NASA, Mars'ta rüzgara ve erozyona dayanıklı sıradışı bir kemer keşfetti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Uzay

NASA, Mars’ta rüzgara ve erozyona dayanıklı sıradışı bir kemer keşfetti

nasa

Bilim insanları Mars’ta, Dünya’daki büyük, doğal kemerlerin küçük bir versiyonunu keşfetti.

NASA’nın Kızıl Gezegen’deki uzay aracı Curiosity, rüzgara ve erozyona direnen tuhaf dokulu küçük bir kaya oluşumunu inceledi.


2012’de Mars’a inen Curiosity, Sarp Dağ (Mount Sharp) adlı etkileyici bir dağa ev sahipliği yapan Gale Krateri’ni keşfediyor.

Uzay aracı incelemeleri sırasında kemerin yakın çekim görüntülerini kaydetti.

Dünya’da kaya kemeri ismiyle de bilinen doğal oluşumlar, bir kemerin altında açıklık kalmasıyla meydana geliyor ve etkileyici manzaralar oluşturuyor.

NASA’da görevli jeolog Abigail Fraeman, uzay aracından gelen verileri “ilginç bir kaya dokusunun epey tuhaf bir görüntüsü” diye tanımladı.

Fraeman, “Gördüğümüz dokuların, özellikle de ana kayadan çıkan santimetre büyüklüğündeki tümseklerin yaygınlığı karşısında gözlerim kamaşıyor” dedi.

Uzmanlara göre kayanın yer aldığı görüntülerdeki görüş alanının tümü yalnızca 16,5 santimetre. Bu da doğal kemerin son derece küçük olduğu anlamına geliyor.

Jeolog Michelle Minitti’ye göre narin görünmesine rağmen kemer muhtemelen erozyona dayanıklı malzemeden oluşuyor. Zira Gale Krateri’nin tozlu ve rüzgarlı yapısı, bölgede erozyonların yaygın olduğunu düşündürüyor.

Kemerin üzerindeki çıkıntılar da uzmanların dikkatini çekiyor.

Twitter’da kemerin yer aldığı bir görüntüye dair yorum yapan Jeolog Gwénaël Caravaca oluşumun bir yılana veya bir DNA suşuna benzetilebileceğini ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar