Dünya

Musul 3 yıl sonra Irak’taIrak devlet televizyonu, Musul kentinin batı yakasının da DEAŞ’tan tümüyle temizlendiğini duyurdu. DEAŞ’tan kurtulan siviller, Iraklı askerleri gözyaşları içinde karşıladı. Irak Başbakanı İbadi de Musul’a giderek orduyu tebrik etti.

ABD öncülüğündeki uluslararası Koalisyon’un desteklediği Irak güçleri, Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan tamamen temizledi. Irak devlet televizyonu, kentin tamamen DEAŞ’tan temizlendiğini açıkladı. Güvenlik güçleri orada Irak bayrağı astı” ifadelerini kullandı. Irak ordusu, Musul’un batı yakasındaki el-Meydan bölgesini de ele geçirdikten sonra dün el Kulayat mahallesinde de kontrolü sağladı. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Musul’a giderek, ordu güçlerini zaferleri için tebrik etti. Irak güçleri ilerledikçe DEAŞ’ın elinden kurtulan siviller güvenli yerlere taşındı. Aylardır DEAŞ militanlarından aç susuz saklanan kadınlar, Irak ordusunun gelmesiyle gözyaşları döktü. Bir yandan DEAŞ hakimiyetinden kurtulmalarına sevinen sivillerin bir yandan da aylardır yaşadıkları dehşetin etkisini üzerlerinde taşıdığı görüldü.
Musul 3 yıl sonra Irak’taSEFALET VE AÇLIK

Çocukların görüntüsü aylardır sefalet içinde yaşadıklarını ortaya koydu. DEAŞ militanları, şehirden kaçmaya çalışan sivilleri hedef alıyordu. Siviller, uluslararası koalisyon uçaklarının bombardımanı ile DEAŞ arasında sıkışmıştı. Geçen ekim ayındaki operasyondan bugüne kadar Musul’dan 915 bin kişi kaçtı. Irak’ın Musul kent merkezinin batı yakasında son 48 saat içerisinde DEAŞ ile girilen çatışmalarda 5’i üst düzey 23 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

BİLGİ NOTU: DEAŞ, Musul kentini 10 Haziran 2014’te 6 gün süren çatışmalardan sonra ele geçirmişti. Irak ordusu ve Şii ağırlıklı Haşdi Şabi milisleri 16 Ekim 2016’da Musul’u DEAŞ’tan kurtarmak için operasyon başlatmıştı. Musul’un Bağdat hükümetinin eline geçmesiyle Irak’ta DEAŞ’ın elinde Telafer ve Havice kentleri kaldı.

Başa dön tuşu