ManşetTürkiye

Neden canlı yakalanmadı?


Rusya Büyükelçisi Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın olay yerine sevk edilen polisler tarafından önce bacağından vurulduğu, ateş etmeye devam etmesi üzerine vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov‘un öldürülmesine yönelik soruşturmada yeni bilgiler ortaya çıktı.

Yayın yasağı nedeniyle yayınlanamayan görüntüler ve görgü tanıklarının ifadeleriyle suikastı gerçekleştiren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş‘ın “neden canlı yakalanmadığına” yönelik sorular yanıt buldu.

Edinilen bilgiye göre, saldırının ardından saat 19.27 sıralarında 2 polis olay yerine geldi.

Altıntaş’ın olduğu yere yaklaşaın 2 polis, “teslim ol” çağrısı yaptı. Polisler 15 dakika boyunca saldırganı teslim olması için ikna etmeye çalıştı.

“Teslim ol” çağrılarına ateşle karşılık veren Altıntaş biri kasığından olmak üzere 4 kez bacağından vuruldu. Ateş etmeye devam etmesi üzerine Altıntaş boynundan vurularak öldürüldü.

İLK MÜDAHALE 40 DAKİKA SONRA

Saldırgan ile polis arasındaki çatışmanın devam etmesi nedeniyle Büyükelçi Karlov’a acil müdahalenin yapılamadığı da belirtildi. Alınan bilgiye göre, Karlov’a ilk müdahale 19.47 sıralarında, yani vurulduktan yaklaşık 40 dakika sonra, yapılabildi.

TELEFONUNUN ŞİFRESİ KIRILAMADI

Rusya ile ortak yürütülecek soruşturma için Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 120 kişilik ekip görevlendirildi. Ekip, saldırgana ait telefonunun şifresini kırmaya çalışıyor. Şifrenin kırılamaması durumunda telefonun, Rusya’ya gönderileceği belirtiliyor.

RADİKAL YAPILARLA TEMAS

Altıntaş’ın FETÖ başta olmak üzere örgüt bağlantısı da mercek altında. FETÖ bağlantısı şüphesi üzerinden yapılan araştırmalarda, Mevlüt Altıntaş’ın çekirdekten yetişme bir “Fethullahçı” olmadığı ortaya çıktı.

Altıntaş’ın 2012 yılında FETÖ terör örgütüyle ilk kez polis okuluna girmek için bağlantı kurduğu, 17-25 Aralık operasyonu sonrası bağlantılarını koparmaya başladığı öğrenildi. Ancak bu süreçten sonra saldırganın, radikal yapılarla temas kurduğu tespit edildi.

RUS HEYET ANKARA’DA

Soruşturma için Rusya’dan gelen heyet de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde yetkililerle görüştü. Rus heyet, güne Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerini ziyaret ederek başladı. Söğütözü’ndeki emniyet binasına saat 10.30’da gelen heyet, 2 saat 15 dakika süreyle Türk muhataplarıyla bilgi alışverişinde bulundu.

Öte yandan, silahlı saldırı soruşturması için Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerinde görevli 120 kişilik ekibin görevlendirildiği öğrenildi. Aralarında tercümanların da bulunduğu heyet, hafta boyunca çalışmalarını sürdürecek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı