Magazin

Niyazi’nin Dostları Bodamya’da Bir Araya GeldiAP seçimlerine adaya olan Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, doğduğu köy olan Bodamya’da dostlarıyla bir araya geldi. “Niyazi’nin Dostları” girişiminin örgütlediği dayanışma yemeğinde, adanın her yerinden ve farklı görüşlerden gelen Kıbrıslı Rumlar, Kızılyürek’e destek beyan ettiler. Geniş bir kalabalığın katıldığı dayanışma yemeğinde bir konuşma yapan Kızılyürek şunları söyledi:

“Bodamya bir hafıza mekanıdır. Burada insanlar barış içinde bir arada yaşıyorlardı. Ta ki, milliyetçilik ve etnik çatışma toplumları ayırana kadar. Yine de Bodamya kısmen de olsa birlikteliğini muhafaza etmeyi başardı.

Burası aynı zamanda bir melankoli mekanıdır. Her yerde olduğu gibi, burada da kayıplar ve yas vardır. Fakat Bodamya bütün kayıplara ağlar, tek renge -maviye veya kırmızıya- ağlamaz. Örneğin çoban Savvas amcanın iki damadını savaş aldı. Damatlarından biri Kıbrıslı Türk, diğeri Kıbrıslı Rum’du.

Bugün AKEL ile birlikte girdiğimiz seçim mücadelesi, melankoli ve yasımızı yaratıcı eyleme dönüştürmüştür. Bu, ortak yurt ve ortak gelecek için verilen bir mücadeledir. Bu mücadelede beni destekleyen ve adanın her tarafından buraya gelen ve her görüşten sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı