Mustafa Diker cinayeti davası sürüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Mustafa Diker cinayeti davası sürüyor

“İÇKİ İÇTİLER, MANGAL YAKTILAR”… İki kez tecavüz ettiği öz oğlu 7 yaşındaki Mustafa Diker’i konuşmaması için planlayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık Erol Diker, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Erol Diker’in yakın komşusunun ifadesi tüyler ürpertti: “Çocuk kayıp, aile evde içki sofrası kurup mangal yaktı”

“5 BİN TL’YE SATMAK İSTEDİLER”… Mahkemede tanıklık yapan Mustafa Sönmez, Erol Diker’in Mustafa Diker’i henüz 3 aylık bebekken 5 bin TL’ye kendisine satmak istediğini söyledi. Sönmez, Mustafa Diker’i yine 3 aylık bebekken Selimiye Camii’nin avlusunda bulduğunu ve polise götürerek, teslim ettiğini kaydetti


Haspolat’ta meydana gelen Mustafa Diker cinayetinin sanığı baba Erol Diker’in Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davası devam ediyor.
İki kez tecavüz ettiği öz oğlu 7 yaşındaki Mustafa Diker’i konuşmaması için planlayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık Erol Diker, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden cinayet davasında dün, sanığın Haspolat’taki evinde yakın komşusu P.B. (K-26), arkadaşları, Mehmet Dilim, Mustafa Sönmez ve Mustafa Diker’in Haspolat İlkokulu’ndaki öğretmeni Filiz Tezer, tanık kürsüsüne çıkarak, mahkemede ifade verdi.

Tezer: Yanağında kızarıklık gördüm
Mustafa Diker’in öğretmeni Filiz Tezer, mahkemede dün tanık olarak dinletildi. Filiz Tezer, mahkemede olay yeri olan Haspolat’taki evde bulunan Mustafa Diker’e ait kanlı ödev kağıdını teşhis etti. Tanık Filiz Tezel ise Mustafa Diker’in diğer çocuklardan daha geri olmasından ötürü onunla özel olarak ilgilendiğini belirtti.
Filiz Tezer, Mustafa Diker’in bir gün okula geldiğinde yanağında kızarıklık olduğunu fark ettiğini ve sebebini sorduğunda Mustafa’nın “düştüm” dediğini kaydetti.
Konuyu, okul müdürü ile konuşup ailesiyle görüşmek istediğini ifade eden Filiz Tezer, Mustafa Diker’in ailesinden hiç kimsenin okula gitmediğini söyledi.
Filiz Tezer, Mustafa Diker’in 2 ile 5 Nisan 2012 tarihlerinde okula gitmediğini belirtti. Tanık Tezer, Mustafa Diker’in 6 Nisan 2012 tarihinde okula gittiğini bunun sebebini sorduğunda da Mustafa’nın rahatsızlığı nedeniyle okula gelemediğini söylediğini kaydetti.
Filiz Tezer ayrıca, sanık Erol Diker’in Mustafa Diker kaybolduktan sonra okula gittiğini ve Mustafa ile ilgili herhangi bir bilginin olup olmadığını soruşturduğunu belirtti.

Dilim: Tavırları aynıydı, sadece biraz durgundu
Sanık Erol Diker’in arkadaşı, Mehmet Dilim, mahkemede tanık olarak dinlendi. Mehmet Dilim, mahkemede verdiği ifadede, Mustafa Diker’in kaybolduğu dönemde Erol Diker ile görüştüğünü ancak Erol Diker’in tavırlarında olağan dışı bir durumun olmadığını gözlemlediğini söyledi.
Mehmet Dilim, “Tanıdığım, Erol nasılsa Mustafa kaybolduğunda da öyleydi. Tavırlarında farklılık yoktu. Sadece gözleri kırmızıydı ve durgundu” diye konuştu.

“Mustafa’dan bıktığını söyledi”
Erol ve Özlem Diker’in arkadaşı Mehmet Dilim, 6 Nisan 2012 tarihinde tam 9 ay sonra Erol Diker ile karşılaştığını söyleyerek, kendisini evlerine kebap yemeye çağırdıklarını belirtti.
Mehmet Dilim, sanık Erol Diker’in kendisine “Çocuk çok yaramaz, laf dinlemiyor, kaçıyor. Usandım bu çocuktan ne yapacağımı bilmiyorum. Ölüsünü de dirisini de bulayım, kurtulayım artık” dediğini ifade etti.
Mehmet Dilim, Mustafa Diker’in kaybolduğu gün annesi Şemse (Güneş) İri’den Mustafa’nın fotoğraflarını, sanık Erol Diker’le birlikte aldığını söyledi.
Tanık Mehmet Dilim, 6 Nisan’da gün boyunca Diker ailesiyle birlikte olduğunu ve Mustafa’yı aramaya gittiklerini anlattı.
Erol Diker’in Değirmenlik Karakolu’na giderek ifade verdiğini, akşam da eve gittikleri zaman Erol’un çok yorgun olduğunu ve uyumak istediğini söylediğini dile getirdi.
Mehmet Dilim, “O akşam Diker ailesiyle aynı evde kaldım, onlar odalarına çekildi, İbrahim Diker’le ben ise oturma odasında kaldım” diye konuştu.

Sönmez: Mustafa’yı 5 bin TL’ye bana satmak istedi
Mahkemede tanıklık yapan Mustafa Sönmez ise Erol Diker’in Mustafa Diker’i henüz 3 aylık bebekken 5 bin TL’ye kendisine satmak istediğini söyledi.
Sönmez, Mustafa Diker’i yine 3 aylık bebekken Selimiye Camii’nin avlusunda bulduğunu ve polise götürerek, teslim ettiğini kaydetti.
Mustafa Sönmez, Şemse İri ve Erol Diker’i, yaklaşık 6 yıl önce bir arkadaşın aracılığıyla tanıdığını, tanıştığı dönemde Selimiye Camisi’nin yanında küçük evlerden birinde kaldıklarını söyledi.
Sönmez, “Ben tanıdığımda çocuk 1,5 aylıktı. Babası eve seyrek gelirdi. Çocuğa bakmazdı. Ben de acırdım ve çocuğa süt, bez alırdım. O zaman Güney Kıbrıs’ta çalışıyordum ve işe gitmek üzere Selimiye Camisi’nin önünden geçerken bebek ağlaması duydum. Sese doğru gittim. Mustafa’yı gördüm. Bir kutunun içerisindeydi. Hemen tanıdım ve polise götürdüm. Mustafa’nın annesi Şemse İri, ordaydı. Polis Erol’u da çağırttı ama Erol gelmedi. Mustafa’yı annesi teslim aldı. Erol Diker, daha sonra bana Mustafa’yı 5 bin TL karşılığında satmak için teklifte bulundu. Kabul etmedim” diye konuştu.
Tanık Mustafa Sönmez, sorulan soru üzerine, Erol Diker’in Özlem Diker ile tanışıncaya kadar yani Mustafa Diker 9 aylık oluncaya kadar ara ara Şemse İri ile görüştüğünü ifade etti.

Kapı komşusu anlattı
Erol Diker’in Haspolat’taki evinde yakın komşusu olan tanık P.B. (K-26), mahkemede verdiği ifadede, Mustafa’nın kaybolmasından sonra herkesin aramalara katılmasına rağmen sanık Erol Diker, Özlem Diker ve İbrahim Diker’in gayet rahat olduklarını ve evlerinde içki sofrası kurup mangal yaktıklarını kaydetti.
Tanık P.B. (K-26), “Hepimiz küçük Mustafa’yı ararken, Erol Diker evinde televizyon izliyordu” dedi.
Tanık P.B., bu durumdan şüphelenerek yakın arkadaşı bir gazeteci arkadaşını aradığını ve şüphelerinden bahsettiğini söyledi.
Arkadaşının sanık ile röportajında ise her gece Mustafa’yı aradıklarını belirterek yalan söylediğini ifade etti.
P.B. ayrıca üvey anne Özlem Diker’i küçük Mustafa’ya tokat atarken gördüğünü ve bir defasında da Mustafa’nın gözünün altında morluk gördüğünü dile getirdi.
P. B., Diker ailesinin tüm üyelerinin evde bulunduğu saatlerde oldukça gürültülü olduklarını ve dairenin kapısını sürekli açık tuttuklarını söyledi.
P.B. Özlem Diker’in defalarca “Mustafa’yı istemiyorum. O bu evden gidecek” şeklinde yakarışlar ile Erol Diker ile tartıştığını duyduğunu ifade etti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar