Müdahale edin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Müdahale edin

Müdahale edin

BAŞVURULAR ARTTI… KKTC’de 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak erken seçim öncesinde, KKTC yurttaşlığını almak üzere İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na yapılan başvuruların sayısı arttı. Bakanlığın yurttaşlık bölümü ile sağlık kontrollerinin yapıldığı hastanede yoğunluk dikkat çekici noktada

SENDİKALAR HUZURSUZ… Sendikalar erken seçim öncesinde yoğunlaşan vatandaşlık başvuruları nedeniyle huzursuz oldu. Muhalefet partilerine kitlesel vatandaşlıkların önüne geçme çağrısı yapan sendikacılar,  seçim öncesinde vatandaşlık verilmesinin yanlış olduğu görüşünde birleşiyor


Kamu-Sen, Dev-İş ve Türk-Sen,  “Vatandaşlıklar” konusunda bir an önce harekete geçmeleri için muhalefet partilerini uyardı.
Havadis’e konuşan Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, “vatandaşlık” konusunda tüm hükümet olmuş siyasi partileri sorumlu tuttuklarını ifade ederek, Vatandaşlık Yasası, Muhaceret Yasası,  Seçim ve Halk Oylaması Yasası, hususunda muhalefetin elinde halen fırsat olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen ) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, “hükümet yetkisini kaybeden bir hükümetin” böyle bir süreçte vatandaş yapma işlemlerini hızlandırmasının çevresine ve halka karşı büyük bir “saygısızlık” olduğunu savundu.
Bıçaklı, “muhalif partiler bu noktada sabahtan tezi yok, belki de devlet kurumlarını yerinde inceleyerek bu gibi uygulamaların tespiti halinde müdahale etmelidir” dedi.
Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Genel Başkanı Mehmet Seyis, seçim öncesi vatandaş yapma konusunun UBP’nin klasiği haline geldiğini söyleyerek, bu durumun her şeyden önce etiğe aykırı olduğunu savundu.

İşlemler süratle tamamlanıyor
KKTC’de 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak erken seçim öncesinde, KKTC yurttaşlığını almak üzere İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na yapılan “vatandaşlık” başvurularının sayısı arttı.
Uzun zamandır KKTC’de bulunan ve “vatandaşlık” almak isteyenler, erken seçimi de fırsat bilerek, dün yine önce sağlık raporu alabilmek için Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ardından da İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın “yurttaşlık” bölümünün kapısında kuyruk oluşturdu.

Sendikalar tepkili
Erken seçim öncesi, hükümetin vatandaş yapma çalışmalarına ağırlık vermesi ve vatandaş yapma işlemleri için İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın 30 Mayıs 2013 tarihine kadar fazla mesai yapacağı yönündeki söylemler, bazı sendikaların tepkisine neden oldu.
Kamu-Sen, Dev-İş ve Türk-Sen,  seçim öncesi vatandaş yapmanın etik kurallarına aykırı olduğunu savundu.
Kamu-İş ise seçim öncesi vatandaşlık verilmesinin doğru olmadığını belirtti.
Kamu-Sen, Dev-İş ve Türk-Sen, muhalefet partilerin, “vatandaşlık” konusunda harekete geçmesi hususunda hem fikir.

Özkardaş: Her seçimde aynı film izleniyor
Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, her seçim öncesi yaşananların 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde de ortaya çıktığını belirterek, hükümetin erken seçim arifesinde vatandaş yapma konusundaki çalışmalarına tepki gösterdi.
Özkardaş, “Seçim öncesi vatandaş yapma, UBP’nin geleneksel taktiklerindendir. Nitekim her seçim öncesi olduğu gibi 28 Temmuz’da yapılacak seçimler öncesi de aynı filmi izliyoruz ” dedi.

“Muhalefet de iktidar kadar sorumlu”
Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, Havadis’e yaptığı açıklamada, vatandaşlıklar konusunda tüm hükümet olmuş siyasi partileri sorumlu tuttuklarını ifade etti.
Mehmet Özkardaş, “Vatandaşlık konusunda iktidar kadar muhalefet de sorumludur. Muhalif partiler, koltuk pazarlıklarını yaparken erken seçim öncesi Vatandaşlık Yasası, Muhaceret Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası da yapılmalıydı. Seçim öncesi vatandaş yapma UBP’nin geleneksel taktiklerindendir. Ancak öte yandan bugün vatandaşlık konusunda sızlananları bu anlamda samimi bulmuyoruz. Çünkü bunları değiştirmek için ellerinde fırsat vardı. Bu yasaları şart koşabilirlerdi. Kaldı ki, zamanın da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Hasan Bozer de, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da, CTP-BG Genel Başkanı Sayın Özkan Yorgancıoğlu da, CTP_BG Mağusa Milletvekili Sayın Sonay Adem de, TDP Genel Başkanı Sayın Mehmet Çakıcı da, DP Genel Başkanı Sayın Serdar Denktaş da ‘Bu ülkede bu yasalar yapılmadıkça seçim olsa da hiçbir faydasının olmayacağını basın aracılığı ile paylaşmıştı” diye konuştu.
Özkardaş, “Bu yasaların yapılması konusunda şart koşmak için siyasilerin önünde duran hiçbir engel yoktu. Ancak onlar da farkındadır ki, bu yasalar değiştirilirse bugün içine düştüğümüz durumun sorumlusu olan vekillerin yüzde 50’si bu seçimi kazanamayacak. Ama lütfen, artık siyasi partilerimiz halka karşı sorumluluklarını bilsinler ve yalandan sızlanıp şikayetçiymiş gibi görünmesinler” dedi.

 

Bıçaklı: Endişelerim artıyor
Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen ) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, “hükümet yetkisini kaybeden bir hükümetin” böyle bir süreçte vatandaş yapma işlemlerini hızlandırmasının çevresine ve halka karşı büyük bir “saygısızlık” olduğunu savundu.
Bu tür uygulamaları gördükçe endişelerinin arttığını söyleyen Bıçaklı, “Açıktan açığa süratle vatandaşlık dağıtan, ülke yönetiminde yetkisini kaybeden bir hükümetin, devletin diğer imkanlarını da kendilerinin ve çevrelerinin lehine kullandıkları yönünde endişelerim var. Kim bilir, henüz gün ışığına çıkmayan ve aslında yapılmaması gereken daha ne tür uygulamalar hayata geçiriliyor da bizim haberimiz yok” şeklinde konuştu.

“Muhalefete büyük görev düşüyor”
Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, vatandaşlıklar konusunda, ana muhalefet partisine ve diğer muhalefet partilerine ciddi görev düştüğünü belirterek, “Muhalif partiler bu noktada sabahtan tezi yok, belki de devlet kurumlarını yerinde inceleyerek bu gibi uygulamaların tespiti halinde müdahale etmelidir” dedi.
Bıçaklı konuşmalarına şu şekilde devan etti: “Tüm muhalefet partileri, birlikte kamuoyuna bir açıklama yapmamalılar ve bugünden itibaren gerek vatandaşlık gerekse diğer konularda hiçbir işlem yapmamaları konusunda çağrıda bulunmalıdırlar. Bu uygulamaları yapanların hakkında da yeni kurulacak hükümetin hesap soracağını gerekirse bu gibi uygulamaları yapanların yargılanabileceği konusunda uyarıda bulunmalıdırlar. Hatta vatandaşı, bu tarihlerde yapılacak olan tüm uygulamaları iptal edecekleri konusunda uyarmaları gerekir.”

Seyis: Seçim öncesi vatandaş yapma etik değil
Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Genel Başkanı Mehmet Seyis, seçim öncesi vatandaş yapma konusunun UBP’nin klasiği haline geldiğini söyleyerek, bu durumun her şeyden önce etiğe aykırı olduğunu savundu.
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda görevli çalışanların bu konuda tavır almaları gerektiğini savunan Seyis, şöyle konuştu: “Seçim öncesi vatandaş yapma, her şeyden önce etik değildir. UBP’nin her seçim öncesi bir kısım vatandaşlık yaptığı da bilinmektedir. Bunu engellemek ne kadar mümkün bilemiyorum. Ancak, diğer siyasi partiler, bunun üzerine gitmelidir. Öte yandan bu dönemde yapılan vatandaşlıklar, yeni oluşan hükümet tarafından seçim sonrası iptal etmelidir.”

Dilek: Seçim öncesi vatandaş yapma tepki yaratır
Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Sami Dilek,  seçim öncesi vatandaş yapma işlemlerinin tepki unsuru olabileceğini savundu.
Vatandaşlık konusunun gerek vatandaş olmak kişiler bakımından gerekse ülke geleceği açısından oldukça hassas bir noktada durduğunu belirten Dilek, vatandaşlığa hak kazanmış kişilerin vatandaş yapılmasında sıkıntı olmadığını ancak, seçim öncesi vatandaşlık verilmesinin doğru olmadığını söyledi.
Sami Dilek, “vatandaşlık hassas bir konudur. Vatandaşlığa hak kazanmış kişiler, elbette KKTC Yurttaşı olabilir ancak diğer yandan vatandaş yapılırken her türlü düşünülmeli ve vatandaşlıklar hassasiyetle yapılmalıdır. Yasal çerçevede yapılacak her türlü işleme, biz sendika olarak destek veriyoruz. Ancak bu işler yapılırken ülkenin konumunu da düşünerek yapılması konusunda da hükümetin karar almasını bekliyoruz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar