Kıbrıs

Müstakil yaşama ilgi varKıbrıs Developments’in Proje Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Harper Özbirim dünyadaki gayrimenkul trendleri arasına giren “sağlıklı evler” konusunda Havadis’e konuştu.

Covid-19 pandemisi ile birlikte hayatımıza giren pek çok yeni kavramdan bir tanesi de “sağlıklı evler”… Yeni normaller ile birlikte gayrimenkul sektöründe yerini alan sağlıklı evleri ve dünyada değişen gayrimenkul trendlerini Kıbrıs Developments’in Proje Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Harper Özbirim’e sorduk.
HAVADİS: 2020 yılı neredeyse tüm sektörler ve tüm işletmeler için zor bir yıl oldu. Pandemi sürecinde Kıbrıs Developments için 2020 yılı nasıl geçti ve 2021’den beklentileriniz nedir diye sorsak neler söylemek istersiniz?

Harper Özbirim: 2020 yılı Kıbrıs Developments’in 35. yılıydı. Belki planladığımız gibi bir kutlama yapamadık ama farklı bir bakış açısıyla aslında planladığımızdan da daha güzel bir noktaya geldik. Pandemi ile birlikte hepimizin bildiği üzere online pazarlamanın önemi arttı. Biz ise hali hazırda yapmak isteyip, piyasa ve insanların buna hazır olmaması sebebi ile beklettiğimiz dijital adaptasyon sürecimizi hızlandırmış olduk. Markamıza yenilikler kattık. Birçok şirket gibi biz de dijital uygulamaları daha yoğun kullanmaya başladık. Müşterilerimizin büyük bir kısmının Avrupa ve Türkiye’de olması, ilaveten pandemi tedbirleri sebebi ile yaşanan seyahat kısıtlamaları, hem satış hem de satış sonrası faaliyetlerimizi koşullara göre revize etmemize neden oldu. Öncelikle bir online ofis çalışması yaptık. Pandemi sürecinde gerek acentelerimiz aracılığıyla gerekse doğrudan bize ulaşan müşterilerimize online sunumlar ve online toplantılar ile ulaştık. Evinin ne aşamada olduğunu merak eden müşterilerimize aylık raporlarla birlikte konutlarının fotoğraflarını ve videolarını gönderdik. Zaman zaman ise görüntülü Zoom toplantıları yaparak montaj süreçleriyle ilgili güncel durumları ev sahiplerine kendi evlerinden aktardık.Tabi ki dijital uygulamaları kullanmak kadar müşteriye eski normaldeki güveni verebilmek de şart. Bizim online pazarlamaya yaklaşımımız daha samimi ve bunu bir nevi daha butik hizmet olarak sunduğumuzu söyleyebilirim. Yüz yüze görüşmelerde ve tanışmalarda kurulan samimiyet ve güveni online platformda da sağladık. Satış başarısında güvenilirlik en önemli faktördür. Pandemi öncesinde de bizim en büyük satış prensiplerimizden biri proje bittiği zaman, hem iç mekanlarda, hem dış mekanlarda, peyzaj da dahil olmak üzere konutu, çizilen 3 boyutlu görsellerle birebir aynı şekilde müşteriye sunmak. Örneğin Natura projesinin %60’ı show house bitmeden satılarak en hızlı satışı gerçekleştiren proje olmuştur. Bunlar markaya olan güvenle sağlanabilecek başarılar. Müşterilerin görsele güvenip bir ev satın alması, bence güven noktasında doğru şeyler yaptığımızın en güzel göstergesidir.

Bu yıla gelecek olursak, 2021, Kıbrıs Developments’in tarihsel sürecinde marka kimliğimizi yenilediğimiz önemli bir yapı taşı. Markamızın logosunu ve imajını, sahip olduğumuz kültürel değerleri, köklerimizi koruyarak yenilemeye karar verdik. Dijitale daha uyumlu, daha çağdaş bir yorumla logomuzu güncelliyoruz. Bu yıl bizim için Natura projemizin teslimatı açısından da ayrı bir öneme sahip. Toplam 6 ülkeden konut sahiplerimize, Natura’nın eş zamanlı koçan ve anahtar teslimini, yine bir ilke imza atarak çok farklı bir biçimde gerçekleştirdik. Fiziksel ile dijitali entegre ettiğimiz yani “phygital” adı verilen yöntemle bir etkinlik düzenledik. Kıbrıs’ta yaşayan müşterilerimizin mekana gelerek katılabildiği etkinliğin dijital ortamda canlı olarak yayınlanması sayesinde, yurtdışında olan müşterilerimiz de canlı yayına bağlanıp evlerinin, önceden vekalet verdikleri avukatlarına koçanları ile birlikte teslim edildiğini izleyebildiler.

HAVADİS: Pandemi ile birlikte sizce dünyadaki gayrimenkul trendleri değişti mi? Kuzey Kıbrıs’taki etkileri nasıl oldu? Kıbrıs Developments projeleri bu açıdan nasıl bir noktada?

Harper Özbirim: Pandemi döneminde daha izole ve daha müstakil yaşam biçimine olan ilginin arttığını görüyoruz. Daha sakin, nüfus yoğunluğunun daha az olduğu ülkeler tercih sebebi olmaya başladı. Müstakil yaşama olan talebin artması, bizim şirektimize de büyük bir avantaj sağlıyor, çünkü biz  en baştan beri hep bu konseptte projeler geliştiriyoruz.

HAVADİS: Pandemi sürecinde tanıştığımız “sağlıklı ev” kavramı hakkında bize neler aktarabilirsiniz? Projelerinizi bu bağlamda nasıl konumlandırıyorsunuz?

Harper Özbirim:  “Sağlıklı ev” kavramının ortaya çıkışına baktığımızda 2 farklı noktadan doğduğunu ifade etmek istiyorum. Biri fiziksel sağlık, diğeri ise ruhsal sağlık. Avrupa ve büyük metropollerde, şehirlerde çok katlı yapılarda yaşayan insanlar pandemi sürecinde evde belki fiziksel olarak spor yapabildi. Ancak küçük bir alan içerisinde yaşamak, dışarıya çıkamamak, yani ruhu besleyen şeylerden en önemlisi olan sosyalleşememek psikolojik olarak insanları etkiledi. Sağlıklı ev konsepti de bu düşünceyle ortaya çıktı. Ki bu sağlıklı ev fikri aslında bizde halihazırda olan bir şeydi. Yani Kıbrıs Developments için yeni bir şey değil. Çünkü bizim projelerimizde evler zaten engelsiz ve en fazla 2 katlı. Aracınızı park ettikten sonra güzel bir peyzaj içerisinden evinize yürümek dahi ruhunuzu besliyor. Zemin kattaysanız bahçeniz, ikinci kattaysanız çatı terasınız mevcut. Aslında bir kapalı alandaki evden çok fazlasını zaten biz veriyoruz. Buna site içerisindeki yüzme havuzu, spor salonu, yürüyüş yolları gibi sosyal imkanları da eklersek küçük çapta bir köy veya kasabada yaşadığınızı varsayabilirsiniz. Tam ya da yarı kapanmaların yaşandığı dönemlerde dahi konutlarımızdaki insanlar sabah yürüyüşe çıkabildikleri, akşam site içerisinde çocuklarını gezdirebildikleri için sürecin psikolojik yükünü çok fazla hissetmediler. O yüzden halihazırda sahip olduğumuz bu farkındalığı bir o kadar daha geliştirerek yeni projemizde insanların toprağa dokunması, temiz havaya erişimi konularını daha da öne çıkaracağız. Projelerimizde bugüne kadar uyguladığımız gün ışığı simülasyonu konusu, tüm evlerin %100’ünün gün ışığı alması, doğal ventilasyon havalandırması, iklimlendirilmesi gibi konfor konularının aslında keyiften çok hem fiziksel hem de ruhsal sağlık anlamında konforu yansıttığını rahatlıkla söyleyebilirim.


HAVADİS: Peki yeni yatırımlarınız, yeni projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Yakın zamanda yeni bir proje lansmanı planlanıyor mu?

Harper Özbirim: Şu an üzerinde çalıştığımız yeni bir konut projesi mevcut. Beni çok heyecanlandıran yeni projenin lansmanını pandemi tedbirlerine bağlı kalarak yaz aylarında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aslında bizim her projemizin bir hikayesi var, örneğin Natura’da doğayla iç içe olan konum çok önemliydi ve konut sahiplerinin doğayla temasını artırmayı hedeflemiştik. Hem denize hem parka yakın konumu, doğal güzellikleri sebebi ile Natura’da çatı terası fikrini yeniden hayata geçirdik. Yeni projemizde ise bu fikirleri daha da derinleştirerek özellikle pandemi sebebiyle daha çok farkına vardığımız, gerek iç mekanlarda gerekse sosyal alanlarda öne çıkan ihtiyaçları daha da belirgin bir biçimde yaşam alanlarımıza dahil edeceğiz.

Bizler Kıbrıs Developments ekibi olarak her projeden öğrendiğimizi bir sonrakine aktarıp üzerine de yeni deneyimler ekleyerek hep bir sentez yaratma eğilimindeyiz. Yeni proje ile ilgili detayları paylaşmak için elbette ki henüz çok erken. Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu proje dağ ve deniz manzarası ilişkisinin bugüne kadar en güçlü yaşandığı benzersiz bir lokasyonda hayat bulacak.

Başa dön tuşu