Müzakerelerde bazı ilerlemeler sağlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
KıbrısManşet

Müzakerelerde bazı ilerlemeler sağlandı

Akıncı, Anastasiadis

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]R[/dropcap]um Lider Nicos Anastasiades salı günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için BM gözetiminde yapılmakta olan müzakerelerde bazı ilerlemeler sağlandığını bildirdi.

Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için yapmakta olduğu müzakereler çerçevesinde salı günü gerçekleşen görüşmesinden sonra gazetecilere görüşmenin ‘iyi’ geçtiğini söyledi ve ‘Bazı ilerlemeler sağlandı ve bu çok tatmin edicidir” dedi.


Ortak anlayışın yakınlaşmaya dönüp dönmediği sorusuna Cumhurbaşkanı “Hepsi değil, bazıları” yanıtını verdi.

Kıbrıs’ın işgal altındaki kuzeyindeki son gelişmelere bağlı olarak Kıbrıslı Türk liderin tutumunda bir değişiklik tespit edip etmediği sorusuna Anastasiades, “Hayır, aksine” şeklinde cevap verdi.

Adada çarşamba günü temaslarına başlayacak olan ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’nın ziyaretinin ne kadar önemli olduğu ve uluslararası toplumun bir çözüm için bu hızı korumayı isteyip istemediği sorularını da Nicos Anastasiades, “Bizim istediğimiz hızı korumak değil bir çözüm bulmaktır” şeklinde yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, çözümün ‘kabul edilebilir, Kıbrıslı Türklerin endişelerini de ihmal etmeden Kıbrıslı Rumların bütün endişelerini giderebilir’ bir çözüm olması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs, adanın kuzeyinin Türkiye tarafından istila ve işgali sonucu 1974’ten bu yana bölünmüş bulunuyor. Adayı federal bir çatı altında yeniden birleştirmek amacıyla geçen Mayıs’tan bu yana BM gözetiminde müzakereler yapılıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar