KıbrısManşet

Muhtar çok şikayetçi


Mağusa’ya bağlı Turunçlu köyünde merkezi hükümetten şikayet var. Turunçlu köyü muhtarı Hüseyin Samancıoğlu Havadis’e yaptığı açıklamada köyün her noktasında sorunlar olduğunu bu sorunları yetkililere bildirmelerine rağmen geriye dönüş dahi yapılmadığını kaydetti.

“Sekreterlerle görüşüyorum, bakanlara ulaşamıyorum” diyen muhtar Samancıoğlu zar zor ulaştığı bakanların da verdikleri sözleri tutmadığını kaydetti.Turunçlu  muhtarı Hüseyin Samancıoğlu, Havadis’e yaptığı açıklamada şunları belirtti:  “2011 yılında dağıtılan kırsal kesim arsalarının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen hiç birşey yapılmadı. 2018 yılında Muhtar oldum. İlk işim aza arkadaşlarımla, bu arsaların alt yapılarının tamamlanması için çalışma yapmak oldu. Ama malesef bir adım bile ileriye gidilmedi. Köyümüzün nüfusu zaten az ve köydeki gençlerimiz doğup büyüdüğü arkadaş ortamından uzaklaşmaması için verilen arsaların alt yapıların tamamlanmasını bekliyor. Hali hazırda, boş yerler var ve biz aza arkadaşlarımla bunların tek tek pafta parsel numaralarını  arastırılıp  gençlerimize verilmesini istedik. Ancak talebimizin üzerinden 2 yıl geçmesine karşın bir sonuç alamadık. Tek isteğimiz gençlerimizin, köylerinden göç etmemesidir. İçişleri bakanımızı ararım telefonlara bakmaz. Sekreterine bilgi bırakırım dönüş yapmaz. Diğer muhtarlarımız ile iş birliği içindeyiz dedi. Turunçlu köyü Muhtarı Hüseyin Samancıoğlu açıklamasına devamla, köy içerisinde araçlar normalden çok süratli gittiği için, yetkililerden belli yerlere, 3-4 adet hız kesici kasis veya kamera konmasını istedik. Bununla ilgili  Ulaştırma Bakanlığına yazı yazarak müracaatta bulunduk.  Ancak aradan uzun zaman geçmesine rağmen bir sonuç çıkmadı. Randevu alarak, Belediye başkanımız ve Muhtar azalarım ile ziyaretine gittik. Daha sonra, Polis Müdürlüğü Trafik bölümünden, arkadaşlar kamera yeri için gelip keşif yaptılar. Ve gittiler. Ancak daha sonra ne gelen nede giden oldu. Turunçlu kavşağından köy içine gelen yolda, çukurlar çukurlar var. Kış aylarında, yağmurlu havalarda, yol içerisinde, su birikintileri oluştuğu için sürücüler için ciddi tehlike yaratıyor. Karayolları dairesi yetkilileri gelip bu durumu inceledi. Ancak maalesef buda keşiften ileriye gitmedi ifadesinde bulundu.

Köyümüzün camisi köylünün kafasına yıkılıyor. Dışındaki sıvalar düştü. Ahşap panjurların, kimisi söküldü, kimisi çürüdü. Tamir istiyor. İlgili dairelere yazılarımızı yazdık. Vakıflar idaresi ile neredeyse yazı yazıldıktan sonra her hafta telefonda görüştük. Ama maalesef tamirini yaptıramadılar yazık. Bu şekilde bir kış daha geçirilirse daha büyük sorunlar ortaya çıkacak. Köyümüzün, Anayol üzerinde bulunan ve ismini de Kıbrıs’ın ilk Cumhurbaşkanı muavini olan Dr. Fazıl Küçük’ten alan parkımızın, ne büyük bir acıdır ki elektriğini bağlatıp ışıklarını yakamıyoruz. Elektriğin bağlanması için Dr. Küçük Vakıfından maddi yardım istedik. Yardımcı olun dedik ama olamadılar. Cumhurbaşkanlığından yardım istedik hiç bir sonuç elde edemedik. Ne acıdır ki böyle önemli liderimizin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tek olan, heykelinin bulunduğu Turunçlu Dr. Fazıl Küçük parkı elektriksizdir.

Samancıoğlu şunları söyledi: ‘’ Yıllardan bellidir, köyümüzün ova yollarının sorunu var. Ova yolları geçici yamalar ve dozer ile düzeltilme yoluna gidildi. Ama kış aylarında yine bu yollar gidilmeyecek hale gelecek. Belediyemizin, ova yollarını tamir edecek yeterli kaynağı olmadığı için Kaymakamlıktan destek istedik. Bize onlarda da yeterli kaynak olmadığını bildirdiler. İçişleri Bakanından ova yolları için şahsen maddi destek istedim. İşçiliğini, belediyemizin yapacağını söyledik ve bu konuda anlaştık. Ayşegül hanım gereken desteği bakanlık olarak sağlayacağı sözünü verdi .Ama maalesef söz orda kaldı ve hiç bir adım atılmadı. Ağıl yeri için 2018 yılında, Belediyemiz,  Mağusa Kaymakamlığına ağıl yeri ile ilgili içerisinde tarlaların yerini belirten harita ve pafta parsel numaraları yazılı bir dosya gönderdi. Ancak bu güne kadar hiç bir çalışma yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde Kaymakamımız ile telefonda görüştüm, dosyadan haberi bile olmadığını öğrendim. İnşallah kısa bir süre içerisinde bir çalışma başlatırlar ve hayvancılarımız ağıl yerlerine kavuşur ‘’Başa dön tuşu