Ödüller sahiplerine verildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Sanat

Ödüller sahiplerine verildi

Ödüller sahiplerine verildi

İktisatbank tarafından düzenlenen “Yeşil Ada Kıbrıs” konulu Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren sanatçılara ödülleri dün İktisatbank Genel Müdürlük Binası, Mesarya Sergi ve Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde takdim edildi.
Ödül töreni ve sergi açılışı öncesi kısa bir konuşma yapan İktisatbank Genel Müdürü Olgun Önal, yarışmaya katkı koyan, eserlerini gönderen herkese çok teşekkür etti. Genel Müdür Önal, yarışmaya gönderilen fotoğrafların tümünün kendine özgü güçlü ve zarif yanları olması nedeniyle değerlendirme jürisinin seçim yaparken ciddi anlamda zorlandığını belirtirken, yarışmaya ese gönderen birçok sanatçının CMC, Taş Ocakları, Teknecik Elektrik Santrali ve kuraklık gibi ortak bazı çevre sorunlarını işlediklerinin altını çizdi. Eserlerin adamızın güzelliklerinin yanı sıra çevre sorunlarıyla da ilgili güçlü mesajlar içerdiğini ifade eden Önal, çevre konusunda farklı bakış açıları ile bakma şansını yakalamaktan büyük keyif aldığını kaydetti. Genel Müdür Önal, İktisatbank’ın toplumdan aldığını toplumla paylaşma prensibinin somut bir göstergesi olan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşen fotoğraf yarışmasıyla fotoğraf sanatçılarını bir araya getirmekten kıvanç duyduklarını ayrıca Kıbrıs kültürel mirasının toplumsal hafızamıza kaydedilmesine katkı sağlamanın da huzurunu yaşadıklarını ifade etti.


Ödül almaya ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar; Tevfil İleri, Veysi Soyer, Buket Özatay, Ahmet Kasımoğlu ve Ali İhsan Bayar’dan oluşan değerlendirme kurulu tarafından belirlendi. 27 fotoğraf sanatçısının eserlerini gönderdiği yarışmada 108 adet fotoğraf değerlendirildi. Değerlendirme; içerik, özgünlük, teknik mükemmellik, kompozisyon, etki ve artistlik ifade gibi kriterlerin üzerinden yapıldı. 30 eserin sergilenmeye değer bulunduğu yarışmada; Hüseyin Çekirdek “Düşünceli” isimli çalışmasıyla 1’inci, Cem Cengiz “Medoş” isimli çalışmasıyla 2’inci, Tevfik Ulual “Hamamlar” isimli çalışmasıyla 3’üncü oldu.
Ramadan Gümüşok’un “Renkli Ada Kıbrıs”  çalışması ise Jüri Özel Teşvik ödülüne layık görüldü.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar