Spor

‘Nisan Şakası’ pazarı…BÜYÜK YARIŞ PAZAR GÜNÜ:

KT Triatlon Federasyonu bu yıl beşincisini organize edeceği Nisan Şakası Orta Mesafe Triatlonu’nu pazar günü gerçekleştirecek. Çeşitli ülkelerden 75 triatletin katılacağı orta mesafe triatlonunda sporcular 1.9 kilometre yüzecek, 90 kilometre bisiklet sürecek ve 21.1 kilometre koşarak finişe ulaşmaya çalışacak. Federasyon yaptığı basın bildirisi ile Ares Spor Kulübü’nün açıklamasına da yanıt verdi

Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’nun düzenlediği 5.Nisan Şakası Orta Mesafe Triatlon (April Joke Middle Distance Triathlon) Yarışması, pazar günü saat 08.00’de gerçekleştirilecek.
1.9 km yüzme etabı ile Kaplıca Hotel Plajı’nda başlayacak yarışma, 90 km’lik bisiklet ve 21.1 km’lik koşu parkuru ile son bulacak. Çeşitli ülkelerden 75 triatletin katılacağı bu büyük organizasyonda ülkemiz triatlon takımlarından Aspava, Göçmenköy ve Tüfekçi Spor Kulüpleri’nin de triatletleri yarışacak.

Uluslararası organizasyon
K.T.Triatlon Federasyonu’ndan yapılan açıklamada “Geçtiğimiz 4 yılda düzenlediğimiz gibi, federasyon olarak uluslararası bir organizasyon düzenliyoruz. Orta mesafe triatlon yarışı olarak düzenlediğimiz Nisan Şakası’na geçtiğimiz yıl, 2012 ve 2013 uzun mesafe triatlon dünya şampiyonu da gelip yarışmıştır.
Bu yıl da 26 Nisan 2015 tarihinde düzenleyeceğimiz yarışmada, İngiltere, İrlanda, Almanya, Rusya, Namibya, Romanya, Türkiye ve KKTC’den olmak üzere toplam 75 sporcu yarışacak.
Gerek ülkemiz sporcusunu, uluslararası sporcularla bir araya getirmek gerekse ülkemizi, yabancı sporculara tanıtmak açısından çok önemli olan bu organizasyonda, ülkemizden Göçmenköy, Tüfekçi ve Aspava Spor Kulüpleri’nden triatletlerimiz de yarışacaklar” belirtildi.

“Ares’in açıklaması talihsiz”
Federasyondan yapılan açıklamada Ares Spor Kulübü’nün açıklamasına da cevap verildi.
“Ares Spor Kulübü Antrenörü Cem Dağdelen’in yaptığı talihsiz açıklamayı basından öğrenmiş bulunmaktayız. Ares Spor Külübü’nün 20.04.2015 tarihli basın bildirisinde iddia ettiği gibi bir durumun söz konusu olmadığını, Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu, (Federasyona bağlı 5 kulüpten 4’ü olan) Göçmenköy İdman Yurdu, Tüfekçi Spor Külübü, Lefkoşa Türk Belediyesi Spor Kulübü ve Aspava Spor Kulübü olarak kamuoyuna duyururuz.”

“Takvim kulüplerle birlikte hazırlandı”
“Federasyonumuz 2015 yılı yarışma takvimini; federasyonumuza kayıtlı bulunan, Göçmenköy, Tüfekçi, Aspava ve LTB Spor Kulüpleri ile istişare halinde hazırlamıştır. Fakat bu süreçte Ares Spor Külübü federasyonumuza kayıtlı bir kulüp değildi. Federasyonlar böyle bir takvimi açıklarken uygun olabilecek tarihleri ilgili komiteler ile belirler ve sezon takvimini ilan eder.
Federasyonumuz yine de mevcut dört triatlon takımıyla uzlaşarak lig takvimi üzerinde mutabık kalmıştır. Takvim özel günler, bayramlar ve sınavlar gibi birçok tarih dikkate alınarak hazırlanmıştır. Triatlon uzun soluklu bir spor olduğu ve sporcuların programlarını sezon başında planladıkları için, yarışma takviminin ocak ayının başlarında açıklanması elzemdir. Ares Spor Kulübü’ne de teknik konularda katkıda bulunması için teknik komite için bir yetkili görevlendirmesini talep ettiğimiz halde henüz teknik komiteye kimseyi görevlendirmemişlerdir.
Toplantılara katılma çağrılarımıza yanıt vermeyen kulüp yetkilileri, basın açıklaması yaparak “Federasyon takım ayırıyor” şeklinde asılsız iddialarda bulundu. Yarışma takvimi hazırlanırken tarihler üzerinde titizlikle durulmuş, puanlama sistemi ise sporcular,  yarışma bile kaçırsalar adaletli olacak şekilde düzenlenmiştir.”

Sezon başladıktan sonra takvim değiştirilmez
“Kulüplerimiz yurtdışı yarışmalarına giderken Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ndan izin alarak, istedikleri yerde yarışabilirler. Dünyada da olduğu gibi ülkesinin triatlon takvimi ile yurtdışında yarışmak istediği herhangi bir yarış çakışmışsa, sporcu ulusal veya yurtdışı yarışmalarından birini tercih etmek durumunda kalır. Yurtdışı yarışması için lig takvimi değiştirilmez.
Federasyon ve birlik içerisinde çalıştığımız kulüpler olarak, amacımız triatlon sporunun daha yaygın şekilde tanıtılması ve bu sporu ulaşabileceğimiz tüm kitlelere tanıtmaktır. Yarışma takvimimiz bu hassas konu düşünülerek de sezon başında hazırlanmış olup, ne kişi ve kulüplere özel yarışma tarihi eklenmiş ne de çıkarılmıştır.
Kulüpler yarışma seçme hakkına sahiptir ve bu bağlamda ülkemiz takvimi ile diğer dünya ülkelerinde gerçekleştirilen yarışmalarla tercih ettiği yarışmaların çakışma olasılığı mümkündür, kaldı ki Türkiye Triatlon Federasyonu takvimi ve Kıbrıs Rum Kesimi takvimi de irdelenerek takvimimiz bunlara da en uygun olabilecek şekilde açıklanmıştır.
Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu sporcu karması olarak, 2014 yılı içerisinde sporcularımızla Alanya’da gerçekleştirilen Dünya Kupası’nda ülkemizi temsil ettik ve kürsüde yerimizi aldık. Bu yıl da mümkün olan en çok sporcu ile ülkemiz sporcularına bu uluslararası müsabakada yer almaları için sezon başında açıkladığımız kriterler doğrultusunda yer vereceyiz.”

“Kemal Elektirikçi’ye geçmiş olsun, Emine Uluçay’a tebrikler”
“Türkiye’de talihsiz bir kaza geçiren federasyonumuza kayıtlı ferdi sporcumuz olan Kemal Elektrikçi’yi bizzat başkanın kendisi 13 Nisan 2015 tarihinde telefonla aramış ve geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. Emine Uluçay federasyon yönetim kurulu üyesi ve hakemler tarafından telefon ile aranıp tebrik edilmiş ve kendisine mesaj gönderilmiştir. Fakat bu gelişmelerden haberi olmayan kulüp antrenörünün, sorgulamadan yaptığı basın bildirisinin yersiz ve ayrıştırıcı olduğunu üzülerek federasyon ve diğer kulüpler olarak görmekteyiz.
Amacını aşan bir açıklama yapan kulüp antrenörünün, farklı platformlarda Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’nu kötüleyen ve küçük düşüren bir karalama kampanyasının içinde olduğunu bilmekteyiz. Buna rağmen kendisine ve kulübüne hiçbir şekilde ön yargı ile yaklaşmamaya özen göstermekteyiz. Fakat daha önceki federasyon yönetimleri ve diğer kulüp yönetim ve sporcuları ile de çatışan antrenör, yönetim ve ilgili komitelerimizin aldığı tüm kararları yersizce ve saygısızca yermektedir.”

“Diğer dört triatlon kulübü memnun…”
“Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu üye olan tüm triatlon kulüplerine eşit mesafededir. Ares Spor Kulübü’nün iddia ettiği gibi, Federasyonumuzun kimseye avantaj maksadı olmamakla birlikte, alınan tüm kararlar; yönetim kurulu, komiteler ve davet edilmesine rağmen toplantılara katılmayan Ares Spor Kulübü hariç tüm triatlon kulüplerinin yetkilileri ile birlikte fikir alışverişinde bulunarak alınmaktadır.     
Diğer triatlon kulüplerinin memnun olması ve Ares Spor Kulübü’nün memnun olmaması amaç edindiğimiz bir durum olmasa da şeffaf ve eşitlik ilkesiyle başladığımız bu sezonda, kulüplerimizle birlikte başarılı organizasyonlar düzenliyoruz.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı