Kıbrıs

Öğrenciler zor durumda!


Fazilet Özdenefe Kürşat konuşmasında, Siyasal Partiler Yasası’nda yapılması hedeflenen değişikliklere dikkat çekerek, kadınların siyasette daha fazla rol alması gerektiğini söyledi, bu kapsamdaki kota uygulamasının zorunlu olmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

Milletvekillerine kota uygulaması hakkında bilgi veren Kürşat, kota uygulamasıyla siyasette cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçileceğini söyledi, öngörülen yüzde 40 cinsiyet eşitliğine dikkat çekti.

Fazilet Özdenefe Kürşat, kota uygulamaları hakkında dünyadan örnekler de verdi.

“GENÇLER SIKINTI YAŞIYOR”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne Milletvekili Zeki Çeler, yurt dışında öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerin burslarını alamadığını ifade ederek, Ankara ziyaretinde Kıbrıslı gençlerle bu konuyu görüştüğünü söyledi.

Çeler, Ankara’daki Kıbrıslı öğrencilerin oluşturduğu Aktivist Düşünce Topluluğu’nun burslarla ilgili Meclise gönderdiği mektubunu okudu.

Öğrencilerin geçimlerini devletten aldıkları bursla sağladığını ifade eden Kürşat, gençlerin yaşadığı ekonomik zorlukları anlattı, bu durumun eğitimlerini etkilediğini söyledi.

Sadece Ankara’da değil Türkiye’nin diğer şehirlerinde ve yurtdışında öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerin de burs konusunda sıkıntı yaşadığını anlatan Zeki Çeler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın burs konusunda uyguladığı mevzuatı eleştirdi.

Gençlerin üniversitelerden mezun olduktan sonra yaşadığı iş bulma gibi diğer sorunlara dikkat çeken Çeler, eğitimde yanlış yönlendirme olduğunu söyledi.

ÇELER’E DUYARLILIĞINDAN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR ETTİ

Çeler’den sonra söz olan Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, duyarlılığından ötürü Zeki Çeler’e teşekkür etti.

Bursların mevzuata göre verildiğini ifade eden Arabacıoğlu, burs alan öğrenci sayısı hakkında milletvekillerine bilgi verdi.

Burslar konusunda karşılaşılan sıkıntıların sadece Milli Bakanlığı’ndan kaynaklanmadığını vurgulayan Arabacıoğlu, bu konuyla ilgili karşılaşılan diğer sorunları anlattı.

Arabacıoğlu, kendilerine yönetilen bazı eleştirileri yanıtladı.
Başa dön tuşu