Müthiş kıyak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Müthiş kıyak

Müthiş kıyak

BİNA UYGUN DEĞİL AMA… Kalkanlı’nın üst kısmında bulunan ve turizm amaçlı inşa edilen West Queen Resort Otel Kalkınma Bankası’na olan borcu karşılığında devlete devrediliyor. Bina turizm tesisi olarak inşa edildiği için yaşlı bakım evi olmaya uygun değil

SEÇİM ÖNCESİ… Erken seçime kısa süre kala, Bakanlar Kurulu’ndan geçen ve devleti 6 milyon TL borç ödeme yükü altına sokan karar eleştiri konusu oldu. Kararı “partizanca” olarak niteleyen ilgili çevreler, ülkede Kalkınma Bankası’ndan borç alan ve tesisi atıl duran çok sayıda iş insanının varlığına dikkati çekti


ÜNVERDİ SAHİP ÇIKMADI… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, önerge bakanlığı tarafından hazırlanmış olmasına rağmen, tesisin Maliye Bakanlığı tarafından devralınacağını ve “uygun olursa” yaşlı bakım evi yapılabileceğini söyledi. Ünverdi, “Karar Bakanlar Kurulu’nun ama benim esas amacım sıfırdan bir yaşlı bakım evi yapılması yönündeydi” diyerek karara sahip çıkmadı

Gizem ÖZGEÇ
Kalkanlı’da 2006 yılında inşa edilen, iki şahsın ortaklığındaki West Queen Resort Otel, yaşlı bakım evi olarak tesis edilmek üzere, Maliye Bakanlığı tarafından devralınıyor. Kalkanlı’da 67 dönüm üzerine inşa edilen ve uzun süreden beridir atıl halde duran otel için devlet, iki ortağın Kalkınma Bankası’na olan yaklaşık 6 milyon TL’lik borcunu ödeyecek.
Karar, ilgili çevrelerde “kıyak” olarak algılanırken, Kalkınma Bankası’na borcu bulunan çok sayıda turizm tesisi sahibi ayaklandı.
Maliye Bakanlığı, tesisi devralmasının ardından, yaşlı bakım evi yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na devredecek. Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, kendisinin burayı değil, sıfırdan bir yaşlı bakım evi yapılmasını istediğini söyledi. Ünverdi, “Karar Bakanlar Kurulu’nun” diyerek, projeye sahip çıkmadı.
Resmi Gazete’de, 22 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan karara göre, Cemil Erdenay ve Hasan Camcıoğlu ortaklığındaki Cem-Ha Ltd.’nin borcuna karşılık en geç 31 Mayıs 2014 tarihine kadar tamamlanmak şartıyla, Kalkınma Bankası’na olan 5,154,774 TL ve 135,334 dolar kredi borcu ve diğer giderleri kapsayan toplam 6 milyon TL devlet tarafından ödenecek.
Turizm tesisi, önce hazine malı olarak Maliye Bakanlığı envanterine kaydedilecek, ardından da yaşlı bakım evi yapılması için Çalışma Bakanlığı kullanımına verilecek.

Torpil öfkesi
Borç batağında olan, iflasın eşiğine gelen yüzlerce esnaf ve işletmeci varken, hükümetin sadece iki şahsı koruyan bir tedbir alması, “kıyak” olarak nitelendirildi.
Güzelyurt bölgesinde Havadis’e konuşan kaynaklar, pazarlığın uzun süredir devam ettiğini belirterek, “Bu adım tamamen kişileri kurtarmak için kamu kaynaklarının kullanılmasına yönelik bir girişim” yorumunu yaptı.

Ortaklar çalıştıramadı
Havadis’in güvenilir kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Cem-Ha Ltd.’nin ortakları Cemil Erdenay ve Hasan Camcıoğlu, 2006 yılından itibaren Kalkınma Bankası borçları ile ciddi paralar harcadıkları The West Queen Resort Otel’i hiçbir şekilde turizme kazandıramadı.
Kalkınma Bankası’ndan alınan 5 milyon 154 bin 774 TL ve 135 bin 334 dolar borç ise, işletme sahiplerini ciddi sıkıntıya soktu.
Ortaklar, uzun süredir, ilgili otelin borcuna karşılık devlete ödeme de yapamayınca, bir süredir “devlete devredilmesi” için formül arandı.
Ortakların uzun süre Gençlik Dairesi ile de görüşmeler yaptığı, son olarak da “yaşlı bakım evi” fikrinde uzlaşıldığı öğrenildi.

Üç katlı yaşlı bakım evi olur mu?
Üç katlı bu otelin yaşlı bakım evi olmaya ne kadar uygun olduğu da bir soru işareti. Sağlık uzmanlarına göre, bir huzur evi tek katlı olmalı. Çok katlı olacaksa da mutlaka içinde bir asansör bulunmalı.
Uzmanlara göre, yaşlı bakım evleri, tek katlı ve daha fazla ağaçlandırılmış alanlar içerisinde yer almalı.

Ünverdi: Benim talebim değil
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, kendi talebinin sıfırdan bir huzur evi yapılması olduğunu ancak Bakanlar Kurulu’nun “böyle uygun gördüğünü” söyledi.
Bakan Ünverdi, tesisin sadece yaşlı bakım evi olarak değil, başka amaçlar için de kullanılabileceğini belirterek, “Eğer uygun görürsek, biz de yaşlı bakım evi olarak kullanacağız” dedi.
Bakan Ünverdi, önerge sahibi bakanlık kendileri olmalarına rağmen, kararın “Bakanlar Kurulu’na ait” olduğunu vurguladı.
Bakan Ünverdi şunları söyledi:
“Burayı, otel sahiplerinin borcuna karşılık Maliye Bakanlığı devralacak. Uygun olursa, biz de yaşlı bakım evi olarak kullanacağız.
Ancak, bilinmesini isterim ki, bakan olarak benim talebim burası değil. Biz sıfırdan, tamamen yaşlı bakım evi olarak bir inşaat yapılması taraftarıyız.
Ancak, Bakanlar Kurulu böyle uygun gördü. En doğru proje bu değil. Doğru proje tamamen amaca uygun bir yapı ortaya çıkarmak.”

Tulga: Siyasi operasyon
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, hükümetin resmen bir siyasi operasyon yaparak, bir kaç tane yandaşına kıyak geçtiğini söyledi.
Bugün ülkede esnafla birlikte, turizmcilerin içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çeken Tulga, “Turizmciler, herkes zor durumda. Hükümet derhal harekete geçsin, bütün borçlu olan yerleri satın alsınlar ve borçlarını ödesinler. Bunun seçim öncesi 22 Mayıs’ta yapılması da benzersiz bir örnek. Siyasi bir operasyon. Bunu da yapacaklardır ve oldu. Demek ki beterin beteri varmış. Şimdi, devlet bir gerekçe uydurup burada olduğu gibi işletmelerin borçlarını derhal ödesin. Yaşlı evi uydurmasını da kimse kabul etmiyor. Öncelikle bakı evi için uygu bir yer değil. Kimi kandırdıklarını zannediyorlar. Şunu bilsinler ki, bu şekilde hareketlerle öfkeyi büyütüyorlar. Bu şekilde asla sonuç alamazlar” diye konuştu.

Ekenoğlu: Son dakika kıyağı
CTP Güzelyurt Milletvekili Dr. Fatma Ekenoğlu, konuyla ilgili Havadis’e yaptığı değerlendirmede, söz konusu otelin kaç yıldır inşa edilmesine rağmen zaten hiç açılmadığını söyledi.
Ekenoğlu, Kalkanlı’da bunun yanında başka bir otel daha yapıldığını ve öğrenciler ile ailelerine uygun fiyatlara kiralanarak devamının sağlandığını belirtti.
Ekenoğlu, ancak söz konusu bu yatırımın tam da seçim öncesi kaç yıldır atıl olarak dururken, aniden sahipleri zor durumdadır diye yaşlı bakım evi olarak alınmasının, “seçim yatırımı ve kıyak” olduğunu söyledi.
Ekenoğlu, ayrıca bir yaşlı bakım evi veya huzurevinin, daha düzayak bir yerde inşa edilmiş olması ve asansörü bulunması gerektiğini kaydetti. Ekenoğlu, bu binanın yaşlı bakım evi olmaya ne kadar uygun olduğunun sorgulanması gerektiğini de ifade etti.

 

Cem-Ha Ltd.’ye ait Kalkınma Bankası’na olan borç, Bakanlar Kurulu kararı ile devlete yükleniyor. Borç yaklaşık 6 milyon TL civarında

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar