MTG’de 26 yıllık kupa hasreti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Spor

MTG’de 26 yıllık kupa hasreti

MTG’de 26 yıllık  kupa hasreti

Futbolda Federasyon Kupası’nı en son 1987 yılında kazanan Mağusa Türk Gücü 26 yıllık hasreti yarın sona erdirmek istiyor. 2003’te yine Yenicami ile finalde karşılaşan ve finalde kaybeden MTG bu kez kupayı kazanmak istiyor

MTG’nin federasyon kupası finalinde vereceği mücadele öncesi camianın önde gelen isimlerinden kaleci Mustafa, Necat Onat, Ahmet dokuz, Akilhoca, Ersoy İnce ve Hasan Canatan duygu düşüncelerini Havadis’e anlattı


Metin DELİDENİZ

Futbolda yarın Lefkoşa’da oynanacak Federasyon Kupası final maçında Mağusa Türk Gücü ile Yenicami karşı karşıya gelecek. Mağusa Türk Gücü, 1986-1987 futbol sezonunda Yalova ile oynadığı kupa finalini 2-0 kazanarak kupayı müzesine götürmüştü. 2003 yılında iki takım yine federasyon kupası finalinde karşı karşıya gelmişti ve Yenicami, MTG’yi 2-1 yenerek kupayı kazanan taraf olmuştu.
2012-2013 futbol sezonunda ligde bekleneni veremeyen ve ligde kalabilmek için play-out oynayacak olan Mağusa'nın sarı-yeşilli ekibi, 26 yıl aradan sonra Federasyon Kupası’nı alma şansını yakaladı.
Sıkıntılı bir sezon geçiren MTG, iyi fakat dar bir kadroya sahip olmasından dolayı, puan cetvelinde amaçladığı yere ulaşamadı. Ancak bu sezon oynadığı 26 maçta da lige renk katan bir ekip oldu. Yarın Yenicami ile oynayacağı kupa finali öncesi MTG'ye emek vermiş ve halen de vermekte olan kişilerle yaptığımız görüşmede, kupa finali için beklentilerini sorduk ve Havadis’e özel açıklamalarda bulundular.

Altunay Fahri (kulüp başkanı)

MTG'nin kulüp başkanı Altunay Fahri, kulübü çok sıkıntılı bir dönemde devralmasına karşın çok iyi bir toparlanma süreci yaşadıklarını, bunun meyvelerini de önümüzdeki yıllarda alacaklarını, 26 yıl gibi uzun bir aradan sonra kupayı Mağusa'ya getirme şansını iyi kullanmak istediklerini söyledi. Takımın ligi puan cetvelinde daha iyi bir yerde bitirmesi gerektiğini, ancak bazı şanssız durumlardan dolayı play-out oynayacaklarını, play-out maçlarını da kazanıp önümüzdeki sezona hazırlanacaklarını söyledi. Fahri, “Camianın yeniden toparlanıp takımlarını desteklemesi beni çok sevindiriyor. Takımın Yenicami'yi mağlup edecek güçtedir ve bu kupayı başkan olarak çok istiyorum” dedi.

Hasan Canatan (MTG eski Başkanı)

MTG'nin 26 yıl önce federasyon kupasını kazandığında kulüp başkanı olan Hasan Canatan, yarın gece oynanacak olan maç için, “bu kupa en son benim başkan olduğum dönemde kulübe gelmişti. 26 yıl aradan sonra kupanın tekrar gelme şansını yakaladık. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. MTG büyük bir camiadır. Kazandığı kupalara bu kadar yıl ara vermemelidir. Cuma akşamı çocukların kupayı Mağusa'ya getireceklerine inanıyorum” dedi.

Ersoy İnce (MTG eski Başkanı)

“MTG 26 yıl önce bu kupayı kazandığında ben sporcu sorumlusuydum. Başkan da Hasan Canatan'dı. MTG'nin bu kupayı kazanarak bana bu sevinci yine yaşatmasını çok istiyorum. Bu kupayı Mağusalı çok özledi. Hepimiz bunu özledik. Mağusa halkı artık başarıya susadı. Kupanın Mağusa'ya geleceğine inanıyorum.”

Mustafa Oraloğlu (kaleci Mustafa)

MTG ile bütünleşmiş, geçmiş yıllarda MTG'nin kazandığı birçok kupada büyük payı olan, Kıbrıs Türk futbolunda en iyi kaleciler arasında gösterilen Mustafa Oraloğlu, namı diğer "Kaleci Mustafa", Yenicami ile yapılacak olan kupa finalinde MTG'nin kupayı Mağusa'ya getirmesini istediğini, takımın kupa finaline kadar çıkmasının büyük bir başarı olduğunu, ligde bekleneni verememesinin tek nedeninin kaliteli oyunculara sahip olmasına karşın, dar bir kadro ile ligi tamamlamasına yordu. Kaleci Mustafa, “MTG'nin kupayı alarak Mağusa'ya dönmesini en çok isteyenlerdenim” dedi.

Ahmet Ogan (teknik direktör)

MTG Teknik Direktörü Ahmet Ogan, “çok zor bir lig geçirdik. Futbol severlere iyi zevkli maçlar izlettik. 26 yıl aradan sonra bu kupayı Mağusa'ya getirmek, camiamıza verilecek en büyük armağan olur. Bu kupayı almak benim açımdan da büyük önem taşıyor. Teknik direktör olarak göreve başladığım ilk yılda kupayı kazanıp bunu taçlandırmak isterim. Futbolcularıma güveniyorum. Rakibimizi yenecek güçteyiz” şeklinde konuştu.

Rifat İbrahimoğulları (MTG eski futbolcusu)

“Mağusa Türk Gücü'de futbol oynamış biri olarak, federasyon kupasını MTG'nin kazanmasını istiyorum. Bu sezon takıma ruh geldiğini gözlemledim. Camianın toparlanma sürecine girdiğini görmek beni çok mutlu ediyor.”

Ahmet Özkayalar (Ahmet Dokuz)

Ahmet Özkayalar, namı diğer Ahmet dokuz, “bu maç benim şahsım adına çok önemli. Çünkü ben hem Yenicami'de hem de MTG'de forma giydim. Her iki takımda da güzel günlerim geçti. İki takımda da oynarken şampiyonluklar yaşadım. Ama bu yıl MTG'nin tüm olumsuzluklara karşın verdiği özverili mücadeleden dolayı kupayı kazanmasını isterim” dedi.

Abdurrahman Akilhoca (MTG'nin en vefakar taraftarı)

Mağusa Türk Gücü Kulübü’nün kurucularından olan Hüseyin Akilhoca'nın oğlu olan Abdurrahman Akil hoca, “her zaman takımın yanında olan, tüm sezon boyunca deplasmanlar dahil olmak üzere her maça giden takımın en vefakar taraftarlarından biri. 26 yıldır bu kupayı alamadık. Şimdi bu kupayı müzemize getirme fırsatını yakaladık. Ben MTG'ye Yenicami'yi mağlup edip kupayı bize hediye edeceği hususunda güveniyorum” şeklinde konuştu.

Vural Karakartal (malzemeci-namı diğer "Tik Tak")

MTG'nin maskotu sayılan, her sezon bir karşılık beklemeden takımın malzemeciliğini yapan Vural Karakartal, namı diğer "Tik Tak". Ben sadece şunu söylemek istiyorum dedi. Bu kupayı kazanarak MTG efsanesini geri döndüreceğiz.

Mohamedu Diallo (futbolcu)

Takımın iki yabancısından biri olan Muhammed Diallo, bu sezon aslında hak etmedikleri bir yerde sezonu tamamladıklarını, bu takımın yerinin bu olmadığını söyledi. Play out maçlarını kazanıp ligde kalacaklarını, birçok takımın istediği kupada finale kalmalarının şans olmadığını, bunu da kupayı kazanarak ispat edeceklerini söyledi.

Hasan Tamel (takım kaptanı)

MTG'nin takım kaptanı olan Hasan Tamel, zor bir süreçten geçerek sezonu kapadıklarını, iyi bir takım olduklarını, bunu da herkesin gördüğünü, ancak birçok şanssızlıktan ötürü ligi bu şekilde tamamladıklarını belirtti. Tamel, “kupa finaline kadar geldikten sonra bu kupayı kazanarak 26 yıllık özleme son vermek istiyoruz. Bu konuda da takım arkadaşlarıma güveniyorum” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar