Uzay

NASA 2.6 milyar dolarlık projeyi duyurdu


NASA Ay’a geri dönmek için geliştirdiği 2.6 milyar dolar değerindeki projeyi duyurdu

1972 yılında gerçekleştirilen Apollo 17’den beri Ay’a gitmeyen Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gezegenimizin tek uydusuna geri dönüyor.

,

10 yıl içinde insanlı bir Ay üssü kurmayı hedefleyen NASA, Ay projesi kapsamında özel şirketler ile çalışacak. Proje için ayrılan bütçe ise 2.6 milyar dolar. Proje kapsamında isl görev önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek.

NVİDİA “AY’A ÇIKILMADI” TEORİSİNE SON NOKTAYI KOYDU

Yaklaşık 4 yıl önce Nvidia, Maxwell GPU teknolojisiyle Ay’a çıkış sürecini simüle etmiş ve bunun stüdyo ortamında çekilmesinin mümkün olmadığını ispatlamıştı.

O dönem bunu GeForce GTX 980 grafik kartıyla gösteren Nvidia, bu kez de TX Real-Time Ray Tracing teknolojosiyle bir çalışma gerçekleştirdi ve aynı sonuca ulaştı.

NASA’DAN KOMPLO TEORİLERİNİ SUSTURACAK PAYLAŞIM

NASA, geçtiğimiz hafta neredeyse 50 senedir dillendirilen “ABD Ay’a ayak basmadı” komplo teorisini susturacak bir paylaşımda bulunmuştu.

NASA, Ay’a ayak basılan tarihi uçuş Apollo 11’e ait 10 binden fazla fotoğrafı kamuoyu ile paylaştı.

16 Temmuz 1969’da Ay’a iniş yapan ilk uzay aracı Apollo 11’de astronot Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins bulunuyordu.

Apollo 11’in 20 Temmuz’da Ay’ın yörüngesine girmesinin ardından astronot Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk insan oldu.

Apollo 11 misyonu komutanı Amstrong’u, yaklaşık 20 dakika sonra astronot Aldrin izledi ve böylelikle Ay’a ayak basan ikinci kişi oldu.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı