Köşe Yazarları

Mormenekşe kazanmaya alıştı, ya Lapta?


Süper Lig’in altıncı haftasında Mormenekşe konuk ettiği Lapta’yı 3-1 mağlup ederek seriye devam etti.

Bu sonuçla üst üste üçüncü maçını kazanan Mormenekşe ilk haftada aldığı yenilginin ardından yenilmezlik serisini de 5 maça taşıdı.
Eralp hocanın dediği gibi maddi manevi her şeyi bir kenara bırakıp düşünürsek, bu takım gerçekten motivasyonla oynuyor ve iyi sonuçlar geldikçe de takım kazanmayı alışkanlık haline getiriyor.
Mormenekşe iyi bir seri yakaladı ve altı hafta sonunda 14 puana ulaşarak maç fazlasıyla da ikinci sıraya çıktı. Evet, Mormenekşe’nin hedefi belki şampiyonluk değildir ama lig sonunda da dert tasa yaşamamak adına kazanılması gereken maçları kazanmasını bilerek altı haftada sonuç bakımından çıkarabileceği en iyi işi çıkardı.
6 haftada sadece 1 puan toplayabilen Lapta ise bir türlü kazanamıyor. Lapta’da kazan kaynıyor ve takımda da işler bir türlü yolunda gitmiyor.
Maçla ilgili kısma girmeden maçın öncesine değinmek istiyorum. Mormenekşe sahada hakemler sahada ancak Lapta takımı ortalıkta yok. Biz bu arada Eralp hoca ile sohbetteyken, haberini aldık otobüs problemi yaşanmış.
Nitekim Lapta sahaya ulaştı. Sohbete Salahi Uçkan hocada katıldı. Bu sohbette geçenleri burada yazmak doğru olmaz tabiî ki ancak konuşulanlardan sonra düşünüyorum ki suyunu bile hocalar kendi cebinden alan Lapta’yı gerçekten zor günler bekliyor. 
Neyse otobüs rötarından dolayı maç 15 dakika geç başladı.
İlk devrenin son bölümlerine kadar ne anlatılacak ne de yazılacak bir pozisyon görmedik. Ancak yine de golü tütleyen ekip di ev sahibi. 43. dakikada orta hakem Serkan Durmaz öyle bir karar verdi ki, ipleri o anda kopardı. Can sarı kartlı Orhan’a ayağını öyle güzel taktı ki kart bile gerekmeyen bir pozisyonda Serkan hoca tribünlerden de etkilenince Orhan’ı ikinci sarıdan kırmızıyla oyun dışına gönderdi. Lapta 10 kişi kalmasa maçın sonucu değişir miydi? Bana göre değişmezdi ancak Serkan hoca sadece bu pozisyon değil birçok pozisyonda hatalıydı. Kırmızı kartın hemen ardından kullanılan serbest vuruşta da Mormenekşe David’in kafasıyla 1-0 öne geçti. İlk devre böyle sona ererken Mormenekşe’nin ikinci yarıda farkı açacağını düşünüyordum. Orta olan kurgusu yine iş başındaydı ve yanılmadım. Geçtiğimiz haftaki 3-0’lık Gönyeli maçı gibi. İkinci yarı başladı 52’de David, duble yaparken 65’de Cemil’in penaltısıyla skor 3-0’a gelmişti bile. 10 kişi kalan Lapta, Mormenekşe karşısında sadece direnmeye çalışıyordu. Mormenekşe oyuncularında 3-0’dan sonra gelen rahatlama ise kalelerinde 1 gol görmelerine neden oldu. Skorun avantajıyla geriye yaslanan Mormenekşe karşısında Lapta defans oyuncularının da hücuma katkısıyla bir penaltı kazandı. Ve Borisov’un penaltısıyla da maçın sonucu 3-1 olarak belirlendi.Başa dön tuşu