Gazimağusa’nın en köklü okullarından Namık Kemal Lisesi (NKL), geciken tadilat ihalesi ve tamamlanamayan tadilat nedeniyle dün eğitime başlayamadı. Sabahleyin tüm heyecanı ile okula gelen öğrenciler, okulun hala tadil edildiğini görünce hayal kırıklığına uğradı. Önceden hiçbir yetkili tarafından bilgilendirilmeyip ders başı için okula gelen öğrenciler, 24 Eylül’de başlanması şartıyla evlerine gönderildiler. 805 öğrencinin eğitim görmek amacı ile kayıt yaptırdığı NKL’de okulun 24 Eylül tarihinde açılıp, eğitime başlayabileceği söylendi. Öğrenciler sabahın erken saatlerinde eve dönmek için yeniden yola koyuldular.

KTOEÖS sorunu yerinde inceledi
Sabahın erken saatlerinde, 2012-2013 eğitim yılına sorunlu başlayan Namık Kemal Lisesi’ne ziyaret eden Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, KTOEÖS Mali Sekreteri Vedat Tek, Örgütlenme Sekreteri Aziz Selengil sorunu yerinde inceleyerek bir açıklamada bulundu. Yeni eğitim yılında okulların sorunlu açılmaması için sorumlu sendika örneği olarak çok önceden eski Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’le görüşerek kamuoyuna ara ara bilgi verdiklerini belirten başkan Gökçebel, hükümeti bu sorunlar çerçevesinde defalarca uyardıklarını ifade etti. Eğitim Bakanlığı’nı sorunları çözüme ulaştırmak yerine şov yapmakla suçlayan Gökçebel, bakanlığın farklı gündemler oluşturulduğunu ve sendikanın felaket tellalcılığı ile suçlandığını belirtiyor. Yaz dönemi boyunca sorunların çözüme ulaştırılmadığını söyleyen Gökçebel “Gelinen nokta da sendikanın haklı olduğu ortaya çıktı” şeklinde konuştu. Aylardır KTOEÖS tarafından sürekli bir şekilde müdür, müdür muavini, öğretmen, hademe, sekreter, altyapı, müfredat gibi temel eksikliklerin gündeme getirildiğine işaret eden Gökçebel, özellikle bu eksikliklerin giderilememesi durumunda okulların açılamayacağını ve verimli bir eğitim sağlanamayacağının söylendiğini ifade etti. Gelinen noktada giderilmeyen eksiklikler nedeniyle bu gün eğitim döneminin yine sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Gökçebel, “Ancak yine biz haklı çıktık diyerek yerimizde oturmuyoruz. Yeni Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan ile istişare edip telafileri konuşarak tadilat nedeniyle tehlike arz ettiği tespit edilen Namık Kemal Lisesi ve Geçitkale’de bulunan Cumhuriyet Lisesi’nde 24 Eylül tarihine kadar eğitimin ertelemesine karar verdik’’ şeklinde konuştu.

Gökçebel: “Yönetim çözümcü bir iradeye sahip olmalı”Geciktirilen ihale nedeniyle Namık Kemal Lisesi’nin tadilatının ağustos ayının ortalarında başlanabildiğine dikkat çeken KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, bu sürede tadilatın tamamlanamadığını ifade etti. NKL ve Cumhuriyet Lisesi’nde eğitime bir hafta gecikmeli başlama kararı alındığını belirten Gökçebel, aslında tadilatın tamamlanması için bu sürenin de yeterli olmadığını, tadilatın öğrenciler ve öğretmenler açısından tehlike arz ettiği bir durumda sorunun giderilmesinin sağlanacağını açıkladı. Eski Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ü sürgün tüzüğü, sınıf geçme sonucu tüzüğü ve ilahiyat eğitimini gündeme getirerek okullardaki sorunların giderilmesi yönündeki gerekli çalışmaları yapmamakla suçlayan Gökçebel, “Kemal Dürüst sendikayı suçladı ancak sendikanın bu durumdaki tutumu geleceğimize ve devlet okullarımıza sahip çıkma niyetidir” şeklinde konuştu. Bazı sorunlarda çözüme gidilmek için çalışmalar yapıldıysa da bunların yetersiz olduğunu ifade eden Gökçebel, yönetimin daha çözümcü bir iradeye sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar