Obezite sigara kadar tehlikeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Sağlık

Obezite sigara kadar tehlikeli

 

Kanserin en önemli ve bilinen sebebi; sigara ve tütün ürünleri. Obezitenin de kanserin önemli nedenlerinden biri olduğunu hatırlatan Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feyyaz Özdemir, ''Yaklaşık tüm kanserlerin 3'de 1'inin tek başına sebebi sigara. Giderek artan oranda kalple ilgili önemli sorunların kaynağı olan obezite, aynı zamanda kanserin de çok önemli sebebidir. Obezite, neredeyse sigara kadar önemli. Obezite rahim, kolon ve meme kanserinde son derece önemli bir kaynak sebebi olarak öne çıkıyor'' dedi.
'Kanserlerin yaklaşık % 10'unun kalıtsal, % 90'ının ise çevresel faktörlerden kaynaklandığını vurgulayan ve kanserden korunmanın mümkün olduğunu belirten Prof. Özdemir, şunları söyledi:
“Örneğin sigara çevresel faktördür. Obezite kişisel bir faktördür ama değiştirilebilir bir kişisel faktördür. Aşırı yağlı, proteinli ve mümkün olduğunca hayvansal yağlardan yoğun beslenmeyeceğiz. Böylece obeziteden de korunmuş olacağız. Yapılan çalışmalar şunu göstermiş, aşırı yağlı beslenme kadınlardaki en önemli ölüm sebebi olan meme kanserinde çok ciddi bir risk artışına sebep oluyor. Bol meyve, sebze ağırlıklı beslenmenin kanser için koruyucu bir faktör olduğu artık biliniyor. Neredeyse pek çok kanserde aşırı hayvansal maddelerden zengin beslenmenin olayı artırdığı ama bitkisel, bol meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin özellikle kolon kanserinden koruduğu bilimsel olarak gösterilmiş.''


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar