New York Karanlığa Gömüldü! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Dünya

New York Karanlığa Gömüldü!

New York Karanlığa Gömüldü!

Sandy Kasırgası, dün geceden itibaren ABD’nin Doğu Yakası ve orta kesimlerini vurdu. New Jersey başta olmak üzere, kıyı kesiminindeki kentlerde sel ve şiddetli rüzgarların etkisiyle büyük hasar oluşurken, beş eyalette en az 13 kişinin öldüğü belirtildi. Kanada’nın Toronto kentinde ise bir kadının kasırganın etkisiyle çarpan enkaz nedeniyle öldüğü belirtildi.

New Jersey, New York, Maryland, Pennsylvania ve Connecticut eyaletlerinde hayat felç olurken, ABD’li yetkililer Batı Virginia başta olmak üzere bazı eyaletlere bir metre kalınlığında kar düşebileceği uyarısında bulundu. Chicago'da ise kıyıya vuran dalgaların 6 metreye ulaşabileceği uyarısı yapıldı.


Rüzgarın şiddetinin New York ve New Jersey'da saatte yaklaşık 145 km hızla estiği belirtildi. Philadelphia, Washington, Baltimore ve Boston'ı içine alan bölgede ise bu hızın saatte 135 km olduğu belirtildi. ABD'li yetkililer, ülke tarihinin en maliyetli doğal afetlerinden biri olan Sandy Kasırgası'nın, 20 milyar dolarlık hasar yaratabileceğini ifade etti.

NEW YORK KARARDI
New York kenti, ‘süper fırtına’ya dönüşen Sandy Kasırgası’ndan en çok hasar alan kentlerden biri oldu. Manhattan bölgeesinde 250 bin hanenin elektriği kesilirken, tarihi Empire State Binası’nın sönmeyen ışıkları bir acil yardım sinyali gibi karanlığın ortasında belirdi. Queens bölgesinde bir kişinin üzerine ağaç devrilmesi nedeniyle öldüğü ifade edildi. Kasırgadan etkilenen bölgelerde 5.7 milyon kişinin karanlıkta kaldığı bildirildi.

East ve Hudson Nehirleri’nin aşırı yağış nedeniyle taştığı ifade edilirken, sel sularının Aşağı Manhattan’a ulaştığı belirtildi. New York Valiliği yetkililerinden Howard Glaser, “Deniz suyu Manhattan’a ulaştı… Abartmıyorum, sular Battery Tüneli’ne akın ediyor” dedi. Söz konusu tünel, Manhattan ile New York’un finans merkezi olan Long Island’ı birbirine bağlıyor.

Yetkililer, yüz binlerce haneye elektrik verilemeyen kentte rüzgarın saatte 145 km hıza ulaştığını, sele neden olan dev dalgaların ise yaklaşık 4.2 metre büyüklüğünde olduğunu ifade etti. Yetkililer, Sandy Kasırgası en büyük şiddtini göstermeden önce 3.5 metreyi aşacak dalgaların felakete neden olabileceğini belirtmişti.

Yerel televizyon kanalı WNBC, Staten Island bölgesindeki evlerin çatı katlarına kadar sel sularının içinde kaldığını belirtirken, yüzlere otomobil sel sularının altında kaldı. New York Polisi’nin, botlarla Brooklyn bölgesinde mahsur kalan insanları kurtarmaya çalıştığı ifade edildi.

375 BİN KİŞİYE TAHLİYE EMRİ
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün mutlaka boşaltılması gerektiğini açıkladığı bölgelerde evlerini terk etmeyen on binlerce kişi, evlerinde mahsur kaldı. Bloomberg, her saat 911 acil yardım hattını en az 10 bin kişinin aradığını, ağırlıklı olarak devrilen ağaç ve elektrik direklerini bildirdiklerini söyledi.

Şehir yetkilileri, metro seferlerini kaldırırken, Manhattan’daki neredeyse tüm ana yol ve köprüler trafiğe kapatıldı. Wall Street Borsası, 11 Eylül 2001’deki İkiz Kuleler salsırısından bu yana ilk kez işlemlerini durdurdu.

New York polisi ve Ulusal Muhafız Birliği’ne bağlı askerler Belediye Başkanı Bloomberg’ün boşaltılmasını istediği bölgelerde yardıma ihtyacı olan kişilere ulaşmak için devriyeye çıkarken, 3.5 metrelik dalgaların ve sel sularının tehdit ettiği bölgelerde bulunan 375 bin kişi için zorunlu tahliye emri çıkarıldı.

Yetkililer, sel sularının iç bölgelere ilerlemesinin beklendiği Manhattan’da sokakların her türlü önlemle kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Hatta, polis araçları sokakları bloke etmek için kullanıldı.

Sandy Kasırgası, şu ana kadar Orta Amerika ülkeleri dahil olmak üzere etkili olduğu bölgelerde en az 67 kişinin hayatına mal oldu. Kasırga nedeniyle dün batan HMS Bounty gemisinde bulunan 17 kişiden 14’ü Sahil Güvenlik tarafından kurtarılırken bir mürettebat öldü, geminin kaptanının ise kayıp olduğu belirtildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar